Грб на Република Македонија

 • Подфорумот „Политика и политички настани“ се отвора со цел да се информираме и дискутираме за политичките збиднувања во Македонија и светот.

  Освен стандардните форумски правила, се молат членовите да:
  - Се држат настрана од својата пристрасност и да дискутираат во рамките на зададената тема, односно да ја држат дискусијата на соодветно ниво. Секое скршнување од истата ќе биде избришено и казнувано по потреба.
  - Не навлегуваат во конфликти околу политичките партии на кои (не) им се наклонети.
  - Секој обид за партиски активизам ќе биде санкциониран, а корисникот баниран.

  Пристап до овој подфорум имаат членови со над 50 мислења по останатите теми, односно членови чија цел не е ширење политичка пропаганда и нетрпеливост.

  Тимот на ЦрноБело форум се оградува од поддржување на било која политичка партија.

Дали ви се допаѓа новиот предлог за грб на РМ?


 • Вкупно гласале
  19

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,278
9,119
1,683
Абе сега ми текна мене. Тој што го правел грбов сигурно гледа Game of Thrones и е фан на Ланистерови. :)

Еве, исто е.
game_of_thrones_lannister_crest_by_letgodesign-d5mmgtn.jpg
Да бе. Исто и Охумчевиќ во средниот век.

Sent from my HTC Desire 200 using Tapatalk
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
Арно е. Ја не знам што толку се буните.
Тражили сте гледајте - така викаат Србите.
 

Makedonec

Модератор
Член на администрација
15 јуни 2014
1,473
1,200
1,133
катастрофа
како било во европа така морало да биде и кај нас, смешки, дел од европа не се станува со менување на грбот и градење милијарда споменици
што се однесува до грбот - стариот беше подобар новиов е катастрофа
 

Kisserboy

Староседелец
6 март 2012
2,451
3,795
1,153
29
Битола
Не е лош, секако е подобар од онај шо до сега го имавме затоа што таков грб имаја Македонија и Белорусија. Најмногу од се ми се допаѓа дека на овај грб нема ниту еден албански елемент што е добро, има грешка во боите лавот нормално дека треба да е во жолта боја пошто тој е таков, колку што знам нема црвени лавој ахаххааххах тое мн. глупо, рубинот и бисерите и круната како тврдина(кале) се симбол на денешна Република Македонија и тоа е убаво, но можеле да го направат со повеќе елементи да биде поубав.
 

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,278
9,119
1,683
Пред некоја година го предложив ова како грб, ги има сите елементи на државноста.
2b5Y3KT.png

Дабови гранчиња - симбол на Македонците пред Христа, три петокраки (земени од знамето на СР Македонија) како симбол на борбата на Македонецот во ВСВ. Лавот како симбол од средниот век. Печатот на Самоил, и црвено-црната боја. На средина сонцето од Кутлеш.
Тогаш бев запален по македонизмот, Македонија до Солун, никој не ни може ништо. Тогаш не знаев за WIPO. И дека сонцето од Кутлеш е заштитено во корист на Грција.
Не е лош, секако е подобар од онај шо до сега го имавме затоа што таков грб имаја Македонија и Белорусија. Најмногу од се ми се допаѓа дека на овај грб нема ниту еден албански елемент што е добро, има грешка во боите лавот нормално дека треба да е во жолта боја пошто тој е таков, колку што знам нема црвени лавој ахаххааххах тое мн. глупо, рубинот и бисерите и круната како тврдина(кале) се симбол на денешна Република Македонија и тоа е убаво, но можеле да го направат со повеќе елементи да биде поубав.
Албански елемент би било двоглав орел? Што ако ти кажам дека двоглавиот орел не е чисто албански симбол?
Тврдина? Тврдина се става на грб на град. На грб се става круна, доколку државата била монархија.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Знаеш дека хиералдиката потекнува од италските средновековни градови/републики.
Смешното е што мешаат антички елементи во причата а врска немаат и немаат седнато и прочитано основни работи на едно историско изучување.
Лавот е скоро секаде сеприсутен, исто важи и за (двоглавиот) орел. По ништо не би се разликувале од повеќето држави.
Настрана од фактот дека ќе мора да се фркнат пак пари за нова документација (пасош/л.карта)
Ко кец на десетка доаѓа и одвлекување на јавното мислење во врска со многу побитни проблеми како екстерните тестови, проблем со име, идентитет.
@alba историјата е племенита наука. Само ако се изучува објективно субјективистички.

Чисто од естетски агол, лавот го има секоја втора земја, клубови, компании, региони и градови, никаква оригиналност, тоа па тоа...
Имаше некоја афричка земја АК--47 на грб, оригиналност и ха-це во едно :frantic
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: Saladin

Kisserboy

Староседелец
6 март 2012
2,451
3,795
1,153
29
Битола
Пред некоја година го предложив ова како грб, ги има сите елементи на државноста.
2b5Y3KT.png

Дабови гранчиња - симбол на Македонците пред Христа, три петокраки (земени од знамето на СР Македонија) како симбол на борбата на Македонецот во ВСВ. Лавот како симбол од средниот век. Печатот на Самоил, и црвено-црната боја. На средина сонцето од Кутлеш.
Тогаш бев запален по македонизмот, Македонија до Солун, никој не ни може ништо. Тогаш не знаев за WIPO. И дека сонцето од Кутлеш е заштитено во корист на Грција.

Албански елемент би било двоглав орел? Што ако ти кажам дека двоглавиот орел не е чисто албански симбол?
Тврдина? Тврдина се става на грб на град. На грб се става круна, доколку државата била монархија.
Можеби не е чисто албански елемент ама сепак има албански корени, и Албанците не се Илири ама секако има Албанци кои по потекло се Илири ама не се сите исто како што и Скендербег е Македонец. Твојот предлог грб е супер едино оние десно долу црно-црвени елементи ич не ми се допаѓаат таму јас би сместил Рис,Пастрмка или некои планини или езера кои се симбол на Македонија.
 

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,278
9,119
1,683
Можеби не е чисто албански елемент ама сепак има албански корени, и Албанците не се Илири ама секако има Албанци кои по потекло се Илири ама не се сите исто како што и Скендербег е Македонец. Твојот предлог грб е супер едино оние десно долу црно-црвени елементи ич не ми се допаѓаат таму јас би сместил Рис,Пастрмка или некои планини или езера кои се симбол на Македонија.
Двоглавиот орел е симбол на Скендер Бег. Христијанин, мајка му се викала Воислава и била од Хтетово (прво име за Тетово). Па сега види колку е албанец.
Илири? И словенците и хрватите се сметаат за Илири. Па не зборуваат ко Тоските/Гегите (ака Албанци). Илирија е област западно од Дрина до Алпите на исток, и јужно од Панонија до Јадранско Море и Епир. Значи денешни: Словенија, Хрватска, БиХ, Црна Гора и Албанија.
Си слушнал за Везилка од Конески? и симболизирањето на боите?
А вака не сакав, бидејќи знамето е на УВА (Украинска Востаничка Армија) која убивала заедно со Германците во ВСВ. Истите бои денес ги користат Киевската Хунта.
 

Kisserboy

Староседелец
6 март 2012
2,451
3,795
1,153
29
Битола
Двоглавиот орел е симбол на Скендер Бег. Христијанин, мајка му се викала Воислава и била од Хтетово (прво име за Тетово). Па сега види колку е албанец.
Илири? И словенците и хрватите се сметаат за Илири. Па не зборуваат ко Тоските/Гегите (ака Албанци). Илирија е област западно од Дрина до Алпите на исток, и јужно од Панонија до Јадранско Море и Епир. Значи денешни: Словенија, Хрватска, БиХ, Црна Гора и Албанија.
Си слушнал за Везилка од Конески? и симболизирањето на боите?
А вака не сакав, бидејќи знамето е на УВА (Украинска Востаничка Армија) која убивала заедно со Германците во ВСВ. Истите бои денес ги користат Киевската Хунта.
Епа сето шо го кажа го знам немораше да го објаснуваш :) Епа денешна РМ им припаѓа на Пајонците нели огромна територија на денешна Македонија била на Пајонија
 
Последна промена: