1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Во врска со партнер кој има дете

Дискусија во форумот 'Деца' започната од Хоуп*, 15 февруари 2014.

 1. МалиСашко

  МалиСашко Истакнат Член

  Зачленет на:
  12 јануари 2014
  Мислења:
  466
  Допаѓања:
  347
  Генерализирам? Можеби. КАМО ДА ГРЕШАМ! Тешки да е така! И мене работата ќе ми стане полесна и поубава и луѓето ќе бидат среќни.
   
 2. lady_blue

  lady_blue Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  2,400
  Допаѓања:
  4,420
  Јоооооооој филм :eek:
  Јас стварно не знам шо мислиш дека се случува во главата на жените, ама дека се случува вака, по некојси дифолт или па дека ова е доминантната статистика чисто сумњам.
  Не знам шо да ти одговорам, во главата ми се милион мисли и не знам која побргу да ја напишам. Ако почнам да пишувам 3 километри реферат нема да ми е доволно.
  Пак само ќе речам, можеби е ова шо го опиша нечие реално искуство, се случило некогаш некому, но професија како твојата не смее да си дозволи ваков начин на генерализирање. Се воздржувам колку можам од посочување некому како треба или не треба да размислува, но психолог мора, абе мора да размислува многу, многу пошироко од ова.
   
 3. МалиСашко

  МалиСашко Истакнат Член

  Зачленет на:
  12 јануари 2014
  Мислења:
  466
  Допаѓања:
  347
  Може човек да размислува како сака. Тоа не ја прави стварноста поинаква.
  Јас си дозволив да објаснам што гледам како секојдневно случување. Пишав и во постот погоре - камо да не е така, за мене ќе биде полесно, но за жал, таквите случаи се 1 на 1000. Секаква варијанта е можна, но практиката те окрутува и ги гледаш работите според редовниот редослед. Замисли што би било судијата кога би се внесувал во секоја парница или болничарите на интерно одделение ако плачат по секој умрен. Исто и со ова. Шаблон. Го знаеш редоследот на 90% од случувањата, исклучоците ги третираш поединечно. Секаде е така. Тешко е кога треба да работиш со луѓе кои се оставени, се чуствуваат осамени. Прават непромислени постапки Многу е лесно да се тешиме и да кажеме дека тоа не е случај, дека тоа со нас нема да се случи, дека познаваш некој пар кај што тоа оди океј... ама ... сепак, во праксата тоа е само порекнување на реалната ситуација. Недајбоже да дојде на глава, тогаш е тешко. Како што кажа и сама „секогаш се сериозно премрежје со силни влијанија“ што не оставаат личност да остани цврста.
  Сеедно. Тоа што го гледам - тоа го зборувам.
  Нема смисла повеќе да коментирам на темава.
   
 4. MoonFairy

  MoonFairy Староседелец

  Зачленет на:
  28 септември 2012
  Мислења:
  1,277
  Допаѓања:
  1,897
  А ако константно ја прави типката истата грешка, нели проблемот е до неа ?!
  Мислам сопругот ја оставил со дете заради швалерката, моменталниот дечко ја доби в кревет и и’ рече чао, и сега следен е колегата?
  Разбирам се...потребата за блискост, сигурност, поддршка итн, ама да грешиш без престан...Јас мислам дека типката има проблем со правилно проценување на луѓето...
  А да, ќе заборавев...Сашко, верувај туѓо дете може да сакаш, исто како да е твое...тврдам!
   
 5. Мудата Партнерови

  Зачленет на:
  23 јануари 2014
  Мислења:
  10
  Допаѓања:
  4
  Децата се дар од Господа. Сакајте го секој негов дар. Небитно е дали некој имал дете или немал, дали некој претходно во животот направил грешки или не, сите грешат и ќе грешат допрва. Битно е покајанието. Каде што има покајание има и прошка. А децата не смеат да бидат пречка за љубовта туку поттик за истата.
   
  На Trajche и Prashina им се допаѓа ова.
 6. rain-bow

  rain-bow Истакнат Член

  Зачленет на:
  21 ноември 2014
  Мислења:
  174
  Допаѓања:
  79
  На секој може да му се случи. Не треба да се осудува. Посебно не родители, роднини и пријатели. Што ете ако немаат деца од предходен брак. Потоа ако се разведат, со деца млади? Зар треба за нив животот да заврши??? Немам ништо против. Секако, ќе размислам што е најдобро, дали и тоа невино душиче го разбира и се согласува со тоа. Но лично мене, тоа дете воопшто не би ми пречело.
   
 7. Ballet is my life

  Ballet is my life Истакнат Член

  Зачленет на:
  9 јуни 2018
  Мислења:
  296
  Допаѓања:
  102
  Имам другарка која е мажена со дечко кој има син од претходниот брак. Таа си хо прифати како свое дете. Сепак и тоа е дете и има право на среќа. Има некој кој тоа дете воопшто не го почитуваат. Го мразат
   

Сподели: