Дали би влегле во врска само за секс?

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Yet another christian finding the burden of its own religion too hard to bear :zelen
Секој сексуален акт надвор од светата заедница дарувана од Бог позната како брак е - грев и блудство, убаво си пишува во библијата...
Си напиша девојчето мачориште ни заедно.:gjavol:)
А она што ти го мислиш,како се налага вон библијата?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: diva orhideja

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,073
5,613
1,683
Disco
Си напиша девојчето мачориште ни заедно.:gjavol:)
А она што ти го мислиш,како се налага вон библијата?

Како неверник немам религиски морален кодекс, ама онака во секојдневен живот... секој/а нека прави како што им е убаво се` додека се надвор од врска или брак и додека не повредуваат друга особа, значи без варање и двојни животи, чисти сметки, контрацепција и да не се претерува. И нормално, секој да си сноси одговорност.
Кога се во врска или брак нека се држат до оние ствари кое доброволно го прифатиле, меѓу кои спаѓа и сексуалната ексклузивност на партнер/ката.
 

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,746
253
Yet another christian finding the burden of its own religion too hard to bear :zelen
Секој сексуален акт надвор од светата заедница дарувана од Бог позната како брак е - грев и блудство, убаво си пишува во библијата...
И самиот убаво знаеш дека се што оди и живее на планетава земја е ГРЕШНИК
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: escape

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,284
1,907
1,133
Многу е лицемерно и егоистично да бидеш со некој во врска само за да добиеш секс...
Што кажува тоа за тебе?
Каков би бил исходот од таквата врска?
Тешко на оној кој мора да глуми „лудило“ за да добие секс....
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,746
253
Многу е лицемерно и егоистично да бидеш со некој во врска само за да добиеш секс...
Што кажува тоа за тебе?
Каков би бил исходот од таквата врска?
Тешко на оној кој мора да глуми „лудило“ за да добие секс....
За какво лудило говориш,ако нема добар секс,тука нема врска,и најголемата љубов пропаѓа ако сексот не бил добар
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Aristokrat

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,073
5,613
1,683
Disco
И самиот убаво знаеш дека се што оди и живее на планетава земја е ГРЕШНИК

 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
2,507
7,143
1,153
Big Sur
Да не ви влегла вода во глава,па сте се поплавиле во умот?
Ако секој е грешник, тогаш воопшто не постои ни потреба да се повикуваме на религијата.
Самото тоа што овде станува збор за врска без емоции т.е. само секс, е веќе контрадикторно со тоа што е пишано во Библијата (ако веќе збориме и од верски аспект, што не е опходно, бар на темава), а нели, тоа е сексуална апстиненција сѐ до брак. Но да не забегуваме натака, не е тоа темава.

Подзамашен вовед и малку несоодветен со насловот, но претпоставувам се работи за влегување во врска каде едниот е пример заљубен, а на другиов само му одговара добриот секс, па го користи тоа дури може...што е крајно нефер и бесмислено кога со некого може да се имаат и двете, или крајно да се договори само чук-чук-чао без никакви обврски, а подоцна и скршени срца.
Што знам, не верувам дека би дошла до толкав праг на очај во некого само да гледам вреќа за празнење нагони, посебно не ако истиот после тоа размислува за цветни ливади каде ни трчкаат дечињата, а јас ги бројам вртењата на ладилникот на таван. (shake)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider