Воспитна мерка - шамар? | Црнобело Форум

Воспитна мерка - шамар?

Solstice

Nujabes
28 август 2012
1,405
1,532
1,133
30
Ех бе. Затоа што сме сега похумани и почовечни,новиве генерации се разлигавени,размазени до немајкаде. Ако не го научиш на почит како мало,нема ни да го добиеш потоа. Сум добивал ќотек кога сум заслужувал,и казни,ама не сум станал девијантно дете што сега ги малтретира родителите зошто го удриле кога било мало. Наместо тоа,сум си ги сфатил грешките,и сум се изградил како лик.
Затоа сум за по некоја васпитна,се разбира да не биде радикално и да не биде за безвезни работи,како на пример оценки.
 

Emma.T

Истакнат Член
23 декември 2012
241
352
163
И јас сум за разговор, ама со дете од 2 - 4 години иди разговарај, ако еднаш го плеснеш по памперс ништо нема да му биде, само ќе научи дека тоа што го прави е погрешно и сигурно нема да има трауми од тоа.
 

goodgod

Истакнат Член
26 декември 2012
433
304
163
пред компјутер
И јас сум за разговор, ама со дете од 2 - 4 години иди разговарај, ако еднаш го плеснеш по памперс ништо нема да му биде, само ќе научи дека тоа што го прави е погрешно и сигурно нема да има трауми од тоа.
Обично на малите деца им станува интересно да го плеснеш по памперс, да му искубаш уше, или да му удриш шамарче, па потоа напротив уште толку се непослушни и прават повеќе глупости,грешки и како ли да кажам.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Legioner

Emma.T

Истакнат Член
23 декември 2012
241
352
163
Обично на малите деца им станува интересно да го плеснеш по памперс, да му искубаш уше, или да му удриш шамарче, па потоа напротив уште толку се непослушни и прават повеќе глупости,грешки и како ли да кажам.
Немам такво искуство со децата кои сум ги плеснала по памперс, што не значи дека нема да ми се случи во иднина. Сепак, секое дете е приказна за себе, а и не пали истата постапка кај сите деца.
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,653
1,683
Normandy
Whatever lad. Да не идеме надвор од темата, што сметаш ти решение во врска со непослушноста на мали години?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Emma.T

goodgod

Истакнат Член
26 декември 2012
433
304
163
пред компјутер
Немам такво искуство со децата кои сум ги плеснала по памперс, што не значи дека нема да ми се случи во иднина. Сепак, секое дете е приказна за себе, а и не пали истата постапка кај сите деца.

Точно. Али на денешницата кога гледам што се дешава, тоа то го кажав дека сум видел дека е така не само кај едно дете туку кај повеќе, е сега сигурни сите не се исти.
 

Legioner

Истакнат Член
18 април 2012
1,001
602
423
Ohrid
И јас сум за разговор, ама со дете од 2 - 4 години иди разговарај, ако еднаш го плеснеш по памперс ништо нема да му биде, само ќе научи дека тоа што го прави е погрешно и сигурно нема да има трауми од тоа.

во запад само да му повиши тон на дете или една обична шлаканица да му удреш што вика чичко Саладин колку правта да му ја истресеш :giggle, социјалните служби веднаш ти го одземаат детето без право да покренеш постапка за враќање на истото
 

Emma.T

Истакнат Член
23 декември 2012
241
352
163
во запад само да му повиши тон на дете или една обична шлаканица да му удреш што вика чичко Саладин колку правта да му ја истресеш :giggle, социјалните служби веднаш ти го одземаат детето без право да покренеш постапка за враќање на истото
И јас го знам тоа за на запад, и верувај дека родителите си наоѓаат начин да ги воспитаат децата ако не со удар, со скубнување за коса(ова случајно го видов во еден супермаркет). Инаку, кога ќе кажам „еднаш да го плеснеш по памперс“, не мислам на тоа да му оставиш отпечаток од рака на газето, туку како што вика Саладин колку правта да му ја истресеш.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Saladin

Badgirl

Староседелец
4 јануари 2013
1,477
3,258
1,133
27
Najubaviot grad ------> SKOPJE :D
И јас сум за разговор, ама со дете од 2 - 4 години иди разговарај, ако еднаш го плеснеш по памперс ништо нема да му биде, само ќе научи дека тоа што го прави е погрешно и сигурно нема да има трауми од тоа.
Се согласувам (y)