Втора светска војна и Хитлер

cakar_ulav

Староседелец
20 февруари 2012
1,567
1,926
1,133
некаде во длабочините на темнината
Еве тема за Втората светска војна
Што мислите зошто е настаната и како е настаната ???
Дали Хитлер бил принуден да војува или тоа го правел од што сакал да владее со голема Германија ??
еве дајте ваши коментари :)
Што вие мислите за втората светска војна
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Luckky, Hexasto and Bum-Bum

Avona Vi

Истакнат Член
15 февруари 2012
493
630
93
Никој не е принуден да војува. Со војната само се убиваат луѓе. Страдаат невини луѓе... Оние што останат живи по војната се полни со трауми. Луѓето остануваат осакатени, без рака, нога, око и сл. Губат некој од својата фамилија. Страдаат. Се мачат.. Дали вреди смртта на толку луѓе само ради проширување на територија? Јас мислам не. Не вреди да умрат толку луѓе за да можам да бидам главна. Смртта не е решение. Војната не е решение.. :)
Хитлер - најсуровата личност шо постои во историјата. Не знам зошто морал да убие толку евреи. Не е ни важно сега.......
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: TheQueen

Bum-Bum

Истакнат Член
3 март 2012
1,126
1,845
423
Еден досаден град
Како и секој човек така и тој сакал неговата земја да биде една голема Европска сила...Тоа е тоаа.. :/ :/ А дали морале да се одземат толку животи не е на нас да судиме и дискутираме...Се на се јас и не го осудувам .... Еве доколку јас би била на негово место само за Македонија никогаш не би размислила да ги леквидирам сите што стојат на патот...Затоа што ако не јас тогаш они ке го сторат тоа ;)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Elizabeth Bathory

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола
Хитлер бил многу паметен чоек ама се заебал ... Хитлер бил екстремно паметен. Пред да ме осудите како нацист и слично сТрање прочитајте по интернетов за еконосмката состојба на германија пред доаѓањето на хитлер на власт и после доаѓањето. Само во кратки црти во 30 години еден долар вредел милијарда ( или така нешто) германски марки. со толку апри можел ода се купи мастика само или едно лижалче. споредет ја таа ситуација со економијата на германија во 1938-39 година и ке видите дека не само шо ја подобрил состојбата нагерманија туку и германиај доживеала вистински економски подем шо трај и до ден денс. Хитлер ја вградил реченицата работи,работи и само работи во мозокот на луѓето. во тие години една германска марка вредела повеќе од доларот... па сега видете и речете дали хитлер бил глуп или паметен чоек.. инаку и не сам одо од тој аспект хитлер бил и паметен воен стратег. погледнете ги сите негови битки и ке сватите како успевал да ја освои скоро цела европа и дел од русија... не го оправдувам неговото убивање ама го смета мза голем економист заради таа негова воена и економска снаодливост ...
 

Hexasto

Истакнат Член
16 февруари 2012
1,095
1,633
113
Македонија
Хитлер бил многу паметен чоек ама се заебал ... Хитлер бил екстремно паметен. Пред да ме осудите како нацист и слично сТрање прочитајте по интернетов за еконосмката состојба на германија пред доаѓањето на хитлер на власт и после доаѓањето. Само во кратки црти во 30 години еден долар вредел милијарда ( или така нешто) германски марки. со толку апри можел ода се купи мастика само или едно лижалче. споредет ја таа ситуација со економијата на германија во 1938-39 година и ке видите дека не само шо ја подобрил состојбата нагерманија туку и германиај доживеала вистински економски подем шо трај и до ден денс. Хитлер ја вградил реченицата работи,работи и само работи во мозокот на луѓето. во тие години една германска марка вредела повеќе од доларот... па сега видете и речете дали хитлер бил глуп или паметен чоек.. инаку и не сам одо од тој аспект хитлер бил и паметен воен стратег. погледнете ги сите негови битки и ке сватите како успевал да ја освои скоро цела европа и дел од русија... не го оправдувам неговото убивање ама го смета мза голем чоек заради таа негова воена и економска снаодливост ...
Пријателе се читаш ли ти што пишуваш ??? ...го сметаш Хитлер за голем човек ????...у 90% држави у Европа па и у Македонија се лега затвор за вакви ставови...да Хитлер економски ја препородил Германија и само тоа...те читам овде пишуваш дека бил врвен воен стратег...па се смета дека фанатизмот на Хитлер и неговите нерезонски воени потези ја доведуваат Германија до капитулација...неговиот најверен пријател и еден од најбрилијантните Генерали Ервин Ромел пробал да му напраи атентат ради лудоста и воената изгубеност..а ако сакате да гледате најдобар документарец за 2рата Светска Војна гледајте го Apocalypse Now кој е најнаградуван документарец кој е снимен за 2рата Светска Војна..го имате на National Geographic или пак спуштетего преку торент...и те молам да си ги корегираш некој од ставовите тука затоа што ти се многу погрешни и срамотни !
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Ikac and 4FUN

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола
Пред да ме осудите како нацист и слично сТрање прочитајте по интернетов за еконосмката состојба на германија пред доаѓањето на хитлер на власт и после доаѓањето.

ова погоре гледам не си го прочитал. ретко кој човек во денешно време па и порано успеал за не цел и10 години да препороди една земја од најголема сиромаштија во една светска веле сила...
реков дека не ги оправдувам убиствата и војната но не секој човек е способен да го направи она што го направи хитлер на економски план.. ако познаваш друг таков човек просветлиме...

и не ми мешај администрација сега за да не се караме. кажими каде јас сум направил нешто фашистичко.. дали некој член се пожалил од мене еве ако има таков неак кажи овде јасно и ако сум згрешил ке се извинам и ке се откажам од модераторскиот статус...

едит: под воена способност ја сметам снаодливост на водењето на битките а не причините поради кои почнувал војни и друго ..
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Брида

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
и не ми мешај администрација сега за да не се караме. кажими каде јас сум направил нешто фашистичко.. дали некој член се пожалил од мене еве ако има таков неак кажи овде јасно и ако сум згрешил ке се извинам и ке се откажам од модераторскиот статус...
Немој одма да се лутиш,а и не смееш да се откажеш,според мене ова за тебе ама ич не важи,ти си еден од тие што добро си ја вршат својата работа(hug)а идеална администрација никаде нема,ете јас лично може не сум задоволна ама не мислам дека треба да се менува,туку само да се сменат некои работи:)
а за Хитлер го делам исто твоето мислење но како резултат на многуте нечовечки работи што ги направил неможам да му ги признаам позитивните работи​
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Jackal

Hexasto

Истакнат Член
16 февруари 2012
1,095
1,633
113
Македонија
ова погоре гледам не си го прочитал. ретко кој човек во денешно време па и порано успеал за не цел и10 години да препороди една земја од најголема сиромаштија во една светска веле сила...
реков дека не ги оправдувам убиствата и војната но не секој човек е способен да го направи она што го направи хитлер на економски план.. ако познаваш друг таков човек просветлиме...

и не ми мешај администрација сега за да не се караме. кажими каде јас сум направил нешто фашистичко.. дали некој член се пожалил од мене еве ако има таков неак кажи овде јасно и ако сум згрешил ке се извинам и ке се откажам од модераторскиот статус...

едит: под воена способност ја сметам снаодливост на водењето на битките а не причините поради кои почнувал војни и друго ..
Ја многу знам шо напраил Хитлер на економски план..4 години студирав економија и прилично сум упатен шо напраил на економски план..еве ке те цитирам кај грешиш па види си шо си кажал уствари..цитирам : "па сега видете и речете дали хитлер бил глуп или паметен чоек.. инаку и не сам одо од тој аспект хитлер бил и паметен воен стратег. погледнете ги сите негови битки и ке сватите како успевал да ја освои скоро цела европа и дел од русија... не го оправдувам неговото убивање ама го смета мза голем чоек заради таа негова воена и економска снаодливост ..." Значи пола у постов ти се неточни информацииве а за ова го сметам Хитлер за голем човек како шо ти кажав затвор се лега..
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Bum-Bum and Hip.Hop_MKD

Hexasto

Истакнат Член
16 февруари 2012
1,095
1,633
113
Македонија
Значи ја неам проблем со твојата работа ко модератор..добро си работиш..ја имам проблем со тоа што го сметаш Хитлер за голем човек..неможе да биде некој модератор со такви фашистички ставови...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Hip.Hop_MKD