Врска со оженет/омажена

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Кучко, децата ќе му ги носиш на душа, пошто ќе растат во расправии заради тебе и цел живот ќе те колнат заедно со цела фамилија околу нив. (не се однесува на никого конкретно ако некој се има препознато во ова)
Не дека лошо збориш, но повеќе си фокусиран кон жртва-ѓубре односот наместо кон целата слика од повеќе агли.
Не велам дека нема вина и во таа, кучката, што ја викаш, ама зар најпрво не треба тој да си ги носи децата на душа? Не може сама никоја да му седне на Столета ако и нему не му мрда, не одат така работите еднострано ко по филмовине каде испаѓа дека се плеснале по грешка и крајот е среќен за сите.
Ајде што викаш ако знае, ама башка што во голем дел случаи, третата шупелка воопшто не ни знае дека другиов тера брачен живот.

Мислиш дека ја сака? Јок бреее! И ветува брда и долини само за да има прилика за секс! Таа глупа, тој незадоволен, се нашле....
Здрав маж би ја прекинал бесмислената заедница со жената во случај да не оди. Фала - пријатно... не сме за заедно, не можи вака... ај секој по свој пат..
НО, „швалериштето“ не сака да остани неиспеглано и неиспрано. Сака да има дома некоја кутра што ќе му готви, ќе го пери, ќе го чисти, ќе му ги гледа децата, па тој да можи да брка други гуски на страна само колку да се фали дека имал „онадено“ 30 жени до сега...
Тој ако ја земал за жена, ќе ја земел одма, само не му е до женење туку до друго нешто..
Ако ѝ ветува, а таа знае дека е женет, ајде...да не речеме глупа, ама наивна е и лесноумна, но и не значи дека стварно братов нема да ја остави жената, има и такви случаи, ама ако третава не ни знае дека е женет, многу е логично да се надева и да лета во облаци. Не секој е доволно исусен на љубовен план (а нели, таквите се најлесен и најбаран плен за пастуви во брак), ниту пак секој е со кликер да застане цврсто на земја и да се размисли дали можеби нештото е too good to be true, башка нели, љубав мути мозак. (think)
Нејсе, нашол ладило. Да не му одел бракот до степен на развод, доблесно ќе ја оставел жената и пред да започне афера, но не мора ни да значи дека е незадоволен, туку едноставно - му се пружила прилика и бил доволно незрел да ја прифати.
Ова пошто збориме за маж кој изневерува, па зборам за машки род...не дека кај жени е поарно. Прашајте ги посебно овие на кои мажите им се по Ирак и Авганистан, а тие секој ден се на кафиња и по хотели со пријател. :D
Да бидеме па фер...не мора секогаш да станува збор само за онадење, некому се допаднал некој друг, повеќе му/ѝ одговара на секое поле, Боже мој, може навистина се заљубиле во друг/а, што не значи дека оправдувам зад грб да се тера и сум прво за развод, па бркање друг, но се случува и тоа. А па ко што се склопуваат сега бракови ко од шала, (пријатно) би ме изненадило ваквите врски надвор од брак да се реткост.

Тратата, што е кабает, е кутрата што неустановила на време што идиот има до себе, не изреагирала на време и не го оставила совреме па сето дошло до тука...
Толку е незината кривица. Сакала да прогледува низ прсти па и пораснале рогови... ете...
А како да изреагира ако не ни знае за аферата?
Ова би важело во случај жената да знае, но во реалноста, најголем дел од роговите се носат на слепо. Ако довербата меѓу брачниве партнери е веќе стекната и не се проверуваат ко тинејџери на половина час, има простор и простор за тајност и средби протнати меѓу работно време/обврски и слободно време со пријатели/роднини. И лесно е ние да пишуваме дека е глупава и дозволува да ја газат, но можеби нема кај да оди и не може да се издржува сама/со децата, а и тешко е кога дел од животот бил посветен на подигање и планирање иднина, дом и семејство. Во спротивно, не знам кој би се одлучил да се врти во таков круг ако има излез за мирен живот.
 

Prashina

Староседелец
28 јуни 2013
1,366
3,059
1,133
МалиСашко , животот е многу чуден. Со тек на времето човек сфаќа и работи кои не му биле сфатливи во младоста и некако многу нормално и како дел од секојдневието гледа на нив. Почнува и на смртта да гледа како и на раѓањето, нормално.
Бракот е многу комплицирана институција кога во него има деца. И во бракот човек може да проголта многу работи само поради нив. Дали е правилно или не , не знам.
Верувај и сопругата знае што се случува во нејзиниот брак, и третата знае дека е секогаш трета. Никој не е излажан ако не дозволи да биде излажан.
Никој со сила не можеш, а јас би додала и НЕ САКАМ да го врзам до мене , а тој да не е среќен. Можеби некоја краткотрајна средба ќе му/и расчисти во глава што сака понатаму во животот. А зборот неверство е само збор кој е измислен како дел од религиозна догма, имајќи етикетирачка улога .
Луѓето треба да се слободни и одговорни во своите постапки само поради себе , а не поради тие околу себе. И животот секој нека си го живее како што милува и како му е убаво. Се е човечки.
 
Последна промена:

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Мислењава што ги прочитав погоре оод Пеперутката, од Маја, од Хоуп ми влеваат надеж дека има луѓе на светов останато. Може сите имате спротивна конотација но имате иста ( правилна) насока на размислувањето каде треба да оди љубовта и врските...(hug)

Тоа е она старите што го викаат„ не гази си на венецот“ (али заобиколи го..(punch))
(n) (n) (n) (n) (n) (n) (n) (n) (n) (n) (n) (n) (n) (n) (n) (n) (n) (n) (n) (n) (n) (n) (n) (n) (n) (n) (n) (n) (n) (n) (n) (n) (n) (n) (n) (n) (n) (n) (n) (n) (n) (n) (n) (n) (n) (n)
Па како да кажам... двајцата се за стрелање, а третиот е само кабает.
„Швалерката“ знае дека тој е женет, дека има деца, дека на тие деца им треба здраво семејство, дека има некоја која каква-таква му е сопруга, дека сега бркнуваа во туѓо лонче. Тоа се доволни елементи за да се смета за крива според мене. Значи таа кучка е свесна дека тоа официјално е запозната со ситуацијата дека тоа официјално е нечие. Постојат 2 правилни чекори: или бараш да стане официјално твое, или ја прекинуваш бесмислената врска со женетиот кретен. Кучко, децата ќе му ги носиш на душа, пошто ќе растат во расправии заради тебе и цел живот ќе те колнат заедно со цела фамилија околу нив. (не се однесува на никого конкретно ако некој се има препознато во ова)

„Јаката швалерчина“ што се држи до глупата кучка за задоволување ниски страсти никогаш нема да се осуди да го остави семејството (мото : чути си, дупи си!). Слабичи се тоа, немаат висока цел во животот... задоволни се со една дупка и котел грав! најмизерната категорија на луѓе - мажи што може да постои. Секојдневно се сретнувам во нив и со нивните приказни и подвизи...


Мислиш дека ја сака? Јок бреее! И ветува брда и долини само за да има прилика за секс! Таа глупа, тој незадоволен, се нашле....
Здрав маж би ја прекинал бесмислената заедница со жената во случај да не оди. Фала - пријатно... не сме за заедно, не можи вака... ај секој по свој пат..
НО, „швалериштето“ не сака да остани неиспеглано и неиспрано. Сака да има дома некоја кутра што ќе му готви, ќе го пери, ќе го чисти, ќе му ги гледа децата, па тој да можи да брка други гуски на страна само колку да се фали дека имал „онадено“ 30 жени до сега...
Тој ако ја земал за жена, ќе ја земел одма, само не му е до женење туку до друго нешто..

Во случајов, еден дебил ги искористува 2 жени. Едната во незавидна ситуација и улога на домаќинка, и една тужна „радодајка“ што се надева дека ќе се омажи за него.
И да се ожени за тебе тој ќе брка друга, а ти дома ќе периш... што мислиш, ќе те шета на коњ качена по сокаци, а?:showoff

Тратата, што е кабает, е кутрата што неустановила на време што идиот има до себе, не изреагирала на време и не го оставила совреме па сето дошло до тука...
Толку е незината кривица. Сакала да прогледува низ прсти па и пораснале рогови... ете...
(n) (n) (n) (n) (n) (n) (n) (n) (n) (n) (n) (n) (n) (n) (n) (n) (n) (n) (n) (n) (n) (n) (n) (n) (n) (n) (n) (n) (n) (n) (n) (n) (n) (n) (n) (n) (n) (n) (n) (n) (n) (n) (n) (n)
Многу години,многу,поминаа,кога на нас,женскиот свет ни беше забрането уживањето во сексуални односи со излитени фрази:тој само ке те искористи или чувај се невина до бракот,БЉАК.Како и мажите така и жените треба слободно колку сакаат и со кого сакаат да се сексаат!Ако некој е во врска со женет или мажена,они така сакаат,они така чувствуваат,и кои сме ние да одлучуваме дали се они морални,кретени или кучки,а незнаеме кои се причините поради кои се впуштиле ва такви врски а па и не треба да не интересираат.Мали сашко е навистина уште млад,неискусен а мислам и нее женет,па нормално и така размислува.Кога бев помлада бев толку љубоморна што мислев ако маж ми ме изневери дека ке му фрлАМ СОЛНА КИСЕЛИНА ВО ОЧИ.Но со тек на времето,созревањето,сфатив дека љубовта не е да го поседуваш некого,не е потреба,која сум јас да го силам на нешто ако он не го сака тоа.Љубовта е давање,узајамно давање,и ако некој оди со друг надвор од бракот можеби е само промена да се разбие брачна монотонија,а ако се развие љубов и потреба да тие две особи сакаат да си формираат своја заедница треба да ги оставиме со драго срце и да се остане пријател во име на децата.Може и јас да отидам со некој женет,но тоа само од ќеиф,а не да го мажам,ниту деца да му страдат,а не мора ни жена да знае.Има начини и начини,а кој како му е воља така нека прави.Се додека нема насилство,омаловажување,учествува во одгледување то на деца,може барем јас така размислувам секој да си направи една промена и ке повторам тоа е само промена нее неверсто.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: violetmoon and Prashina

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Може и јас да отидам со некој женет,но тоа само од ќеиф,а не да го мажам,ниту деца да му страдат,а не мора ни жена да знае.Има начини и начини,а кој како му е воља така нека прави.Се додека нема насилство,омаловажување,учествува во одгледување то на деца,може барем јас така размислувам секој да си направи една промена и ке повторам тоа е само промена нее неверсто.

Значи ако е поради ќеиф не било неверство, промена било :zelen
лол.
 

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Значи ако е поради ќеиф не било неверство, промена било :zelen
лол.
Разбивање на брачна монотонија во тајност.Најупотребуван начин во денешницава,и богато и сиромаво и славно и неславно,гарантирам секој отишол во некоја врска со друг,а ако не гарант помислил.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Prashina and Outrider

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,335
1,964
1,133
Кучко, децата ќе му ги носиш на душа, пошто ќе растат во расправии заради тебе и цел живот ќе те колнат заедно со цела фамилија околу нив. (не се однесува на никого конкретно ако некој се има препознато во ова)
Сашко, ако не била таа кучка ќе била друга...
Ќе се повторам тој е крив...Тој е тој што решил и се одлучил на афера...
А знаеш како си размислува кучката? Ако нему не му е гајле за иднината и состојбата на сопствените деца, зошто би ми било пак мене гајле?

Значи ако е поради ќеиф не било неверство, промена било :zelen
лол.
Значи на денешницава сите се верни, само се склони кон промена...:)
 
Последна промена:

corki

Староседелец
21 декември 2013
542
449
1,073
Разбивање на брачна монотонија во тајност.Најупотребуван начин во денешницава,и богато и сиромаво и славно и неславно,гарантирам секој отишол во некоја врска со друг,а ако не гарант помислил.


Разбивање на брачната монотонија во тајност,тоа е една од најдобрите,би кажал,,дефиниции,, напишани.
И,занач оваа не се вика неверство?тоа ти е исто ко еден мој пријател што вели,јас не пијам алкохол,само пиво и вино.И како што е се по видливо,кај нас се повеќе и повеќе разводи се случуваат,тоа покажува дека никаде во ниеден брак рози на цветат,па затоа секој би посегнал на ваков чекор.Тоа што пишуваш дека секој отишол и барем помислил си 100% во право,само има еден проблем во таа работа,женските на знаат да ја сокријат ваквата врска,одма ке се дознае.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

МалиСашко

Истакнат Член
12 јануари 2014
466
347
173
30
домче
Сашко, ако не била таа кучка ќе била друга...
Ќе се повторам тој е крив...Тој е тој што решил и се одлучил на афера...
А знаеш како си размислува кучката? Ако нему не му е гајле за иднината и состојбата на сопствените деца, зошто би ми било пак мене гајле?

Знам и се слагам. Не го оправдувам воопшто иако таква конотација се извлече од мојот одговор - крив е! И не само што е крив, туку е и тежок идиот кога може да прави свесно толкав ризик за само да „заврши работа“ со некоја си. Жално е да расипиш семејство заради секс... али се дешава!
А за кучката...да, но никогаш не постои начин да се оправда ако свесно знаела во што се впушта. Соучесник е во нештото. Ако таа имала мозок немало да дозволи... Но, како што велиш, има многу други кучки што немаат ронка совест, па така да џабе полемизирам...:|
Во случајов: Идиот без совест нашол кучка без совест и на туѓа сметка си прават ќеф(n)(n)(n)


Имав еден познаник викаше : Јас не си ја изневерив женската, туку така, за една вечер бев со оваа!

А што е море тоа? Всушност, ти не би се лутел и таа така за една вечер да замине со некого?(n):mstickle Ташлаци...
Ќе се понашаш како љубоморно мало дете ако таа легне со друг, а ти ако легнеш со друга тоа е ОК... не е неверство, тоа е такаа... за една вечер(punch)(n)(n)(n) Мизерни патријархално-дебилни дваќања
 
Последна промена:

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Знам и се слагам. Не го оправдувам воопшто иако таква конотација се извлече од мојот одговор - крив е! И не само што е крив, туку е и тежок идиот кога може да прави свесно толкав ризик за само да „заврши работа“ со некоја си. Жално е да расипиш семејство заради секс... али се дешава!
А за кучката...да, но никогаш не постои начин да се оправда ако свесно знаела во што се впушта. Соучесник е во нештото. Ако таа имала мозок немало да дозволи... Но, како што велиш, има многу други кучки што немаат ронка совест, па така да џабе полемизирам...:|
Во случајов: Идиот без совест нашол кучка без совест и на туѓа сметка си прават ќеф(n)(n)(n)
Многу еднострано гледаш. Тоа правило е дека мора само поради секс да расипува семејство? Па уште и идиот едниот, кучка другата... многу лесно судиш. Не е дека нема такви случаи како што ти ги опишуваш, ама не е сѐ баш така.
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
@МалиСашко твојот став веројатно се базира исклучиво на оноа што го имаш прочитано/слушнато исклучиво од третиот лик во драмата - жената.
Никој не го прашал мажот зошто го прави тоа. Пошто секогаш тој ќе го јаде судот, првично затоа што нема доволно аргументи зошто го направил тој чекор на „проневера“ додека жената можеби му има правено психички тортури/омаловажувања. Да, маж си е маж и треба да стои цврсто на земја, но во денешно време не си сигурен во судот кој ти се свртува против тебе за повишен тон, не па за дигната рака. Да не зборам за уцените кои постојат тука, моментот на мали деца.
Секако, и обратно, ова кај жените е проблем со уште поголема застапеност.