1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Дали знаете да простувате и колку често го правите тоа?

Дискусија во форумот 'Здравје и состојба на духот' започната од Hip.Hop_MKD, 26 февруари 2012.

 1. Marchisio

  Marchisio Староседелец

  Зачленет на:
  4 јуни 2012
  Мислења:
  551
  Допаѓања:
  902
  правам грешки, секогаш се извинувам и простувам така ќе биде и овој пат нека ми прости што бев со мојата порака неразбран,
  избришиме веќе од твојот живот слободно ќе ти простам знам дека ќе ти олесни
   
 2. Anacal

  Anacal Полноправен Член

  Зачленет на:
  19 јануари 2013
  Мислења:
  45
  Допаѓања:
  29
  Простувам само на оние кои сметам дека заслужиле да им биде простено и дека навистина се каат што погрешиле, инаку ретко кога простувам. Како што реков - бирам на кого ќе простам.
   
 3. Lovely*-*

  Lovely*-* Староседелец

  Зачленет на:
  27 мај 2012
  Мислења:
  230
  Допаѓања:
  164
  Лошо е што сум многу добра и на сите можам да простам (но не и да заборавам...) :nerd
   
 4. radioactive

  radioactive Истакнат Член

  Зачленет на:
  14 април 2013
  Мислења:
  54
  Допаѓања:
  39
  Доколку се работи за нешто кое длабоко ме повредило и оставило трага врз мене...никогаш. За ситници можеби, а можеби и не :)
   
 5. Kisserboy

  Kisserboy Староседелец

  Зачленет на:
  6 март 2012
  Мислења:
  2,446
  Допаѓања:
  3,794
  Го простувам тоа што се простува, ама не и секакви неправди.
   
 6. Хоуп*

  Хоуп* Proton
  Член на администрација

  Зачленет на:
  4 април 2013
  Мислења:
  2,414
  Допаѓања:
  4,232
  Секогаш ми била глупава реченицата -простувам ама не заборавам- по малце нелогична и малку повеќе дволична.
  Дали тоа значи дека ако некој ме изневерил, ќе му простам, ама нема да му го заборавам и на секоја следна караница ќе му го вадам на нос?

  Гледам сите се изјасниле дека простуваат, браво убаво е да имаме повеќе луѓе како вас...
  Јас и да кажувам и да пишувам и себеси да се убедувам дека простувам, секоја постапка ме убедува на спротивно. Дека ни знам да заборавам (освен во случај во кој ќе се изјаснам подолу) ни знам да простувам. А не ни сакам, тоа не ме прави подобар човек, него наивна мета за искористување.
  Сакам да се одмаздувам, ни помалце ни повеќе, онолку колку што ми згрешиле. Тогаш сум на рамно и можам да заборавам и да тргнам понатаму. Да простам не можам, па нека ме прави тоа и ужасен човек!
   
 7. Prashina

  Prashina Староседелец

  Зачленет на:
  28 јуни 2013
  Мислења:
  1,324
  Допаѓања:
  3,009
  Сакам да простувам, христијански било. Но за жал длабоко во себе морам да признам не простувам. Само ја подзатворив вратата на срцето за тие кои ми згрешиле. Не се гордеам со тоа. Во секојдневниот живот само ги ставив на дистанца која ја чувствуваат и самите, без чувство на бес или на одмазда. Среќна сум што успеав од тоа да се ослободам. Убаво е да се простува, но кој може да го направи тоа вистински. Јас се може да ти дадам, но да ти простам ако си ме изиграл не можам. Нека ми простат за тоа.
   
 8. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,994
  Допаѓања:
  9,623
  Зависи. Анализирам. Од повредата, начинот на кој е нанесена, кој ја нанел, причина зошто како.... И дали постоела задна намера. Признавам не се правам на Дева Марија и да го вртам и вториот образ. Но некогаш во дадени околности, зависно и од горенаведеното простувам и по одредено време, заборавам.
   
 9. Enduu

  Enduu Староседелец

  Зачленет на:
  4 септември 2012
  Мислења:
  23
  Допаѓања:
  7
  Да, зависи од ситуацијата и околностите. Треба, и убаво е да простуваш. Меѓу тоа, внимавај на какви луѓе им простуваш, бидејќи постојат такви што знаејќи дека имаш меко срце и ќе им простиш, постојано продолжуваат да те повредуваат, правејќи те наивен/а. Ги има многу, барем во мојот живот..
   
  На Prashina му/ѝ се допаѓа ова.
 10. *V******

  *V****** Староседелец

  Зачленет на:
  2 април 2013
  Мислења:
  193
  Допаѓања:
  170
  Простувам секој ден.......го поедноставувам живтот.......неможам да живеам во напната ситуација....едноставно....неможам.
   
  На Prashina му/ѝ се допаѓа ова.

Сподели: