Грб на Република Македонија

 • Подфорумот „Политика и политички настани“ се отвора со цел да се информираме и дискутираме за политичките збиднувања во Македонија и светот.

  Освен стандардните форумски правила, се молат членовите да:
  - Се држат настрана од својата пристрасност и да дискутираат во рамките на зададената тема, односно да ја држат дискусијата на соодветно ниво. Секое скршнување од истата ќе биде избришено и казнувано по потреба.
  - Не навлегуваат во конфликти околу политичките партии на кои (не) им се наклонети.
  - Секој обид за партиски активизам ќе биде санкциониран, а корисникот баниран.

  Пристап до овој подфорум имаат членови со над 50 мислења по останатите теми, односно членови чија цел не е ширење политичка пропаганда и нетрпеливост.

  Тимот на ЦрноБело форум се оградува од поддржување на било која политичка партија.

Дали ви се допаѓа новиот предлог за грб на РМ?


 • Вкупно гласале
  19

alba

Староседелец
15 март 2012
1,424
2,015
1,123
Тоа е и проблемот со историјата, кога престанува да биде наука за минатото а станува можност да се биде `некој и нешто`. Никој не е нешто повеќе од некого поради наводно колективно`славно минато` тогаш историјата е само алатка за затупавување и зло, еден чичко предводник на група граѓани кои се сметале себеси за наследници на кмерската империја направиле такви злодела со кои нацистите би делувале премногу меко, а и самите нацисти си имале свое `славно минато`.

Некој граѓанин на Малме не е `нешто` поради славното минато на империјата со три круни која харала низ северот со векови туку затоа што вози Волво, има среден живот и не стравува дали ќе му исклучат струја. Исто важи и за некој жител на Сапоро или Нант, без разлика.

На Балканот историјата секогаш ќе биде алатка на злото, такво е местото, смрдливо и јадно и раја за да избега од вечно усраната денешнина се дави во псевдо-историски митови кои макар на кратко на единката ќе и дадат вредност која во реалниот живот ја нема.
Е сега главното и најфазмото прашање, кога ни е лесно така да си менуваме едно по едно што е комплицирано со името нели едина пречка ни е за да сме у Европа мислим ако се лажеме де :zelen
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
dirty%20toilet.jpg

Предлог за мотив на грбот, кој со својот снажен симболизам ќе го долови моменталниот дух на времето, ова е само темплејт, домашен примерок може да се најде во рандом студентски дом или болница.

In other news, not a single fuck would be given either way...
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: Altaïr, JaMi and Podem

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Дедо ми еден многу убав муабет кажа.
Кога некој нема лице што му е гајле каков му е грбот.

Very true. Има на пример афрички и латино банана диктаторски вукојебини со многу фини грбови и знамиња ама тоа не ја менува суштината ниту за 1%...