1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Воспитна мерка - шамар?

Дискусија во форумот 'Деца' започната од Реми, 21 март 2012.

 1. Solstice

  Solstice Nujabes

  Зачленет на:
  28 август 2012
  Мислења:
  1,413
  Допаѓања:
  1,536
  Ех бе. Затоа што сме сега похумани и почовечни,новиве генерации се разлигавени,размазени до немајкаде. Ако не го научиш на почит како мало,нема ни да го добиеш потоа. Сум добивал ќотек кога сум заслужувал,и казни,ама не сум станал девијантно дете што сега ги малтретира родителите зошто го удриле кога било мало. Наместо тоа,сум си ги сфатил грешките,и сум се изградил како лик.
  Затоа сум за по некоја васпитна,се разбира да не биде радикално и да не биде за безвезни работи,како на пример оценки.
   
  На WomanInRed, $3Я3|\||)&p&†Y и МериСелест им се допаѓа ова.
 2. Emma.T

  Emma.T Истакнат Член

  Зачленет на:
  23 декември 2012
  Мислења:
  241
  Допаѓања:
  352
  И јас сум за разговор, ама со дете од 2 - 4 години иди разговарај, ако еднаш го плеснеш по памперс ништо нема да му биде, само ќе научи дека тоа што го прави е погрешно и сигурно нема да има трауми од тоа.
   
  На Badgirl, Saladin, Mila Kunis и уште 1 член му се допаѓа ова.
 3. goodgod

  goodgod Истакнат Член

  Зачленет на:
  26 декември 2012
  Мислења:
  433
  Допаѓања:
  302
  Обично на малите деца им станува интересно да го плеснеш по памперс, да му искубаш уше, или да му удриш шамарче, па потоа напротив уште толку се непослушни и прават повеќе глупости,грешки и како ли да кажам.
   
  На Legioner му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Emma.T

  Emma.T Истакнат Член

  Зачленет на:
  23 декември 2012
  Мислења:
  241
  Допаѓања:
  352
  Немам такво искуство со децата кои сум ги плеснала по памперс, што не значи дека нема да ми се случи во иднина. Сепак, секое дете е приказна за себе, а и не пали истата постапка кај сите деца.
   
 5. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,995
  Допаѓања:
  9,624
  Whatever lad. Да не идеме надвор од темата, што сметаш ти решение во врска со непослушноста на мали години?
   
  На Emma.T му/ѝ се допаѓа ова.
 6. goodgod

  goodgod Истакнат Член

  Зачленет на:
  26 декември 2012
  Мислења:
  433
  Допаѓања:
  302
  Точно. Али на денешницата кога гледам што се дешава, тоа то го кажав дека сум видел дека е така не само кај едно дете туку кај повеќе, е сега сигурни сите не се исти.
   
 7. Legioner

  Legioner Истакнат Член

  Зачленет на:
  18 април 2012
  Мислења:
  999
  Допаѓања:
  606
  во запад само да му повиши тон на дете или една обична шлаканица да му удреш што вика чичко Саладин колку правта да му ја истресеш :giggle, социјалните служби веднаш ти го одземаат детето без право да покренеш постапка за враќање на истото
   
 8. Emma.T

  Emma.T Истакнат Член

  Зачленет на:
  23 декември 2012
  Мислења:
  241
  Допаѓања:
  352
  И јас го знам тоа за на запад, и верувај дека родителите си наоѓаат начин да ги воспитаат децата ако не со удар, со скубнување за коса(ова случајно го видов во еден супермаркет). Инаку, кога ќе кажам „еднаш да го плеснеш по памперс“, не мислам на тоа да му оставиш отпечаток од рака на газето, туку како што вика Саладин колку правта да му ја истресеш.
   
  На Saladin му/ѝ се допаѓа ова.
 9. Badgirl

  Badgirl Староседелец

  Зачленет на:
  4 јануари 2013
  Мислења:
  1,477
  Допаѓања:
  3,259
  Се согласувам (y)
   
 10. goodgod

  goodgod Истакнат Член

  Зачленет на:
  26 декември 2012
  Мислења:
  433
  Допаѓања:
  302
  Те тепаат тебе или со разговор се разбирате по дома ?
   

Сподели: