Грин Деj (Green Day)

alekjov1234

Староседелец
3 август 2012
138
48
1,028
Ах бреее... Шчо напраиФме... The Beatles да се потценуваат. Ах Џони, врати се види шо си оставил (освен називот за Ленонки).

Пер ај да бидеме реални, Џон Ленон е енглез и нагласокот што го има во песната е чист британски, а тоа америчкото на Били ја уништуе песната до коска. Плус тоа таа песна (како и повеќето негови) се направени у Хипи добата, па и самиот Ленон бил хипик. Како што гледаш таму во таа песна го кења системот кој го живеел и го осеќал на своја кожа. И на крај ми се наоѓа некој курназ ко Били и ја преработува песнава и ми става некои црнци од етиопија шо зборат како у етиопија е предизвик да доживееш 20 години оти ќе те убијат за да те изедат. Ајде бе не ме дупи. Џон Ленон на таа песна и` дал поента, и` дал живот, и` дал смисла затоа што тоа што го пее му излегува директно од него, а Грин деј направиле шунд од песнава. Ја разбирам да направиш кавер од почит, еве погледни ги Дрим Тиатр какви кавери прават од почит кон бендовите со кои израснале, ама ова е „Ај ќе напраам кавер од Ленон пошо он е многу почитуван и ќе си ја кренам славата малку со тоа“. Седи бе.

Ах, знаев дека погрешно ќе ме сфатиш ама нема врска. Никој не ги негира Битлси пер, тие си се легенди живи и имаат влијаено врз музиката од многу аспекти. Јас го поштувам Ленон и не ја негирам неговата способност да направи добра музика, само реков мој личен став е дека каверот од Грин Деј е доста добар и мене ми се свиѓа, што не значи дека мора да сме истомисленици околу ова. Точно е дека овие работи се случувале во времето на Ленон и дека подобро би знаел душевно да го внесе тоа во музиката, тоа не го оспорувам јас, ама незначи дека неговата песна неможе и некој друг добро да ја отпее, еве и нека не бидe Били Џо.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: $3Я3|\||)&p&†Y

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
A ja ти споредив шо е добар кавер кој единствена цел му е оддавање почит на бендот кој ја направил песната. Ова со Грин деј и каверот нималку нема почит кон оригиналот. Не е поентата кој подобро ќе ја отпее или отсвири, туку кој каква душа и` дава на песната, кој каква цел има со песната. Па Били се дрзнал дотолку па дури и текстот го има изменето на делчиња. Ајде бе, шо демек сеа ќе ги праеме песните одново и подобри? Еве ти добар кавер на истата таа песна, ама многу подобар и многу поискрен и без црнци од етиопија кои дрндат за тоа како ги бркале и пукале со пушки по нив.

Сфати ме како сакаш, ама да кажеш дека некој направил кавер од Битлси (или од некој нивни член) шо е подобар од оригиналот е глупост.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: alekjov1234

alekjov1234

Староседелец
3 август 2012
138
48
1,028
A ja ти споредив шо е добар кавер кој единствена цел му е оддавање почит на бендот кој ја направил песната. Ова со Грин деј и каверот нималку нема почит кон оригиналот. Не е поентата кој подобро ќе ја отпее или отсвири, туку кој каква душа и` дава на песната, кој каква цел има со песната. Па Били се дрзнал дотолку па дури и текстот го има изменето на делчиња. Ајде бе, шо демек сеа ќе ги праеме песните одново и подобри? Еве ти добар кавер на истата таа песна, ама многу подобар и многу поискрен и без црнци од етиопија кои дрндат за тоа како ги бркале и пукале со пушки по нив.

Сфати ме како сакаш, ама да кажеш дека некој направил кавер од Битлси (или од некој нивни член) шо е подобар од оригиналот е глупост.
Добар си е и овој кавер, а што се однесува до тоа дали е глупост или не, си стоам на тоа што го кажувам јас колку и да е глупаво, сепак се работи за различни вкусови ;)
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
А по кое правило на една тема смее да пишуваат само фанови?
Туку неврмајнд.

Мене ми се тапа сега.
Уствари, никогаш не ми ни биле нешто посебни искрено, ама знам понекогаш да си пуштам нешто постаро за размрдување.
American Idiot и 21st Century Breakdown - nuh uh. Слабо, преслабо.
Ко за волја на иронијата, технологијата си го направи своето и тоа им се најпознатите албуми. За новајлиите офц.
И не, не може никој себеси да се декларира за фан ако им ги знае само: American Idiot, Wake me up when September ends, Boulevard of broken dreams, Whatsername, Know your enemy, 21 guns итн најпознатите.
Тие и моиве дома ги научија од што ги вртеа по Viva, VH1 и MTV.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Saladin and slb_bobo

Мортидо

Староседелец
6 март 2012
1,056
1,575
1,133
Yellowknife, NT, Canada
metatron86.deviantart.com
У вези расправата за тој каверот погоре.
Ги преслушав прееска двата кавери, плус и оригиналот од Ленон, и по одредено време добив желба од трите верзии да ја слушнам таа на Ози, што значи таа на Ози најдобро ’’ми легна’’ и ја ислушав неколку пати. Сега веќе неколку пати како ми се врти оригиналот на Ленон, и гледам дека и таа ми ’’лежи’’. Инаку од Грин Деј ја ислушав прва и ми се свиде, но ко ја пуштив од Ози емоциите веднаш ми се пренасочија кон тој кавер. А од Ленон ми се допаѓа можеби зошто е оригинал и човекот внел доста емоции, а и негово дело е побогу.
Мислам дека тие дечките погоре (не бобо, тие двајцата алек и аназак) за прв пат се запознале со тракава преку Грин Деј, а и дека се нивни обожаватели, повеќе тој кавер им се свиѓа отколку оригиналот, а и дека никогаш не биле фанови на Ленон и Битлси, та повеќе им лежи тој кавер повеќе и од оригиналот. Додека пак бобо го поштува повеќе на Ози каверот оти нему повеќе му лежи металот отколку панкот, а башка и Грин Деј изобилува со фанови на незрели тинејџери, а бобо тоа го курчи што и придонело нивниот кавер на Воркин’ Клас Хиро да не му биде по ќеф.
...ја наплескав психоанализава напафтаана, знам дека оф топик, ако мислите дека не треба, мавајте дилит.
:)

Инаку јас осим Дуки и Американ Идиот друго немам слушано, и тоа многу одамна како ги вртев на винамп.
 

annazac

Истакнат Член
2 август 2012
30
13
108
У вези расправата за тој каверот погоре.
Ги преслушав прееска двата кавери, плус и оригиналот од Ленон, и по одредено време добив желба од трите верзии да ја слушнам таа на Ози, што значи таа на Ози најдобро ’’ми легна’’ и ја ислушав неколку пати. Сега веќе неколку пати како ми се врти оригиналот на Ленон, и гледам дека и таа ми ’’лежи’’. Инаку од Грин Деј ја ислушав прва и ми се свиде, но ко ја пуштив од Ози емоциите веднаш ми се пренасочија кон тој кавер. А од Ленон ми се допаѓа можеби зошто е оригинал и човекот внел доста емоции, а и негово дело е побогу.
Мислам дека тие дечките погоре (не бобо, тие двајцата алек и аназак) за прв пат се запознале со тракава преку Грин Деј, а и дека се нивни обожаватели, повеќе тој кавер им се свиѓа отколку оригиналот, а и дека никогаш не биле фанови на Ленон и Битлси, та повеќе им лежи тој кавер повеќе и од оригиналот. Додека пак бобо го поштува повеќе на Ози каверот оти нему повеќе му лежи металот отколку панкот, а башка и Грин Деј изобилува со фанови на незрели тинејџери, а бобо тоа го курчи што и придонело нивниот кавер на Воркин’ Клас Хиро да не му биде по ќеф.
...ја наплескав психоанализава напафтаана, знам дека оф топик, ако мислите дека не треба, мавајте дилит.
:)

Инаку јас осим Дуки и Американ Идиот друго немам слушано, и тоа многу одамна како ги вртев на винамп.
имаш право во апсолутно се,песните на грин деј ми беа инспирација речиси целиот живот и јас сум масивен нивни фан (не знаеше slb_bobo за тоа)затоа вака напаѓам кога некој ги потценува...
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
имаш право во апсолутно се,песните на грин деј ми беа инспирација речиси целиот живот и јас сум масивен нивни фан (не знаеше slb_bobo за тоа)затоа вака напаѓам кога некој ги потценува...
Kaде бре јас ги потценувам? Јас си кажав што имам да кажам за каверот на Грин Деј кој што е подобар од тој на Џон (добро де, барем вам ви е подобар) и ви изнапишав многу работи зошто го мислам тоа.

Имам едно лично прашање...Што тоа те инспирирале Грин Деј толку? Не, сериозно. Што те инспирирале да направиш?
 

annazac

Истакнат Член
2 август 2012
30
13
108
Kaде бре јас ги потценувам? Јас си кажав што имам да кажам за каверот на Грин Деј кој што е подобар од тој на Џон (добро де, барем вам ви е подобар) и ви изнапишав многу работи зошто го мислам тоа.

