Воспитна мерка - шамар? | Црнобело Форум

Воспитна мерка - шамар?

Fashion.Lover

Староседелец
19 февруари 2015
297
83
628
New York,New York
Шамар никако!!! Дете не смее да се удри по глава.....евентуално по задник....(ма да и тоа не треба) ...

Се согласувам со тебе.Кога бев тука во Македонија пред месец-два,се враќам од продавница и гледам жена со дете 3-4 години,не го држи за рака и тоа падна,таа место да му помогне го изнатепа и го исповреѓа,тоа плаче ли плаче.Сите гледавме и сакавме да му помогнеме,но се плашевме дека и ние ќе го извлечеме подебелиот крај.
 

incule

Староседелец
5 јануари 2015
740
128
1,053
28
Не,не оправдувам,со тепање ништо не се постигнува
 

Babymom

Нов член
5 мај 2018
2
0
1
Би сакала совет од искусни за мојот проблем.незнам како да се поставам со детенце од година ипол....постојано за се плаче ако малку не му е по ќејф сум пробала и со добро и со лошо да гооставам да плаче не попушта никако да престане и пак попуштам да му дадам тоа што сака на пр за во раце толку плаче ако не го земам веднаш вришти како којзнае што со солзи дури како да се дави ,неможам ни во луѓе да го вмешам од страм сите ми викаат леле ама лошо детево тие :(многу се нервирам дали до мене или што е како да постапам ...
 

minion

Истакнат Член
18 мај 2018
12
7
103
Би сакала совет од искусни за мојот проблем.незнам како да се поставам со детенце од година ипол....постојано за се плаче ако малку не му е по ќејф сум пробала и со добро и со лошо да гооставам да плаче не попушта никако да престане и пак попуштам да му дадам тоа што сака на пр за во раце толку плаче ако не го земам веднаш вришти како којзнае што со солзи дури како да се дави ,неможам ни во луѓе да го вмешам од страм сите ми викаат леле ама лошо детево тие :(многу се нервирам дали до мене или што е како да постапам ...
Не знам дали ќе ти бидам од помош,али ајде. Знам дека иста таква и ја сум била како бебенце, па мајка ми еднаш ме оставила да се исплачам додека не престанам сама од себе и од тогаш веќе немала проблем. Сеа нормално внимателно и со тоа, ако не се смирува, пробај некоја смирувачка музика,мелодија да пуштиш може ќе помогне.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Babymom

Babymom

Нов член
5 мај 2018
2
0
1
И така сум пробала да плаче да не му обрнувам внимание,и ништо уште повеќе ќе почне дури од нервоза ќе почне да закашлува и неможам да оставам да плаче страшно плаче неппдносливо занемува непрестанува никако...:( ќе полудам се мислам и помош да побарам многу станав нервизна и му викам неможам да се контролирам :( незнам дали е поради се што сака да биде по негово незнам како да постапам
 

Makedonec

Модератор
Член на администрација
15 јуни 2014
1,473
1,199
1,133
И така сум пробала да плаче да не му обрнувам внимание,и ништо уште повеќе ќе почне дури од нервоза ќе почне да закашлува и неможам да оставам да плаче страшно плаче неппдносливо занемува непрестанува никако...:( ќе полудам се мислам и помош да побарам многу станав нервизна и му викам неможам да се контролирам :( незнам дали е поради се што сака да биде по негово незнам како да постапам
Потруди се да го сжениш односот кон детето како авторитетен родител кој пружа многу љубов. Ќе знае така детето да кај му е границата. Збори му почесто, покажи му ги твоите однесувања како родител.
 

pozdrav eden topol

Истакнат Член
10 ноември 2017
606
346
63
Але, аман бе луѓе, што тропате глупости..детето има ЕДНА И ПОЛОВИНКА години..па каде ви е умот(facepalm) тоа се уште незнае да збори и да оди убаво, сигурно има мака некоја, сака прегртака, нежност, милување и пеење, и....:showoffа сигурно нејќе мајка која во раните часови, во 05 часот виси на празен форум и бара глупави совети:frantic
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: incule

WolfGirl

Староседелец
21 јуни 2016
214
136
1,053
Оправдувам шамар по задник , ама само ако заслужило детето . На пример , син ми е многу голем инает . Има 5 години , и знае дека каминот " к'са " и не смее да го допира . Ама он си продужуа да се мотка околу каминот со се сестра му ( и таа знае , ама е помала од него , па веројатно не размислува уште ) , и како ми изгледа еден ден двајцата ќе добијат по задник .
 

Sasho

Истакнат Член
12 ноември 2020
43
13
108
39
Шамарот не е толку лош колку што дете знае да биде лошо. Неможам да си дозволам да се фрла како болно и да се треска од земја а да му ќутам пошто викат секое дете морало низ тие фази да поминува. Што не е точно бидејки знам многу луѓе со деца што биле мирни и многу со ѓаволи од деца. Шамарот не е крвнички ќотек туку последна мерка да му се каже на детиштето дека треба да се смири, па не ми е јасно како по дома ги трпат по цел ден кога не можеш од стррана да ги истрпиш десет минути од што има напорни деца.