Дали знаете да простувате и колку често го правите тоа?

Andrea Bloodbucket

Истакнат Член
18 февруари 2012
285
328
63
Ми згрешиле еднаш, ми згрешиле засекогаш. Абе знам да простувам, ама прво ќе размислам дали заслужува. Ама сепак поретко простувам, кои се па тие да ја заслужиле мојата прошка хахахаха. :)
 

Scars

Староседелец
17 февруари 2012
2,229
3,538
1,143
Можам да простам, но не и да заборавам.. ама и да простам тоа што ми го направиле можам во секој момент да му плеснам во лице ! жал ми е таква сум...
 

emzzy

Староседелец
25 февруари 2012
1,376
1,875
1,123
Зависи за што се бара извинување. Не опростувам се` на секого.
Некогаш и опростувам и заборвам, некогаш само опросувам а не заборавам :)
 

Nemirna.

Активен Член
14 февруари 2012
116
84
28
Простувам, но не заборавам. Можам да простам и се чуствував многу гордо и среќно во минатото кога простив некои грешки на некои луѓе, но ако простам не значи дека се ќе остане исто. Со секоја грешка, довербата ми се намалува, исто како гума за бришење...
Ако јас погрешам нешто, одам и и го кажувам тоа на личноста и не ми е срам да признаам дека сум згрешила :)
 

Fallen.

Полноправен Член
26 февруари 2012
39
28
18
33
Дали знаете да простувате и колку често го правите тоа
Епа еве вака инспириран сум од денешниов верски празник Прочка си размислував денеска..Дали и колку знаете вие да простувате, од што зависи дали ќе му простите на тој што ви има згрешено и дали имате доволно храброст да ја признаете сопствената грешка и потоа да побарете прошка.
Како се тоа ќе влијае на вас и вашата совест, дали ќе се чувстувате подобро или сепак уште ќе ве мачи ?

Ако јас имам згрешено некому, ќе се изедам жива ако не се извинам. Ако ради мојата гордост не сум способна извини да кажам, значи јас сум ѓубре. А да простам знам, ако ми се извинат искрено и почувствувам дека имаат желба да променат нешто. Иако за многу работи не е така едноставно да се каже дека во било кои околности би простила, ама ваљда тоа е тоа што треба, да почувствувам дека навистина им е криво за грешката.
 

Реми

Староседелец
18 февруари 2012
542
957
1,093
У близина
Не простувам на будала која намерно сакала да направи будала од мене.
Тоа заедно со Тито умре.
 

Primrose

Староседелец
14 февруари 2012
683
1,287
1,093
your nightmares....
Човечки е да се прости, но што ако некој што те повредил бил животно? :nah
Туку, дај да му простам...можеби така ќе му дадам прилика самиот да сфати каков талент од ѓубре бил.

Инаку јас простувам.
Простување не е да кажеш само некому „Простено ти е“. Сите, порано или подоцна, ќе простат со уста, но не секој знае да го направи тоа од душа, без да чувствува дека во него постои гневот и желбата за одмазда.
Јас простувам и покрај мојата чувствителност. Можеби не веднаш, по два дена, две недели, месеци, години...но простувам кога тогаш.
Тешко му е некому да ти се извини, на да му простиш мислам дека треба великодушност, и сила да се спротиставиш на самиот себеси.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Stojne

True_Blood

Upright
18 февруари 2012
1,133
2,389
1,133
Yellow submarine
Зависи за што.
Има ситуации кај што нечие извини ќе ти смени нешто, ко што ќе сменат протестите у Грчка.
Ако некој свесно сакал да направи од мене кловн, да ме повреди и да не му биде гајле како се чувствувам во тој момент и што всушност педизвикал со тоа , која е логиката да сака да му простам или па не дај Боже при здрав памет да го направам јас тоа???

Има ситуации кај што навистина тврдоглавоста може да те убие у поим без потреба. Кај што некои неважни работи ги ставаш при срце и дозволуваш да одиш со глава во ѕид...
Тогаш ќе простам. Зашто да си кажеме реално, грешник сум и јас.