Втора светска војна и Хитлер | Црнобело Форум

Втора светска војна и Хитлер

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,223
5,743
1,683
Disco
Прво, ниту еднаш не ја негирав индустриската развиеност на Германија, туку објаснив дека не се репер за економската состојба. Те молам објасни ми ја монетарната политика на присилно врзување на домашна валута со странска без претрпување на шокови кои не можат да се амортизираат. Или дефлацијата при поголема побарувачка на пари од понуда. Мора да е тоа некоја современа монетарна економија, понапредна од монетаристичките теории на Фридман и монетаристите.

За линк ми треба да го побарам време и ќе ти го пратам во приватна порака или тука сеедно.


Е па тогаш кој е твојот став? :) Адолф - спасител или сепак не?
Нормално дека не е апсолутен репер за моменталната состојба но е показател за многу работи а пред се основа за евентуален излез од кризата. Кејнсијански милитаризам, како се викаше тоа...
Не мислев конкретно на немачка околу дефлацијата, инфлацијата може да се победи, ако мислеше баш за немачка во тоа време ок, во немачка една од причините за кризата била хиперинфлацијата се согласувам, делумно поради репарациите наметнати од Версај кои имале за цел да ја одржуваат немачка во криза за да не им текне повторно да почнуваат војна, само што....it backfired later...
После втората војна не била направена истата грешка, напротив се форсирало закрепнување, испаднало дека раја со висок стандард не е баш расположена за наци-ариевски идеологии што се покажа како точно, од 1945 наваму немците немаат почнато ниедна војна, mind you.:D
 

marinium

Полноправен Член
9 септември 2013
56
7
8
22
кадее бе со тоа дека германија инд .јака бе ? после првата светска војна државите од антантата со версајскиот мировен договор од гомно подоле ја напраиле бе...
p.s следните постови не ми се прочитани :D :S
 

marinium

Полноправен Член
9 септември 2013
56
7
8
22
Добро знам за историјата на Германија, затоа и дискутирам. Смешно е да кажеш дека хиперинфлацијата е скротена во 1924-25. Како појава, потребни се 7-8 години за да дојде до стабилизиација. Не можеш туку така да ја скротиш. Што правиме со јавниот,деловниот, финансискиот и нефинансискиот сектор? Трговската размена? Покачувањето на општото ниво на цените (инфлацијата) не може да се скроти. Може да се успори инфлацијата како појава, но никогаш не може да се изврши обратен процес. Едно покачување на скалилото на индекс на цени, значи перманентно покачување а потребно е зголемување на БДП или БНД. Валутата на германија е менувана 3 пати, последно заклучно со 1925. Outcome временскиот lag, во просек трае 2--4 години. Додај ги потребните за стабилизирањето на индексите на цени на мало,големо и воопшто индексирањето на цени за спречување на инфлација?

Втор факт, имањето на голем број брендирани компании не ја прави државата економски стабилна, а уште помалку отпорна на инфлаторни движења. Унгарската инфлација и инфлацијата во поранешна СФРЈ, а подоцна и СР Југославија е типичен пример за тоа. Зошто тогаш инфлацијата достигнувала висина до 5000 поени иако во тој период во Македонија има повеќе компании од денес? Проблемот е во неконтролирање печатење на пари, и зголемување на паричната маса во државата. А зошто Германија го правела тоа? Па поради фактот што го спомнав во претходниот пост. Со Версајскиот договор се забранува отплатување на долгот во домашна валута, па германската марка се заменува со странска, најчесто доларот. Не можеш да бидеш економски стабилен кога на девизен пазар ти се негира домашната валута.

Дали домаќините на Олимписките игри се одредуваат по економска моќ? Не. Јас би рекла по принцип на меѓународна политичка игра. Зошто беа доделени зимските игри Сараево 86'? Дека СФРЈ ја тресат демонстрации и протести, расте инфлацијата а плановите на Анте Марковиќ сеуште ги нема и се појавуваат во 89-90' и не успеваат? Москва во 1980? Бојкотот кој настанува поради Советската интервенција во Авганистан една година порано?

Праќањето линкови, имам напоменато е безпотребно. Секој може да напише што сака.
http://www.npr.org/blogs/money/2011...economic-catastrophe-that-germany-cant-forget
http://www.history.ucsb.edu/faculty/marcuse/classes/33d/projects/1920s/Econ20s.htm

Ќе си праќаме линкови бесконечно. :)

лајk-от за послединот пасус од трите реда :)
 

marinium

Полноправен Член
9 септември 2013
56
7
8
22
Постирање линкови било беспотребно....секој можел што сака да си напише...аха...ок.

А што ти е муабетот, дека Адолф и нацистите ја `преродиле` немачка или? која позиција ја застапуваш, чисто да знаеме на што сме.
Хиперинфлацијата била скротена. Факт. Последиците нормално дека потрајале уште извесно време.
Каде тоа мора да се баш осум години? По кои показатели?
Покачувањето на општото ниво на цените не може да се скроти?! Whaaat? :eek:
Си слушнала за дефлација?

Вториот факт, факат не ти е факт. Не реков дека постоењето на јака индустриска база ја прави некоја економија отпорна на инфлација туку дека таа база постоела, била една од најнапредните во светот и дека била насочена кон припрема за војна. Какви брендирани компании? Сето тоа се концерни/корпорации во широк спектар на сектори со долга традиција и силно производство кои веќе постоеле во немачка пред нацистите.
Индустријата која нацистите ја употребиле за повторно вооружување веќе била присутна при нивното доаѓање, заедно со стручниот кадар и високо квалификувана работна сила.
Да ја негираш индустриската моќ на немачка пред доаѓањето на Адолф е некако.....невозможно.
Уште вајмарска немачка почнала со планови за изигрување на версајските одребди, во соработка со СССР каде тајно се подготвувала авијација и оклопни сили, бизарно но вистинито. Ако треба и линк ќе ставам !:pusi
Немачка била во криза, нацистите го искористиле тоа, ја победиле невработеноста и почнале војна која завршила со француска окупациона зона во Берлин и Рур/Сар.

Не знам од каде податоците дека Југославија во време на доделувањето на Сараево 1984 ја треселе демонстации, сепак ќе мора некој линк за поткрепа на вакво неосновано тврдење.
По принцип на меѓународна политичка игра, олимписките игри во 2024 ќе се одржат во Тирана, да ми веруваш. Или во Скопје, а можеби и во Киншаса... не требаат пари ич...:D

како што јас те разбрав грешка си. ако мислиш на тоа-на крајот францизите не го окупирале берлин туку русите влегуваат у него од исток а американците од запад -кои по желба на русите не влегле длабоко у градот... :)
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,223
5,743
1,683
Disco
како што јас те разбрав грешка си. ако мислиш на тоа-на крајот францизите не го окупирале берлин туку русите влегуваат у него од исток а американците од запад -кои по желба на русите не влегле длабоко у градот... :)


Дас ист Берлин дер мителпукнт дер велт...четересе и петата оф леле леле четересе и петатаааааа.........Дас ис дојчланд...

 
  • Ми се допаѓа
Реакции: parvati

Sagan

Полноправен Член
20 јануари 2014
29
54
13
Earth-Mars-Earth
kriminalist.macedonianforum.net
Новинарка која напишала книга „Хитлер во Бразил - неговиот живот и смртта“ тврди дека тој пребегал во Латинска Америка, а во Бразил престојувал оти барал богатство по мапа дадена од Ватикан. Имал девојка Црнкиња за да наводно така го прикрива својот расизам. Звучи глупо, нели?
http://www.express.co.uk/news/weird...f-Hitler-lived-to-95-with-his-Brazilian-lover

Инаку целото тврдење го базира на фотографија, која е потполно нејасна.


Се обидов да споредам некои црти, и само ушите ми се чинат слични :zelen
Adolf_Hitler_3.jpg
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,223
5,743
1,683
Disco
Звучи глупо, сензационалистички натпис, некој бразилски селанец на матна слика...освен тоа ми крши филм дека Адолф избегал на Антарктикот и таму владеел со Нова Швабија, база од каде требало да изникне четвртиот рајх...:pusi
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Luckky

Sagan

Полноправен Член
20 јануари 2014
29
54
13
Earth-Mars-Earth
kriminalist.macedonianforum.net
Мислиш Мајн Кампф?
Ја немам, но сакам тоа да го направам.
За Адолфче сега не коментирам, но ќе го направам тоа подоцна.
Ја ја читав пред некои 7-8 години, кога почнав со студиите, и можам да кажам дека се работи за книга полна со лаги и лажни претстави кои Хитлер ги имал за себе. Всушност, се стекнува чуство дека тој намерно лаже за да ги придобие емоциите на читателот на своја страна, како демек тој цел живот бил жртва, но и покрај лошите услови во кои израснал, германскиот непоколблив дух не го напуштил бла бла...

На места во првиот дел од книгата, експлицитно дава заклучоци од типот „Да убиевме со отровни гасови толку и толку илјади еврејски каплари (збори за чиновници во германската војска) во Првата светска војна, ќе спасевме толку и толку милиони германски војници“ или „Тие креатури кои личеа на човечки суштества“ (така опишувајќи ги Евреите во Виена...)

Интересното е дека Сталин нарачал итен примерок да му се преведе на руски, за да може да предвиди што тој планира, па и иако во книгата тој говори за територијално проширување на исток за да може германската нација да продолжи нормално да се развива, тоа изгледа не го спречи иститот тој да склучи некаков сојуз со Германија, во самата зора на големата војна.

Вториот дел говори за националсоцијализмот и ако не се лажам, економијата, па и не е нешто интересен.
Се на се, досадно четиво, кое единствено може да ти го приближи одговорот на прашањето „На која финта наседна големата германска нација, па тргна во погибел?“
 

Pink Panther

Староседелец
9 февруари 2015
1,790
802
1,133
Skopje
Адолф Хитлер во себе има еврејско потекло !

Има три града, три територии во рамки на моќни држави што не се сопственост на тие држави. Каде законите на државите не важат во тој мал, но моќен град.

Тоа се:

1. Лондонскиот Сити.

2. Римскиот Ватикан.

3. Американскиот Вашингтон ДЦ.

Како што може да се види тоа се финансискиот (Сити), верскиот (Ватикан) и воениот (Вашингтон ДЦ) центар на светската моќ.

Овие три града имаат неколку заеднички работи: не потпаѓаат под власта, законите и регулативите на мокните држави каде се лоцирани (Британија, Италија и САД). Имаат апсолутна власт врз целиот свет. Раководени се од робовладетелите на светот.

И, нај главна работа за која се молчи е податокот дека сите овие три града се во 100% сопственост на еврејската фамилија Ашкенази.

Фамилијата, односно племето, Ашкенази се смета себе си за владетел на светот и на судбините на сите луѓе. Според забранети книги и истражувања спроведени во Германија, Полска и Унгарија има огромен број на докази кои велат дека Ашкенази се идеолозите, финансиерите и организаторите на холокаустот. Со цел да биде истребено ривалското еврејско племе.

Племето Ашкенази е творец на митот за 6 милиони погубени евреи во Втоата светска војна, иако таа бројка никогаш не е докажана. На пример, и за време на Првата Светска војна евреите излегле со “планот“ дека се истребени 6 милиони од нивниот народ. Тогаш, моќните империи (Отоманска, Руска, Британска и Австро-Унгарска) не ја дозволиле оваа манипулација.

Семејството Ашкенази се креатoри на перцепцијата дека евреите се најголемите жртви на нацистичката солдатеска заради 6 милиони мртви. Но, вистината кажува дека русите губат 20 милиони луѓе, што е три-и-пол пати повеќе.

Ашкенази се причина што во Кулите близначки немалу ниту еден евреин за време на колапсот на трите згради во Њу Јорк.

Лидер на Ашкенази племето во овој момент во светот е Ротшилд фамилијата. :eek::svirka