Втора светска војна и Хитлер | Црнобело Форум

Втора светска војна и Хитлер

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,436
9,143
1,683
Кушкундалево
без читање на предходните постови : нели појава на фашизам и нацизам хитлер си земал сила -добил јака функција ..со аншлус ја земал австрија ...се дигал се дигал ...се фрлил на евреите ,и на први рипнал на полска тогаш више преку к** им доаѓа на англија ,франција русција трпат трпат небива ...и они рипаат и така... xD

љољ
На Англија, Франција и Русија најверојатно многу братски народ им биле пољаците па затоа баш тогаш срипале.

Историјата ја пишуваат победниците. Колку од она што го знаете за Хитлер и неговите планови е точно? Колку од бројките се точни?
 

marinium

Полноправен Член
9 септември 2013
56
7
8
22
љољ
На Англија, Франција и Русија најверојатно многу братски народ им биле пољаците па затоа баш тогаш срипале.

Историјата ја пишуваат победниците. Колку од она што го знаете за Хитлер и неговите планови е точно? Колку од бројките се точни?

зашто лол ? ова го кажувам онака у кратки црти и у моментов сум смор .ме мрзи нешто.иначе да не се распишувам во врска со ова зашто ќе трае ;) .Иначе да, се знае многу за хитлер за неговите планови,откриени се тие работи..тој и сам има своја книга напишано...
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,436
9,143
1,683
Кушкундалево
зашто лол ? ова го кажувам онака у кратки црти и у моментов сум смор .ме мрзи нешто.иначе да не се распишувам во врска со ова зашто ќе трае ;) .Иначе да, се знае многу за хитлер за неговите планови,откриени се тие работи..тој и сам има своја книга напишано...

Koj ја издал таа книга и колку таа книга останала онака како што тој ја напишал? Колку од тие „откриени“ планови се баш точно прикажани како што биле, без да се трескаат глупости за да се прикаже дека Хитлер е лошотија невидена?
 

marinium

Полноправен Член
9 септември 2013
56
7
8
22
Koj ја издал таа книга и колку таа книга останала онака како што тој ја напишал? Колку од тие „откриени“ планови се баш точно прикажани како што биле, без да се трескаат глупости за да се прикаже дека Хитлер е лошотија невидена?

не сум бил тогаш па да знам xD сепак тоа се зачувани работи ...не е се до толку фалширано ..а и колку те разбрав сеа (некако ми се приспива ) викаш дека они го правеле хитлер лошотија ? хах како они...па тој лошотија си бил -тоа се видело по неговите постапки и одлуки...
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,436
9,143
1,683
Кушкундалево
не сум бил тогаш па да знам xD сепак тоа се зачувани работи ...не е се до толку фалширано ..а и колку те разбрав сеа (некако ми се приспива ) викаш дека они го правеле хитлер лошотија ? хах како они...па тој лошотија си бил -тоа се видело по неговите постапки и одлуки...

Не велам дека Хитлер бил светец, ама дека не бил она што го прикажуваат. Најди податоци за тоа колку евреи биле собрани, најди податоци за површините на логорите и пробај да ги наштимаш некако бројките.
 

marinium

Полноправен Член
9 септември 2013
56
7
8
22
Не велам дека Хитлер бил светец, ама дека не бил она што го прикажуваат. Најди податоци за тоа колку евреи биле собрани, најди податоци за површините на логорите и пробај да ги наштимаш некако бројките.

знам колку евреи биле собрани и од каде по колку...за површината на логорите да најдам ама пак нмв кога иам глеано и знам по колку многу евреи биле туткани у тие логори еден врз друг ,надвор спиеле свашта.ама што има врска кога пак тој ги напраил тие лоши и нечовечки дела ..не гледам некое погрешно прикажување на хитлер...башка тој уште од мал си бил малky "мрднат " така да се изразам...
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,223
5,743
1,683
Disco
Не велам дека Хитлер бил светец, ама дека не бил она што го прикажуваат. Најди податоци за тоа колку евреи биле собрани, најди податоци за површините на логорите и пробај да ги наштимаш некако бројките.


Иако е сосема можно да постои манипулација со бројките од Холокаустот, сепак се работи за тежок злочин.
Отсекогаш ми биле сомнителни фино заокружени бројки, како во случајов `6 милиони`. Не се 5.687.970, туку се точно шест. Сомнително. Лесно се памети и е погодно за пропаганда и политички агенди бидејќи рајата не сака премногу бројки, една е доволна, следена од многу нули. Се поставува прашање на етичноста на лица кои поради сопствена корист би манипулирале со информации за таква трагедија, но за жал да се бара етичност меѓу политичарите (Израел во случајов) и нивните слуги е оптимизам контрадикторен на сите факти :cool:

Исто е и во многу други случаи каде постојат фино заокружени бројки, најнов пример се наводните 100.000 загинати во војната во Сирија...

Кога се работи за РМ сепак мора да се каже дека скоро сите 7.500 се однесени во логорите. Скопје и Битола имале еврејски маала....кои ги снемало до 1945. Исто и во други држави, што дава кредибилитет на ужасот. Е сега технички Ајхман и Хајдрих биле главните `архитекти` на холокаустот, но и тоа не ја намалува одговорноста на Хитлер.

Преживеале неколку десетици, оние кои отишле во партизани пред да ги собере бугарската окупациона власт.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Saladin

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,436
9,143
1,683
Кушкундалево
Outrider
Реков и претходно, историјата ја пишуваат победниците. За да се прикаже Хитлер како човек кој бил ужасен можно е многу работи да се целосно изменети. Не велам дека не е лошо тоа што го направил врз евреите, туку сигурен сум дека не било баш како што прикажуваат. Исто и за неговите планови и незнамтиштоуштене. Тие информации не можат да бидат достапни за секого затоа што така би немало маса за манипулација.
Еве пример од каде знаат сите дека планот на Хитлер (пример) бил да го освои светот и да ги направи сите робови? Од тоа што така пропагирале оние кои „војувале“ против него и им требале луѓе кои ќе се потчинат за да се борат за нив и ќе го осудуваат дури и после неговата смрт.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,223
5,743
1,683
Disco
Outrider
Реков и претходно, историјата ја пишуваат победниците. За да се прикаже Хитлер како човек кој бил ужасен можно е многу работи да се целосно изменети. Не велам дека не е лошо тоа што го направил врз евреите, туку сигурен сум дека не било баш како што прикажуваат. Исто и за неговите планови и незнамтиштоуштене. Тие информации не можат да бидат достапни за секого затоа што така би немало маса за манипулација.
Еве пример од каде знаат сите дека планот на Хитлер (пример) бил да го освои светот и да ги направи сите робови? Од тоа што така пропагирале оние кои „војувале“ против него и им требале луѓе кои ќе се потчинат за да се борат за нив и ќе го осудуваат дури и после неговата смрт.


Нормално, пропагандата и сатанизирањето се составен дел од војните, втората светска не е исклучок, заедно со фактот дека ниеден сојузнички војник не одговарал за воени злочини, да не правиме муабет за офицери.... пример бомбардирањето на Дрезден или тактиката на `Бомбер` Харис за стриктно таргетирање на цивилни цели поради кршење на моралот на противникот...

Хитлер во Мајн Кампф најавува `решение` за еврејското прашање иако нема споменување на истребување туку на иселување од европа. Подоцна дава и други изјави, дека конечно дошло време да се уништи еврејската закана. Целта не била освојување на светот, туку создавање на лебенсраум, `животен простор` во источна европа кој ќе служи за населување на ариевската раса и создавање на илјадагодишниот рајх. Полска, Украина, Балтикот, дел од Русија. Населението кое би било затекнато би се иселило на исток, зад Урал, помал дел би работел тешки физикалии за ариевците а дел би бил асимилиран (оние од домородното население со изразити ариевски карактеристики).
За да се обезбеди тоа, прво требало да се неутрализираат заканите од запад (Британија и Франција) за да нема можност за евентуален удар од нивна страна. Франција по пат на инвазија, окупација и воспоставување марионетска власт (што и го оствариле) а за Британија немале кохерентен план, прво оставале можност за евентуално сојузништво за да после се фура поморска блокада, бомбардирања а во игра биле и планови за десант на островот.

За Италија било предвидено средоземноморието, квази нова римска империја а за Јапан хегемонија на далечниот исток и пацификот и тесна соработка со нив после победата....која никогаш не се остварила. Тоа на кратко би биле плановите на фирерот...

Инаку еве еден пример...

 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Saladin