Графити

cakar_ulav

Староседелец
20 февруари 2012
1,567
1,926
1,133
некаде во длабочините на темнината
Па нека го легализираат ова со цртањево графини, доколку не е лагализирано, и ако има подобри сами ќе си излезат. Можда има како што викаш но не сакаат да се докажуваат во јавност. Иначе јас сум гледал и на интернет по странство какви се графити има, боли глава. :D
има да ама тоа е се со дозвола
тука да извадиш дозвола ти требаат 400 евра...за да шкрташ на зидови државни и тоа одредени
а ако те фатат 400 евра казна + треба да ги обоиш графитите и мислам дека домашен притвор ставаа
за вандализам |-(
шо мислам дека нема логика да го прават сето тоа....кога е само уметност
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Marick14

Marick14

Истакнат Член
17 февруари 2012
3,289
2,347
113
Софија
има да ама тоа е се со дозвола
тука да извадиш дозвола ти требаат 400 евра...за да шкрташ на зидови државни и тоа одредени
а ако те фатат 400 евра казна + треба да ги обоиш графитите и мислам дека домашен притвор ставаа
за вандализам |-(
шо мислам дека нема логика да го прават сето тоа....кога е само уметност

Па скоро во цел свет е легализирано. Незнам зошто прават вака нашиве. :( А казниве не се мали, 2-3 плати се ова.
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,013
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
Па скоро во цел свет е легализирано. Незнам зошто прават вака нашиве. :( А казниве не се мали, 2-3 плати се ова.

Најчесто во странство се прават посебни ѕидови за графити, или се бираат напуштени места, згради, улички итн.
Ај нека проба, да речеме, на Empire State Building (на било која важна зграда) да нацрта графит, па што ќе се случи.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Marick14 and melpomena

Dr.Gonzo

Истакнат Член
23 февруари 2012
652
1,915
393
Fukushima
www.gonzo.com
 

Solstice

Nujabes
28 август 2012
1,405
1,532
1,133
28
Најчесто во странство се прават посебни ѕидови за графити, или се бираат напуштени места, згради, улички итн.
Ај нека проба, да речеме, на Empire State Building (на било која важна зграда) да нацрта графит, па што ќе се случи.
Графитите треба да останат улична уметност според мене. Не да прејдат на платно. Немам ништо против графитите на платно но графитите се дел од хип хоп уличната култура и мислам дека треба да останат таму. И да се прифатат како уметност.
Имаме и ние одлични цртачи,само што во последно време не се толку активни како што гледам. Тука се на сите верувам добро познатиот SRK,Bne,CSB,None,Hiver,Terk,Crime,CK,Strajk/Sense,Tonyo San,исто така одличниот Jazz '83(Уште не ми е јасно кој анус успеа да го ишкрта неговото парче во малото пролазче кај зградите кај Југодрво,близу Прч),и реткиот Siderni,негови дела имаше во влезови на подземни гаражи во близина на ЈБТ,кај зградите,имаше еден сив витез,налик на Саурон и имаше еден црвен кристален титан,беспрекорно нацртан,неверојатно изгледаше,и некој ретардиран го искречил ѕидот. Раката да му се исуши зошто го уништи можеби најдобриот графит кај нас. А од светските,едни од фаворитите ми се Brusk,Ogre,Delta,CortesNYC и добро познатиот,можеби најдобар цртач на 3Д графити,DAIM.