1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Во врска со партнер кој има дете

Дискусија во форумот 'Деца' започната од Хоуп*, 15 февруари 2014.

 1. МалиСашко

  МалиСашко Истакнат Член

  Зачленет на:
  12 јануари 2014
  Мислења:
  466
  Допаѓања:
  347
  Не, туку како очевидец на такви случувања, непосреден гледач и меѓудругото од струка...:)
   
 2. Electra

  Electra Неонка
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  16 февруари 2012
  Мислења:
  2,048
  Допаѓања:
  6,666
  Познавам млад пар каде и двајцата имаат по едно дете од претходен брак и сега имаат и трето заедничко. Додека малечкото (5-6 годинки некаде има) на жената прифати да живее во новата средина, другово, повозрасното (од страна на мажот) побегна кај мајка си и со сите напори, на свои 13ина години, се обидува да попречи на татка си. Така да, некогаш не е сé до спремноста на партнерите, туку и самите деца наметнуваат или одземаат од одговорноста. Магично решение нема.
  Пред некој ден пак солзи ми потекоа за едно детенце што живее со маќеа која буквално го третира како вештеркине по цртани. Едно чоколатце бре не му дала, го дели од своите деца ко да е шугаво, дегенка скапана. Таквите ми иде да ги стројам, жими сé.

  Ако дојдам до таква ситуација, доколку детето ме прифаќа и меѓу нас постои почит и договор, ќе бидам и повеќе од среќна и знам дека би давала сé од себе да не се осети запоставено или туѓо. Мене би ме болело тоа, искрено.
  Ама џабе сето чукање во груди дека некој ќе или нема да чува туѓо дете, кога околностите ја диктираат ситуацијата.
   
  На existence, Violet, Boyle и уште 3 други им се допаѓа ова.
 3. MoonFairy

  MoonFairy Староседелец

  Зачленет на:
  28 септември 2012
  Мислења:
  1,276
  Допаѓања:
  1,897
  Сметам дека овие луѓе имаат посебна големина...и мислам дека со тоа што го прифаќаат детето на партнерот е огромен доказ за љубовта што ја чувствуваат кон својот партнер....
  Во одредени моменти можда ќе им смета, некогаш ќе ги извади од такт, ама мислам дека се зависи од индивидуата...
  На крајот на краиштата тоа дете и понатаму си има и ќе си има свои биолошки родители и не мора да се завзема нивното место, не мора да се појавува ривалство меѓу мајката и маќеата...
  Мислам дека клучно е да се стане пријател со таквото дете...да му се покаже разбирање, љубов, грижа и нега...
   
  На lady_blue, Trajche, Female и уште 4 други им се допаѓа ова.
 4. Сара.13

  Сара.13 Староседелец

  Зачленет на:
  13 ноември 2012
  Мислења:
  1,260
  Допаѓања:
  3,107
  Не гледам проблем во сето ова ако ти кога влегуваш во врска со некого веќе си запознаен со неговото минато.Тоа значи дека веќе си го засакал онаков каков што е, со се` она што го опкружува.
  Дете, тоа е дел од секој родител, дел од личноста, ниту еден родител не би бил целосен ако не е до своето дете.Ако љубиш некого сакаш да биде среќен, епа како можеш тогаш да му го скратиш тоа право? Никој не вели дека тоа детенце, тој невин живот нема своја мајка, тоа секогаш ќе има ама тоа не го менува она што ти можеш да го чувствуваш спрема него, она што ти можеш да му го подариш без да се трудиш да замениш нечие место во неговиот живот...Не можеш да не сакаш некоја мала душичка што знаеш дека го исполнува оној кој ти значи цел свет.

  Барем јас така го доживувам сето ова, факт е дека голем дел од опкружувањето осудувачки е настроен во вакви ситуации и ретко кога можеш да очекуваш дека сите ќе размислуваат и чувствуваат како тебе.Многу често ти ќе се трудиш, ќе бидеш среќен/на а надвор ќе те стрелаат со осудувачки погледи, тоа е факт ама верувам дека вреди да се плати таа цена ако сакаш да бидеш дел од животот на некоја личност која и пред тебе имала живот, тоа треба да се почитува.
   
  На Trajche, Violet, Аркантос и уште 1 член му се допаѓа ова.
 5. escape

  escape Староседелец

  Зачленет на:
  20 октомври 2012
  Мислења:
  2,203
  Допаѓања:
  2,278
  Ја би била и неговото дете би го прифатила и воспитала како да е мое. И не би правела разлика помеѓу "тоа дете" и "мое дете". Само подобро би било да каже на почетокот да не крие мада и да сокрие и подоцна да каже пак би постапила исто.
  Само не знам каква би била ситуацијата кога ја би имала дете и мене да треба некој да ме прифаќа. Језда ако дојдам до тоа нема ни да барам да ме прифаќаат тотално би се откажала од машкиот род и би се посветила само на детето.
   
  На Y1K991 му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Podem

  Podem Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  360
  Допаѓања:
  356
  Џабе ќе даваме став, другаркати не верувам дека ќе седне на форум и ќе чита што ние мислиме за неа. Дете го дете,битно ли е од која вагина излегло?Ако сака деца ќе го гледа,незнам како би им сметало на некои луѓе ДЕТЕ ВО ВРСКАТА,кога врската е меѓу нив двајца а не групно:)
  Би сметало ако тој е женет а таа оди со него на пример.
   
 7. Хоуп*

  Хоуп* Proton
  Член на администрација

  Зачленет на:
  4 април 2013
  Мислења:
  2,414
  Допаѓања:
  4,232
  Не беше воведот за да ја подржиме другарката или не, беше поттик само за понатамошна дискусија.
  И не е дали тебе/нас ни смета дете во нивната врска, него дали би прифатиле партнер со дете во нашата врска/брак било што. Тебе и мене не ни е битно тоа, на други им смета и така си дискутираме :)
   
  На Y1K991 му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Podem

  Podem Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  360
  Допаѓања:
  356
  Аха.Анкета правиш. Ај пиши, да би прифатил:)
   
 9. Y1K991

  Y1K991 Parleur

  Зачленет на:
  1 март 2012
  Мислења:
  6,263
  Допаѓања:
  9,105
  Па би прифатил да влезам во врска/брак со некоја која има дете. Истото би го гледал ко свое.
  Но што доколку детето се користи само да се доближе до партнерот?
   
  На escape и Violet им се допаѓа ова.
 10. escape

  escape Староседелец

  Зачленет на:
  20 октомври 2012
  Мислења:
  2,203
  Допаѓања:
  2,278
  Како мислиш се користи детето само за да се доближи до партнерот?
   

Сподели: