Графити

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,753
1,673
На сигурно
Сметам дека и графитите се уметност
Не дека којзнае колку ми се допагаат,можеби заради тоа што кај нас некои не ни бират кај ја пласират својата уметност.
Ми се допага кога ке видам пополнет неискористен простор кој без графит би изгледал многу пуст,празен..

 

cakar_ulav

Староседелец
20 февруари 2012
1,567
1,926
1,133
некаде во длабочините на темнината
Само се жалат графити артистите и тие што ценат графити, дека нивните дела не се сметаат за уметност.
Не мора секогаш да се избере опцијата ѕид.
Отвори ја прикачената датотека 10586
океј е да немора
али имаш испаднато со преј да шкрташ на нешто друго ??
сепак има низ Ск. и на платно ги прават
а се жалат ради тоа шо немаат место за цртање....мислам на дозволено место
океј е во Ск. има а во другите градови ??
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,013
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
океј е да немора
али имаш испаднато со преј да шкрташ на нешто друго ??
сепак има низ Ск. и на платно ги прават
а се жалат ради тоа шо немаат место за цртање....мислам на дозволено место
океј е во Ск. има а во другите градови ??

Чоек се жалат насекаде низ светот. Ај во Македонија, премногу закоравени умови има, а и реално гледано, повеќето графити се на стамбени згради и други недозволени (приватни/државни) ѕидови. Али од некаде, мора да се почне.
Поентата ми е, ќе видиш на 9gag или некој сличен сајт, споредба со дело од модерната уметност и со графити, и демек, како можат луѓето првото да го сметаат за уметност, а графитите за вандализам.
 

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,347
113
Софија
Ова кај нас ништо не е. То во други држави што прават само да видите. Кај нас сеуште се аматери. :D
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,013
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Ова кај нас ништо не е. То во други држави што прават само да видите. Кај нас сеуште се аматери. :D

You don't say?
90% од постнатите слики во темава не се од Македонија.

Повеќе сакам графити на зборови, отколку слики. Ама да се со предобар контраст на бои, симетрија и прецизност.

tumblr_m8m3jfEegw1qbpno3o1_500.jpgtumblr_m8osy3QME01ru3y83o1_500.jpgtumblr_m8oow9JuJj1qc0zjfo1_500.jpgtumblr_m8onrs6k7u1rqfzo0o1_500.jpgtumblr_m8onjrEyJV1rqfzo0o1_500.jpg
 

cakar_ulav

Староседелец
20 февруари 2012
1,567
1,926
1,133
некаде во длабочините на темнината
Чоек се жалат насекаде низ светот. Ај во Македонија, премногу закоравени умови има, а и реално гледано, повеќето графити се на стамбени згради и други недозволени (приватни/државни) ѕидови. Али од некаде, мора да се почне.
Поентата ми е, ќе видиш на 9gag или некој сличен сајт, споредба со дело од модерната уметност и со графити, и демек, како можат луѓето првото да го сметаат за уметност, а графитите за вандализам.
тоа дека луѓето ги сметат графитите за вандализам да
а на сајтови шо пушуе тоа сигно бил некој „уметник“ мислам ме свакаш
и да има гравити на згради и секаде а причината е шо нема дозволени места за таа работа
Ова кај нас ништо не е. То во други држави што прават само да видите. Кај нас сеуште се аматери. :D
а со ова не се слагам у никој случај
кај нас има доста добри уметници само кој ги гледа и како ги гледа е прашањето :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: melpomena

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,347
113
Софија
тоа дека луѓето ги сметат графитите за вандализам да
а на сајтови шо пушуе тоа сигно бил некој „уметник“ мислам ме свакаш
и да има гравити на згради и секаде а причината е шо нема дозволени места за таа работа

а со ова не се слагам у никој случај
кај нас има доста добри уметници само кој ги гледа и како ги гледа е прашањето :)

Па нека го легализираат ова со цртањево графини, доколку не е лагализирано, и ако има подобри сами ќе си излезат. Можда има како што викаш но не сакаат да се докажуваат во јавност. Иначе јас сум гледал и на интернет по странство какви се графити има, боли глава. :D