Имам едно лично прашање...Што тоа те инспирирале Грин Деј толку? Не, сериозно. Што те инспирирале да направиш?
вака имам неколку работи да ти кажам тебе...
1.секое мислење и цувство би можела да го изразам преку нивни песни
2.колку што ги имам читано твоите коментари изгледаш како оние личности што умеам да ги ценам
3.значи сфати веќе еднаш,пред грин деј јас не се интересирав за музиката,немав идоли,да не почнев да ги слушам нив сигурно ќе бев или некое заостанато човече над книга или пак некое курвиче од мојата генерација,наместо тоа јас поцнав да пишувам песни,научив гитара да свирам итн. ИМАМ ЖИВОТ,не како повеќето од мојата генерација на кои најважно им е да се опнат на штикли и да изгледаат 5 години постари...
МАСИВЕН ФАН СУМ НА ГРИН ДЕЈ
(извини негде ако те навредив ама едноставно незнам зошто толку ги сакам,опсесија ми се...)
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
вака имам неколку работи да ти кажам тебе...
1.секое мислење и цувство би можела да го изразам преку нивни песни
2.колку што ги имам читано твоите коментари изгледаш како оние личности што умеам да ги ценам
3.значи сфати веќе еднаш,пред грин деј јас не се интересирав за музиката,немав идоли,да не почнев да ги слушам нив сигурно ќе бев или некое заостанато човече над книга или пак некое курвиче од мојата генерација,наместо тоа јас поцнав да пишувам песни,научив гитара да свирам итн. ИМАМ ЖИВОТ,не како повеќето од мојата генерација на кои најважно им е да се опнат на штикли и да изгледаат 5 години постари...
МАСИВЕН ФАН СУМ НА ГРИН ДЕЈ
(извини негде ако те навредив ама едноставно незнам зошто толку ги сакам,опсесија ми се...)
Не си ласкај, нема што да ме навредиш. Со тоа Масивен фан само се бламираш, за твое добро ти велам. Јас на еден бенд што го имам скршено од слушање и постирање по форуми се клањам, па не се трескам од земја колку голем фан сум бил.
2. Сакаш да ти кажам колку ми е гајле дали некој ме ценел или не? Не, ај не ти кажувам.
3. Мислам дека збирот од цифрите на твоите години е 6 или 7 (можда и грешам). Во ред е де, и јас свирам па не гледам дека тоа ми е да имам живот. И ај сеа одговори ми, тоа што јас седам и читам стручни литератури мене ме прави заостанато човече? Полека со класификациите и генерализациите. Тоа што ги слушаш Грин Деј и што си МАСИВЕН фан на истите не те прави повеќе.
Слушај си ги Грин Деј, јас немам ништо против тоа, побогу и јас ги слушав ама не се перчев со тоа и да се трескам одземја дека слушам некој бенд. Девојко, слушаш музика за тебе а не за другите. Ако мислиш дека некому е битно дали слушаш Грин Деј или Блинк 182 тогаш гадно се лажеш. И ако сакаш да напредуваш музички, ќе ти цитирам еден мој драг пријател кој има завршено музичка академија и свири одлично повеќе од 7 инструменти. Кога јас почнував да се интересирам за музика така повеќе, тој ми даваше музика и ми велеше „Добар музичар не се станува само со вежбање инструмент, туку со слушање музика“. И уште нешто, вистинските уживатели не се перчат со тоа што го слушаат туку си слушаат и уживаат.


Сеа малку за бендот и моите гледишта.


Прв пат ги слушнав у 5-то одд. некаде, ама тогаш копиљ од 12 години ништо не разбирав од музика. Ми беа интересни и само толку. После коа дојдов 7-мо и почнав да се интересирам за рокче и металче налетав на American Idiot и го купив. Ми се допадна делумно и си реков дека ќе ги преслушам убаво. И тоа малку се забави. У осмо имав една женска шо ги слушаше и ги имаше сите албуми, ама не успеав да издржам дотолку за да ги побарам. После ми скурчи и ги симнав додека имав информатика у школо (и преседив цел ден додека да се симнат). Си одиш дома радосен и си почнуеш да си слушаш музика. И одма фаворитите "409 in your coffee maker", "Welcome to paradise", "Basket case", "St. Jimmy"... После некое време, точно не знам мислам дека бев втора средно коа излегоа тие емо срањата од нив и ме разочараа скроз на скроз. Па и уште коа видов дека Џими на сред сцена излапа еден емовец почнаа да ми идат нагони на повраќање од нивната желба за да привлечат внимание. Станаа позери невидени...Срање у боја. Споредено со првите албуми, денешниве се гола вода. Нивната дискографија ја имам до American Idiot, натаму не ни планирам да слушам.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: $3Я3|\||)&p&†Y

annazac

Истакнат Член
2 август 2012
30
13
108
ок кажа се што сакаш и не ме замарај повеќе и ќе те молам не врќај на овој коментар бидејќи не ни планирам да го прочитам...