1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Графити

Дискусија во форумот 'Дводимензионална уметност' започната од cakar_ulav, 21 февруари 2012.

 1. cakar_ulav

  cakar_ulav Староседелец

  Зачленет на:
  20 февруари 2012
  Мислења:
  1,566
  Допаѓања:
  1,926
  има да ама тоа е се со дозвола
  тука да извадиш дозвола ти требаат 400 евра...за да шкрташ на зидови државни и тоа одредени
  а ако те фатат 400 евра казна + треба да ги обоиш графитите и мислам дека домашен притвор ставаа
  за вандализам |-(
  шо мислам дека нема логика да го прават сето тоа....кога е само уметност
   
  На Marick14 му/ѝ се допаѓа ова.
 2. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  Па скоро во цел свет е легализирано. Незнам зошто прават вака нашиве. :( А казниве не се мали, 2-3 плати се ова.
   
 3. MissChievous

  MissChievous Ingenious

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,084
  Допаѓања:
  7,013
  Најчесто во странство се прават посебни ѕидови за графити, или се бираат напуштени места, згради, улички итн.
  Ај нека проба, да речеме, на Empire State Building (на било која важна зграда) да нацрта графит, па што ќе се случи.
   
  На Marick14 и melpomena им се допаѓа ова.
 4. Dr.Gonzo

  Dr.Gonzo Истакнат Член

  Зачленет на:
  23 февруари 2012
  Мислења:
  651
  Допаѓања:
  1,915
 5. melpomena

  melpomena Енигма

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  8,231
  Допаѓања:
  17,756
  [​IMG]
   
  На МиГ 21 и slb_bobo им се допаѓа ова.
 6. Solstice

  Solstice Nujabes

  Зачленет на:
  28 август 2012
  Мислења:
  1,413
  Допаѓања:
  1,536
  Графитите треба да останат улична уметност според мене. Не да прејдат на платно. Немам ништо против графитите на платно но графитите се дел од хип хоп уличната култура и мислам дека треба да останат таму. И да се прифатат како уметност.
  Имаме и ние одлични цртачи,само што во последно време не се толку активни како што гледам. Тука се на сите верувам добро познатиот SRK,Bne,CSB,None,Hiver,Terk,Crime,CK,Strajk/Sense,Tonyo San,исто така одличниот Jazz '83(Уште не ми е јасно кој анус успеа да го ишкрта неговото парче во малото пролазче кај зградите кај Југодрво,близу Прч),и реткиот Siderni,негови дела имаше во влезови на подземни гаражи во близина на ЈБТ,кај зградите,имаше еден сив витез,налик на Саурон и имаше еден црвен кристален титан,беспрекорно нацртан,неверојатно изгледаше,и некој ретардиран го искречил ѕидот. Раката да му се исуши зошто го уништи можеби најдобриот графит кај нас. А од светските,едни од фаворитите ми се Brusk,Ogre,Delta,CortesNYC и добро познатиот,можеби најдобар цртач на 3Д графити,DAIM.
   
  На Lena, The Tramp, DarkPassenger и уште 1 член му се допаѓа ова.
 7. Lena

  Lena Poétesse

  Зачленет на:
  12 октомври 2012
  Мислења:
  4,151
  Допаѓања:
  7,676
  59635_10151263103822700_269743117_n.jpg
   
  На The Tramp му/ѝ се допаѓа ова.
 8. The Tramp

  The Tramp Филмохолик

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,367
  Допаѓања:
  4,942
  [​IMG]

  [​IMG]
  [​IMG]
   
  На Lena му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Lena

  Lena Poétesse

  Зачленет на:
  12 октомври 2012
  Мислења:
  4,151
  Допаѓања:
  7,676
  63127_10151292064692700_1711813422_n.jpg

  311165_10151277938032700_1473843812_n.jpg

  65376_441694755891547_528353141_n.jpg 542896_441695145891508_266533634_n.jpg 549067_441695432558146_457429355_n.jpg
   
  На cakar_ulav, МериСелест и The Tramp им се допаѓа ова.
 10. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  IMG_20120929_173418.jpg IMG_20120929_173427.jpg IMG_20120929_182450.jpg IMG_20121001_155542.jpg IMG_20121001_161112.jpg IMG_20121001_180043.jpg IMG_20121001_180114.jpg IMG_20121001_180301.jpg IMG_20121016_141217.jpg IMG_20121016_141427.jpg
   
  На Lena и cakar_ulav им се допаѓа ова.

Сподели: