Грб на Република Македонија

  • Подфорумот „Политика и политички настани“ се отвора со цел да се информираме и дискутираме за политичките збиднувања во Македонија и светот.

    Освен стандардните форумски правила, се молат членовите да:
    - Се држат настрана од својата пристрасност и да дискутираат во рамките на зададената тема, односно да ја држат дискусијата на соодветно ниво. Секое скршнување од истата ќе биде избришено и казнувано по потреба.
    - Не навлегуваат во конфликти околу политичките партии на кои (не) им се наклонети.
    - Секој обид за партиски активизам ќе биде санкциониран, а корисникот баниран.

    Пристап до овој подфорум имаат членови со над 50 мислења по останатите теми, односно членови чија цел не е ширење политичка пропаганда и нетрпеливост.

    Тимот на ЦрноБело форум се оградува од поддржување на било која политичка партија.

Дали ви се допаѓа новиот предлог за грб на РМ?


  • Вкупно гласале
    19

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,278
9,119
1,683
Епа сето шо го кажа го знам немораше да го објаснуваш :) Епа денешна РМ им припаѓа на Пајонците нели огромна територија на денешна Македонија била на Панонија
Панонија е она рамнинана во Унгарија, Хрватска, Србија и мал дел од Романија.
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Не е лош, секако е подобар од онај шо до сега го имавме затоа што таков грб имаја Македонија и Белорусија. Најмногу од се ми се допаѓа дека на овај грб нема ниту еден албански елемент што е добро, има грешка во боите лавот нормално дека треба да е во жолта боја пошто тој е таков, колку што знам нема црвени лавој ахаххааххах тое мн. глупо, рубинот и бисерите и круната како тврдина(кале) се симбол на денешна Република Македонија и тоа е убаво, но можеле да го направат со повеќе елементи да биде поубав.
Troll_Detected_by_Hunter_Flood.png
 

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,278
9,119
1,683
Епа сето шо го кажа го знам немораше да го објаснуваш :) Епа денешна РМ им припаѓа на Пајонците нели огромна територија на денешна Македонија била на Пајонија
ДИлири? И словенците и хрватите се сметаат за Илири. Па не зборуваат ко Тоските/Гегите (ака Албанци). Илирија е област западно од Дрина до Алпите на исток, и јужно од Панонија до Јадранско Море и Епир. Значи денешни: Словенија, Хрватска, БиХ, Црна Гора и Албанија.
Ајде сега пак.
Не те личи друже модераторе. Не е ова ЧДА.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: corki and JaMi

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Направете разлика помеѓу Пајонија и Панонија пред да почнете да дискутирате.
 

alba

Староседелец
15 март 2012
1,424
2,015
1,123
Знаеш дека хиералдиката потекнува од италските средновековни градови/републики.
Смешното е што мешаат антички елементи во причата а врска немаат и немаат седнато и прочитано основни работи на едно историско изучување.
Лавот е скоро секаде сеприсутен, исто важи и за (двоглавиот) орел. По ништо не би се разликувале од повеќето држави.
Настрана од фактот дека ќе мора да се фркнат пак пари за нова документација (пасош/л.карта)
Ко кец на десетка доаѓа и одвлекување на јавното мислење во врска со многу побитни проблеми како екстерните тестови, проблем со име, идентитет.
@alba историјата е племенита наука. Само ако се изучува објективно субјективистички.
Ај да не се разбереме погрешно ја не го негирам значењето на историјата без неа сме никој и ништо како што сме ние пример за тоа ете јас ја мразам зошто сакам дефинирани работи а не кога на некој ке му текне ај ке наметнуеме нешто и ке глумиме лудило. Кога сме кај грбот па нели една држава има свои обележја како што се химна грб и знаме, ние знамето го менувавме па сакавме химната да ја смениме па грбот сега ако погледнеме во европа која држава си игра курташак како нас. А да не прајме муабет за уставот еве ја тука би направила споредба со Англија у Европа е нели :zelen ама тоа е др тема. Грбот ке го сменат посекако дали ни одговара или не за естетиката е катастрофа ама со оглед какви не водат таман си е и ке бидеме како сите у Европа :zelen ова болидираното дали е возможно кај нас, јас имав 2 години во средно историја прва учевме за МКД и знам дека сме се симнале од зад карпатите а во втора се свашта учевме и само во сеќавање ми е за системето за наводнување кои го имале кинезите од п.н.е. а на фах во прва имав само и пак само за МКД учев Ачковска ми предаваше а асистен беше Жежов леле така лли му беше презимето потсетиме кој за три години стана продекан така нешто :zelen Дали ја вреднуваш Ачковска како историчар ?

Пријателе ај коментирај си во врска со темата.
Од мене имаш прва опомена да не глумиш Мла Кунис ако незнаеш која е прашај у администарација ;)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Y1K991

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Ај да не се разбереме погрешно ја не го негирам значењето на историјата без неа сме никој и ништо како што сме ние пример за тоа ете јас ја мразам зошто сакам дефинирани работи а не кога на некој ке му текне ај ке наметнуеме нешто и ке глумиме лудило. Кога сме кај грбот па нели една држава има свои обележја како што се химна грб и знаме, ние знамето го менувавме па сакавме химната да ја смениме па грбот сега ако погледнеме во европа која држава си игра курташак како нас. А да не прајме муабет за уставот еве ја тука би направила споредба со Англија у Европа е нели :zelen ама тоа е др тема. Грбот ке го сменат посекако дали ни одговара или не за естетиката е катастрофа ама со оглед какви не водат таман си е и ке бидеме како сите у Европа :zelen ова болидираното дали е возможно кај нас, јас имав 2 години во средно историја прва учевме за МКД и знам дека сме се симнале од зад карпатите а во втора се свашта учевме и само во сеќавање ми е за системето за наводнување кои го имале кинезите од п.н.е. а на фах во прва имав само и пак само за МКД учев Ачковска ми предаваше а асистен беше Жежов леле така лли му беше презимето потсетиме кој за три години стана продекан така нешто :zelen Дали ја вреднуваш Ачковска како историчар ?


Од мене имаш прва опомена да не глумиш Мла Кунис ако незнаеш која е прашај у администарација ;)

Тоа е и проблемот со историјата, кога престанува да биде наука за минатото а станува можност да се биде `некој и нешто`. Никој не е нешто повеќе од некого поради наводно колективно`славно минато` тогаш историјата е само алатка за затупавување и зло, еден чичко предводник на група граѓани кои се сметале себеси за наследници на кмерската империја направиле такви злодела со кои нацистите би делувале премногу меко, а и самите нацисти си имале свое `славно минато`.

Некој граѓанин на Малме не е `нешто` поради славното минато на империјата со три круни која харала низ северот со векови туку затоа што вози Волво, има среден живот и не стравува дали ќе му исклучат струја. Исто важи и за некој жител на Сапоро или Нант, без разлика.

На Балканот историјата секогаш ќе биде алатка на злото, такво е местото, смрдливо и јадно и раја за да избега од вечно усраната денешнина се дави во псевдо-историски митови кои макар на кратко на единката ќе и дадат вредност која во реалниот живот ја нема.
 
Последна промена: