Втора светска војна и Хитлер

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола
јас зборував за се она шо го напарвил на економски план.. и еве да не речи некој тропам глупости видете ја сликава и кажетеми дали грешам..
BSPDRWeltkriseEngl.PNG

значи јас никаде не го оправдав убивањето на евреите или започнување на војна. Јас сум голем пацифист. Точно е тоа дека направил многу лоши работи но не зборувам затоа. јас зборвава заекономскат снаодливост на Хитлер и компанијата...

едит за Hexasto јас се извинувам оти погрешно се изјаснив. Јас г осметам Хитлер како голем економист не како голем човек.. ете јасвно се извинувам за направена не намерна грешка ..
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: D.Kettering

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола
не , не се навредив ама ете имаш слика и кажими шо тука е грешно а шо напишав јас .. ?
ете си подобар економист и кажими колку лесно држават да излези од негативен бд и да премини во позитивен ...
 

990Freak

Староседелец
12 март 2012
1,275
1,911
1,123
Kumanovo
Адолф Хитлер... Тој сакал ариева раса.. Плава коса, плави очи .. една иста нација. Убиец на големо. Јозеф Менгеле, исто така убиец, но креатор на модерната медицина. Првата трансплантација на срце и црн дроб е извршена баш од него.
 

Hexasto

Истакнат Член
16 февруари 2012
1,095
1,633
113
Македонија
не , не се навредив ама ете имаш слика и кажими шо тука е грешно а шо напишав јас .. ?
ете си подобар економист и кажими колку лесно држават да излези од негативен бд и да премини во позитивен ...
значи не ти реков ништо јас за економските работи што ги напиша..да не се повторувам сеа ти кажав дека ти замерувам за термините брилијантен воен стратег и голем човек и тоа е тоа :)
 

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола
Адолф Хитлер... Тој сакал ариева раса.. Плава коса, плави очи .. една иста нација. Убиец на големо. Јозеф Менгеле, исто така убиец, но креатор на модерната медицина. Првата трансплантација на срце и црн дроб е извршена баш од него.
па и не само то голем дел од она што денес докторите го знаат за човечкото тело е всушност откриено од експреиментите на Менгеле...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Брида and Anakin

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
И да додам, сакам да се види дали на форумов му треба ваква Фашистичка администрација...
Ко прво шо ми мешате фашизам со Хитлер? Хитлер не бил фашист, Мусолини бил фашистот. Хитлер е нацистот.;)

Ко второ, што ти пречи толку што некој му се восхитува на Хитлер? Мене може ми пречи што многумина му се восхитуваат на Черчил или Тито (рандом ликови), ама не го кажувам тоа. Ај да остаиме тоа настрана, лични ставови и гледишта. Колку евреи се убиени у холокаустот? Шест милиони приближно така? Ај молам некој да ми објасни како тоа 300 000 евреи се собрани во логор кој е одвај колку еден воен камп? Па тоа да ги редиш ко сардини нема да ги собере ни пола од тие. Ја искрено мислам дека тоа со холокаустот и штетите кои го нанел Хитлер се само изнапумпани бројки кои „победниците“ ги прикажале на светот како би го претставиле Хитлер како екстремно нечовечен. Јас не го осдувам воопшто, дури и ја оправдувам неговата поента. Тој директно учествувал во првата светска војна која е војна за освојување колонии и пазари. Светските сили во тоа време не дозволуваат Германија да се шири на нови пазари и почнуваат војна. После тоа Германија има огромни санкции. Имаат ограничена војска, ограничена и управувана економија, дел од територијата е земена, плус плаќале отштета и сл. И Хитлер целото тоа го гледал директно и не можел да превземе ништо. Па нормално е од такво измачување на народот да се најде некој што ќе го крене цел народ во борба.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Брида and Anakin

Y1K991

Parleur
1 март 2012
6,278
9,119
1,683
Како што знам и Вернер фон Браун беше нацист па потоа креираше за НАСА