Втора светска војна и Хитлер

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола
Како што знам и Вернер фон Браун беше нацист па потоа креираше за НАСА
[youtube]

накратко се работи за добро склопен документарец во кој се ојаснува врската на САД со Нацистите после Втората светска војна. Детално е опишана врската на Американската војска и Циа со Рајнхарт Гејбел. човек близок на Хитлер кој бил и шеф на некое оделение од разознавањето на Нацистичка Германија.После влегувањето на сојузничките војски во Берлин Гејбел заедно со уште неколјку членови на неговото потесно опкружување знаејќи дека Германија ке ја загуби војната сокриле голем дел на разознавачки материјали за СССР во Австриските алпи.Десет ден после капитулацијата на Германија Гејбел се предал на САД и се спасил од судење и казна со предаваењ на разузнавачкиот материјал за СССР на САД. За вреем на студенат војна Гејбел ја известувал Американскат војска со извештаи за движењето на рускат војска во источна Германија.Бидејќи американската војска слабо вршела контрола врз разузнавачката агенција наГејбел ,овие извештаи биле 99% глупости и чисти лаги..
Сето ова се случувало позади грбот на американскат јавност се до дека една конгресменка не ми текнувана името не го побараал списокот со нацистички војни злосторници што жвеат во америка. После пронаоѓањето на тој список голем дел од тие нацисти се фатени и се изведени пред суд.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: 048

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола
Ја има некој читано меин кампф?
јас сакав да ја прочитам онака чисто информативно не зарда инекоја идеологија или слично ама не можев да ја најдам... ми рекоја некој до скинхедите ја имале ама не сум во најдобри односи со нив :)
 

Jackal

Староседелец
13 февруари 2012
2,045
2,641
1,143
30
Битола
остај тогаш.. оти ја имав разгледано на српски ама не е то то .. ке пробам да ја најдам на македонски....
 

Hexasto

Истакнат Член
16 февруари 2012
1,095
1,633
113
Македонија
Ко прво шо ми мешате фашизам со Хитлер? Хитлер не бил фашист, Мусолини бил фашистот. Хитлер е нацистот.;)

Ко второ, што ти пречи толку што некој му се восхитува на Хитлер? Мене може ми пречи што многумина му се восхитуваат на Черчил или Тито (рандом ликови), ама не го кажувам тоа. Ај да остаиме тоа настрана, лични ставови и гледишта. Колку евреи се убиени у холокаустот? Шест милиони приближно така? Ај молам некој да ми објасни како тоа 300 000 евреи се собрани во логор кој е одвај колку еден воен камп? Па тоа да ги редиш ко сардини нема да ги собере ни пола од тие. Ја искрено мислам дека тоа со холокаустот и штетите кои го нанел Хитлер се само изнапумпани бројки кои „победниците“ ги прикажале на светот како би го претставиле Хитлер како екстремно нечовечен. Јас не го осдувам воопшто, дури и ја оправдувам неговата поента. Тој директно учествувал во првата светска војна која е војна за освојување колонии и пазари. Светските сили во тоа време не дозволуваат Германија да се шири на нови пазари и почнуваат војна. После тоа Германија има огромни санкции. Имаат ограничена војска, ограничена и управувана економија, дел од територијата е земена, плус плаќале отштета и сл. И Хитлер целото тоа го гледал директно и не можел да превземе ништо. Па нормално е од такво измачување на народот да се најде некој што ќе го крене цел народ во борба.
Тебе Ахмадинеџат братучет да не ти е бе а ? пошто само ти и он го порекнувате холокаустот и бројот на убиени..
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Тебе Ахмадинеџат братучет да не ти е бе а ? пошто само ти и он го порекнувате холокаустот и бројот на убиени..
Можно е. Треба да прашам дома нешто да не сме роднини.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
и да прашаш...не е фер братучет ти да го води Иран а ти тука да седиш со скрстени раце ;)
Прашав друже, ама ништо. Не ми бил братучед. Дедо ми вели немал роднини у Иран. Ништо од бизнисот. Ја познавам уште неколку личности кои се сомневаат во тие броеви и имаат доста истражувано околу тоа.;) Патем, јас во се` прво се сомневам.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: melpomena