Грин Деj (Green Day)

Eva

Староседелец
19 февруари 2012
107
100
1,043
лалала ги слушам од мала...Имав тука една комшивка сега е голема :D ии ги обожаваше таја и јас зш се дружев со нејзе ии од тогаш почнав. Најпесна ми е

ии
(inlove)
 

zombie#

Полноправен Член
11 април 2012
72
65
18
28
Им знам по некоја песна и сите шо сум ги слушнала до сега нивни ме беандисале. Ко омилени ќе ги издвојам
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: The Tramp and Eva

lovemebaby

Полноправен Член
2 април 2012
34
54
18
Леле кога ќе ми текне пред некоја година колку бев затрескана по дечкиве :giggle.Ми останаа омилени а посебно Billie со неговиот глас кој ме гаѓа у срце.Хихи. Forever favourites:
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Saladin and The Tramp

annazac

Истакнат Член
2 август 2012
30
13
108
Кој што сака нека зборуба слободно!green day секојпат ќе бидат дел од оние групите кои никогаш не ја изгубиле надежта и успеале со својот талент.Да можеби не се класична панк група но нивните песни се незаборавни и уникатни во секоја смисла на зборот.А да и да не беа овие „комерцијални срања“ тогаш како ке преживееше рок музиката во Холивуд?!Фактот дека успеале повеќе од другите панк бендови не ги прави помалку вредни... :p
инаку омилена песна ми е 21 guns која секогаш ќе ја слушам,дури и на погребот ќе ми ја свират...
 

Foxboro

Староседелец
16 јуни 2012
716
1,479
693
Pripyat, Ukraine
.....почнав со Know your enemy.... сега ги чекам да излезат наредните три албумми iuno idos itre.... а ина4е најдобри песни ми се
и тн......:)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: annazac

alekjov1234

Староседелец
3 август 2012
138
48
1,028
Омилен бенд ми се. Од Dookie ми се свиѓаат Basket Case, Longview, She, Welcome to Paradise и When I Come Around. Од Nimrod Hitchin a Ride, Redundant, Good Riddance и Walking Alone. Исто и Warning албумот ми е добар, повеќе ми се свиѓаат онака Warning и Minority. Што се однесува до поновите албуми, American Idiot и 21st Century Breakdown, ми се свиѓаат и во нив исто има добри песни ама да не почнувам да набројувам цел реферат ќе ми излезе :D

Edit: Го заборавив препевот на Working Class Hero од Џон Ленон, мислам дека подобра е нивната верзија отколку неговата :)
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Омилен бенд ми се. Од Dookie ми се свиѓаат Basket Case, Longview, She, Welcome to Paradise и When I Come Around. Од Nimrod Hitchin a Ride, Redundant, Good Riddance и Walking Alone. Исто и Warning албумот ми е добар, повеќе ми се свиѓаат онака Warning и Minority. Што се однесува до поновите албуми, American Idiot и 21st Century Breakdown, ми се свиѓаат и во нив исто има добри песни ама да не почнувам да набројувам цел реферат ќе ми излезе :D

Edit: Го заборавив препевот на Working Class Hero од Џон Ленон, мислам дека подобра е нивната верзија отколку неговата :)

А??? Ти тоа сериозно??? Како бре некој се дрзнува да кажува такви нешта? Џон Ленон е нешто што е грев да се спореди со денешните музичари и на крај ти се појавуваат фаци кои ќе ти кажат дека Working class hero oд Green day e подобра од оригиналот? Сфашта.

Не дека не ги слушав и ја Грин деј (и чат-пат уште си ги слушам) ама да кажам вакво нешто...(shake)
 

alekjov1234

Староседелец
3 август 2012
138
48
1,028
А??? Ти тоа сериозно??? Како бре некој се дрзнува да кажува такви нешта? Џон Ленон е нешто што е грев да се спореди со денешните музичари и на крај ти се појавуваат фаци кои ќе ти кажат дека Working class hero oд Green day e подобра од оригиналот? Сфашта.

Не дека не ги слушав и ја Грин деј (и чат-пат уште си ги слушам) ама да кажам вакво нешто...(shake)

Секој си има право на свое мислење, можеби ти имаш други сфаќања за квалитетна музика, незначи ако е понов бендот дека неможе да биде добар во тоа што го прави. Јас лично ги имам слушнато и двете верзии и онаа на Green Day ми е подобра...
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Ах бреее... Шчо напраиФме... The Beatles да се потценуваат. Ах Џони, врати се види шо си оставил (освен називот за Ленонки).

Пер ај да бидеме реални, Џон Ленон е енглез и нагласокот што го има во песната е чист британски, а тоа америчкото на Били ја уништуе песната до коска. Плус тоа таа песна (како и повеќето негови) се направени у Хипи добата, па и самиот Ленон бил хипик. Како што гледаш таму во таа песна го кења системот кој го живеел и го осеќал на своја кожа. И на крај ми се наоѓа некој курназ ко Били и ја преработува песнава и ми става некои црнци од етиопија шо зборат како у етиопија е предизвик да доживееш 20 години оти ќе те убијат за да те изедат. Ајде бе не ме дупи. Џон Ленон на таа песна и` дал поента, и` дал живот, и` дал смисла затоа што тоа што го пее му излегува директно од него, а Грин деј направиле шунд од песнава. Ја разбирам да направиш кавер од почит, еве погледни ги Дрим Тиатр какви кавери прават од почит кон бендовите со кои израснале, ама ова е „Ај ќе напраам кавер од Ленон пошо он е многу почитуван и ќе си ја кренам славата малку со тоа“. Седи бе.