1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Графити

Дискусија во форумот 'Дводимензионална уметност' започната од cakar_ulav, 21 февруари 2012.

 1. cakar_ulav

  cakar_ulav Староседелец

  Зачленет на:
  20 февруари 2012
  Мислења:
  1,566
  Допаѓања:
  1,926
  па ок де за некој се :zelen
   
 2. melpomena

  melpomena Енигма

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  8,231
  Допаѓања:
  17,756
  Сметам дека и графитите се уметност
  Не дека којзнае колку ми се допагаат,можеби заради тоа што кај нас некои не ни бират кај ја пласират својата уметност.
  Ми се допага кога ке видам пополнет неискористен простор кој без графит би изгледал многу пуст,празен..

  [​IMG][​IMG]
   
  На DarkPassenger, slb_bobo и Avona Vi им се допаѓа ова.
 3. The_countess

  The_countess Истакнат Член

  Зачленет на:
  10 јуни 2012
  Мислења:
  441
  Допаѓања:
  547
 4. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Само се жалат графити артистите и тие што ценат графити, дека нивните дела не се сметаат за уметност.
  Не мора секогаш да се избере опцијата ѕид.

  tumblr_m8jyleA5ki1r22i34o1_500.jpg
   
  На Lena и melpomena им се допаѓа ова.
 5. cakar_ulav

  cakar_ulav Староседелец

  Зачленет на:
  20 февруари 2012
  Мислења:
  1,566
  Допаѓања:
  1,926
  океј е да немора
  али имаш испаднато со преј да шкрташ на нешто друго ??
  сепак има низ Ск. и на платно ги прават
  а се жалат ради тоа шо немаат место за цртање....мислам на дозволено место
  океј е во Ск. има а во другите градови ??
   
 6. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Чоек се жалат насекаде низ светот. Ај во Македонија, премногу закоравени умови има, а и реално гледано, повеќето графити се на стамбени згради и други недозволени (приватни/државни) ѕидови. Али од некаде, мора да се почне.
  Поентата ми е, ќе видиш на 9gag или некој сличен сајт, споредба со дело од модерната уметност и со графити, и демек, како можат луѓето првото да го сметаат за уметност, а графитите за вандализам.
   
 7. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  Ова кај нас ништо не е. То во други држави што прават само да видите. Кај нас сеуште се аматери. :biggrin
   
 8. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  You don't say?
  90% од постнатите слики во темава не се од Македонија.

  Повеќе сакам графити на зборови, отколку слики. Ама да се со предобар контраст на бои, симетрија и прецизност.

  tumblr_m8m3jfEegw1qbpno3o1_500.jpg tumblr_m8osy3QME01ru3y83o1_500.jpg tumblr_m8oow9JuJj1qc0zjfo1_500.jpg tumblr_m8onrs6k7u1rqfzo0o1_500.jpg tumblr_m8onjrEyJV1rqfzo0o1_500.jpg
   
  На Lena, melpomena и Marick14 им се допаѓа ова.
 9. cakar_ulav

  cakar_ulav Староседелец

  Зачленет на:
  20 февруари 2012
  Мислења:
  1,566
  Допаѓања:
  1,926
  тоа дека луѓето ги сметат графитите за вандализам да
  а на сајтови шо пушуе тоа сигно бил некој „уметник“ мислам ме свакаш
  и да има гравити на згради и секаде а причината е шо нема дозволени места за таа работа
  а со ова не се слагам у никој случај
  кај нас има доста добри уметници само кој ги гледа и како ги гледа е прашањето :)
   
  На melpomena му/ѝ се допаѓа ова.
 10. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  Па нека го легализираат ова со цртањево графини, доколку не е лагализирано, и ако има подобри сами ќе си излезат. Можда има како што викаш но не сакаат да се докажуваат во јавност. Иначе јас сум гледал и на интернет по странство какви се графити има, боли глава. :biggrin
   

Сподели: