1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Во врска со партнер кој има дете

Дискусија во форумот 'Деца' започната од Хоуп*, 15 февруари 2014.

 1. Y1K991

  Y1K991 Parleur

  Зачленет на:
  1 март 2012
  Мислења:
  6,263
  Допаѓања:
  9,105
  Замисли ситуација. Ти си самохрана мајка со дете. И сега ти ми се допаѓаш. Па ќе го искористам детето, за да допрам до тебе. Пример би му посветувал време и внимание, подароци. И ти би си помислила дека би бил добар родител. И притоа, или со време би си го покажал вистинското лице.
  некои на тоа гледаат како идеална прилика за да допреш до некој/а.
   
 2. escape

  escape Староседелец

  Зачленет на:
  20 октомври 2012
  Мислења:
  2,204
  Допаѓања:
  2,279
  Аха добро ја сфатив обратна ситуација како мајката со детето некако да го искористи за да се доближи до некој тип затоа прашав, толку размислувам како и да е. Можни се и такви работи и сигурно ги има но и за нив има решение кога ќе си го покаже вистинското лице ќе си ги добие и клоците :)
   
  На Y1K991 му/ѝ се допаѓа ова.
 3. МалиСашко

  МалиСашко Истакнат Член

  Зачленет на:
  12 јануари 2014
  Мислења:
  466
  Допаѓања:
  347
  И што е најспецифично за таа ситуација, типот одеднаш ќе се промени... случајно или не, тоа ќе биде непосредно после привот секс со типката!
  Најголем дел од тие случаи завршуваат така...
   
 4. lady_blue

  lady_blue Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  2,400
  Допаѓања:
  4,420
  а шо баш непосредно после првиот секс со типката?
   
  На existence му/ѝ се допаѓа ова.
 5. МалиСашко

  МалиСашко Истакнат Член

  Зачленет на:
  12 јануари 2014
  Мислења:
  466
  Допаѓања:
  347
  во ретки случаи може и втор и трет, но воглавно пошто после таа ќе сака да премине во врска (пошто нели веќе стекнала доверба во него чим „му дала“), па тој да го шета детето низ парк како да му е вистински татко, да работи 24 часа за да обезбеди егзистенција, да прават семејство и слично, а тој ќе сака само секс со неа пошто ја нашол наивна, смотанка па ја фаќа на сентименти за да ја искористи...

  Реално случување...
   
 6. lady_blue

  lady_blue Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  2,400
  Допаѓања:
  4,420
  Може да е реално случување, се случило некогаш некому, ама е и премногу генерализирано да се каже дека така се одвиваат работите. Особено тоа дека ако „му дала“ значи дека го одбрала за „нов татко“.
   
 7. МалиСашко

  МалиСашко Истакнат Член

  Зачленет на:
  12 јануари 2014
  Мислења:
  466
  Допаѓања:
  347
  Генерализирано??? Хм... не би рекол.
  Добро, океј... ти така мислиш, јас вака мислам. Сметам дека наивноста во таква ситуација може да ти донесе уште едно дете, а херојот пак да ја дувне.
  1 на 10000 е маж кој ќе прифати да шетка туѓо дете в парк како негово и тоа никогаш нема да се смени.
   
 8. lady_blue

  lady_blue Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  2,400
  Допаѓања:
  4,420
  Не зборев за мажите (иако и за тоа не се согласувам баш), туку е генерализирано за наивноста на жените. Нека е реткост, ете 1 на 10000 мажи нека е, сега не ми е тоа поентата, туку тоа другото. Навистина мислиш дека жена која заради одредена причина не е со таткото на нејзиното дете, така наивно се впушта во нова врска? И така наивно му одбира нов татко на детето?
  Поентата ми е дека ако таа се впушти во нова врска и „му даде“, тоа не значи дека го одбрала за нов татко, па затоа „му дала“.
  Ти така мислиш... ме интересира зошто така мислиш? Не ме сфаќај погрешно, но кажа дека си психолог или студираш психологија, не? Затоа те прашувам и те цитирам, и тука и во други теми. Заклучоците ти се врз основа на искуство, предавања, книги, реални животни стории? Некако за мене е ова многу ограничена рамка на размислување, многу еднострани видувања, особено за некој кој би требало да има на ум колку секое премрежје влијае врз личноста. А причините поради кои една личност се нашла во ситуација да е самохран родител (значи сега не зборам конкретно за мајките) секогаш се сериозно премрежје со силни влијанија.
   
  На Luckky, MoonFairy, existence и уште 2 други им се допаѓа ова.
 9. МалиСашко

  МалиСашко Истакнат Член

  Зачленет на:
  12 јануари 2014
  Мислења:
  466
  Допаѓања:
  347
  Супер те сваќам...и драго ми е што се објаснуваме...

  Прво да разграничиме. Не сакам да си правам хипотези што постои шанса да не се исправни, особено не вака јавно. Главно заради етичка кочница, што некој аутсајдер неупатен во муабетот може да го прочита и да си го свати здраво за готово :( Тоа е неубаво(shake)

  Пред се сум личност - индивидуа со свој живот опкружен со бурни случувања секојдневно. Нивни посматрач, учесник, само што конкретно можам да кажам и квалификуван за да се занимавам со нивната суштина. Таква ми е и работата и приватните случувања. Моите лични ставови не сакам да ги наметнувам и како професионално исправни ставови. Потребно е само да воочиш барем некои 3 - 5 ситуации за да увидиш дека нешто се повторува постојано.
  Ова е секојдневно случување, нималку далечно или нереално. Од Х причина нејзиниот сопруг ја напуштил или било што, па сега се чувстува сама, потребна и е поддршка, го има она одвратно чувство дека ја гази животот и секоја пропуштена прилика е неповратна, дека сега веќе испаѓа од конкуренција и треба да биде среќна со „скрпено“. Порано или подоцна овај комплекс на чувства се јавува кај сите жени кои останале со дете, а не се доволно „храбри“ (волни, заинтересирани) животот да го продолжат сами. Океј.. животот продолжува.
  Сметаш дека ти е потребен маж со кој ќе го поминеш остатокот од животот, кој твоето дете ќе го гледа како негово и ќе се грижи за вас.
  Во пракса, никој неможе да сака туѓо дете. Особено не откако ќе има и свое. Маѓијата поминува брзо. Опасно тежок живот е тоа , да не си му во кожата! Знам премногу такви случаи... тоа е убајна со сила правење, демек семејство сме... страшно е!

  Кај жените ... не е наивност во прашање, туку преголема надеж што често заслепува.

  Верувај, нагледан сум симетрични примери, ќе доловам еден детално, ако ти е интересен прочитај го... :

  Пример... типката има 30 години, 4 годишно дете со неа, животот г`з преку глава направен, сопругот избегал Хрватска со швалерката. Трча од дома на работа, го зема од градинка, готви, пери чисти, дома... кај мајка и... домаќинка, негователка, болничарка, другар за детето и се друго што ќе затрева. Другарките си водат свој живот, родителите на дотогашниот сопругот пробуваат да ти го поткупат детето со киндер јајца и ефтини кинески играчки , ти ги мразиш од дното на душата (пошто ти префрлаат што те виделе со некој маж дека зборуваш и веднаш стануваш неквалификувана за добра мајка(bandit).)

  И тогаш се појавува човекот од твоите соништа. На твои години, те наоѓа од нигде никаде и настанува еуфорија. Убав, згоден, „паметен“, со убава кола и стан под кирија. Почнува да ве носи на пица вас двајцата, доаѓа на ѕвонче од работа и носи „бураго количе“ за син ти - малиот скока од кеф.Тоа е најубавиот поклон за тебе во моментот. Ти ѕвони на мобилен и ти вика, поминувам кај градинката, ќе го земам малиот, ти оди си право дома... Ти среќна задоволна мислиш дека си го нашла вистинскиот што ќе ве чува.

  НО...

  Почнува да те вика на пица и сама, нормално не можеш да го одбиеш пошто секогаш беше толку добар спрема тебе. Доволно си уплашена да не останиш без него и ќе загризиш. Сите што ги знам загризале. Ти ѕвони навечер на телефон како не може да спие без тебе (абе лажи животното, во ВЦ е, се туширал после секс со некоја ефтина(punch) :besen). Почнува да ти навалува за да имате односи. Ти се колебаш. Тој навалува на сите можни начини (демек се плаши ти да не си со друг, да не сакаш друг, да не не ти е убаво со него итн..) Мора да се случи. Се чувствуаш должна и неправедно кон него да не му ја исполниш желбата, пошто тој цело време се ви удоволува. Се случува. Еднаш... два пати...Х пати..

  3 чин на драмата:

  Ти го попрашуваш со помукает кои се идните планови, тој ја врти темата. Престанува да го зема детето од градинка, престанува да купува подароци и да ве носи колективно на вечера. Те поканува исклучиво кај него дома ... се знае за што...
  Сваќаш што се случило. Еуфорија од 2 недели. Го седнуваш и му викаш дека тебе така не ти одговара и сакаш сето да биди како на почетокот, а тој „зачудено те погледнува“ и ти вика „погрешив во врска со тебе. Ти не си таква и не ме заслужуваш“ (ти вели отсечно, од дома планирано. Животињо... што да те заслужува??? Признај дека истото им го велиш на сите кутри што ги ловиш на сентименти:cenzura)

  Сваќаш дека си се зезнала, дека ќе се пофали на пола град и дека ќе те покажат со прст. АКО! - си викаш, така ми треба кога сум глупава!:place
  Тажна си и разочарана. По 3 дена ти се јавува бифшата свекрва (нели, први разбираат кога не треба ... и ти ломоти дека ти си почнала да бараш мажи, како не ти е срам... те згазува со земја, а ти немаш сила да се објаснуваш) Ништо не ти оди некое време.
  Потфрлаш на работа.
  Се наоѓа еден „добар и пријатен“ колега што го забележува тоа и ти вика: Остави го тоа, јас ќе го сработам...
  Почнува да те теши, ти му се исповедаш, како направиле ѓубре од тебе, како си ти лоша мајка, како не си успешна во ништо..
  а тој те теши ... и тешиии... и тешии....
  И ПОЧНУВА СЕТО ОТПОЧЕТОК!  За жал, не познавам ниеден пример што отскокнува и прикрпен пар живее убаво.(brokenheart) А многу примери познавам. На никого не му посакувам таков живот:(
   
 10. existence

  existence Boolean
  Член на администрација Админ

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  7,391
  Допаѓања:
  9,099
  @МалиСашко
  Ќе ја повторам @lady_blue, премногу генерализираш. Ете јас познавам пак ко за инает пар спротивен од тоа што го кажа ти. И сеа? Чорба?
   
  На MoonFairy и lady_blue им се допаѓа ова.

Сподели: