Воспитна мерка - шамар? | Црнобело Форум

Воспитна мерка - шамар?

Legioner

Истакнат Член
18 април 2012
1,001
602
423
Ohrid
Системот казна/награда е одлична педагошка мерка но еве да речеме тоа води кон условување на работите и градење на личноста како одличен логичар, наместо да има и голема спонтаност во работите.
Има и втор проблем - што ако како помало детенце не примениш ништо од горенаведеново а да речеме кога детето ќе наполни 10 години, се обидеш да му ја одзедеш играчката?
Епилогот е неизбежен - вриштење кршење ствари по дома, дури и самото дете може да му падне идеја да те условува и манипулира тебе. Во стилот, учење кампањски за добивање на соодветната награда наместо учење за себе.

е сега ја претера со реакции Што би било ако би било...
Системот на награда и казна нема да го применуваш на 10 години од првата беља, во самата психа на дете ќе му се вгради дека за добри дела добива Награда за лоши добива казна.
Тоа впрочем го имаш и во администрацијата добриот работник добива се повеќе и повеќе стимулации (повисока плата, унапредување и слично)
Лошиот работник добива(казни, дисциплиснки престап/неуредност, или на крај отказ ) значи и те како овај систем функционира и два резултати.
Наједноставен пример сигурно во живот си се тепал . како мал на школо, или било каде.. е сега кога дошло до тепачка сигурно не си останал рамнодушен не удари од боксови или клоци пак си вратил што е нормално.
А замисли како превентива да биде зборот пред тепањето.
Сигурно би се куртулил од несакани физички повреди.
 

МериСелест

Староседелец
24 април 2012
2,009
3,215
1,143
Legioner не е претеризам.Зошто детето мора да се научи некогаш на памет а и ти не ми го одговори на прашањето
иако и Дарк Пасенџер даде убав одговор но што би сторил ти?
Со давање играчки може да испадне дека се уште му дозволуваш на детето да прави беља.А со одземање ке крши ке плачи ке корни.
Мајка ми порано работеше во продавница за играчки украси што ти знам дребулии таму.Едно дете посака една кукла што збори и што плачи и што се смее океј невермајнд се отепа плачејки,кршејки викајки.Ок му ја купи,утре иста приказна трет ден иста приказна.
Сега тоа девојче е пораснато и од толку дозволување од родителите никаде не стигна.
 

Legioner

Истакнат Член
18 април 2012
1,001
602
423
Ohrid
Legioner не е претеризам.Зошто детето мора да се научи некогаш на памет а и ти не ми го одговори на прашањето
иако и Дарк Пасенџер даде убав одговор но што би сторил ти?
Со давање играчки може да испадне дека се уште му дозволуваш на детето да прави беља.А со одземање ке крши ке плачи ке корни.
Мајка ми порано работеше во продавница за играчки украси што ти знам дребулии таму.Едно дете посака една кукла што збори и што плачи и што се смее океј невермајнд се отепа плачејки,кршејки викајки.Ок му ја купи,утре иста приказна трет ден иста приказна.
Сега тоа девојче е пораснато и од толку дозволување од родителите никаде не стигна.


еве ќе ти кажам од мој личен пример како дете не да ме имаат тепано туку и претепено :D, ама џабе пак си правеве бељи, значи тој ефект не дал резултати, али карањето и неправењето муабет и те како дале резултата, секогаш пред да направев некој проблем секогаш однапред мислев на последиците, значи се е до свеста на единката, штом влезеш во неа си успеал да ја убедиш..
а пак јас еден друг пример ќе ти дадам исто така од еден мој комшија и пријател неговиот татко нон стоп го тепаше за што било и не било, на крај од овој човек бидна еден обичен деликвент, агресивен човек кој совјата агресивност ја смируваше преку нанесување на агресија на други луѓе или тие што ќе се најдеја околу него.
Насилството ствара насилство тоа ти е еден затворен круг од кој нема бегање.


Тоа е едно и друго во однос на тој твој пример со детето никој не може на никого да му ги предвиде реакциите какви ќе бидат, ако би било така јас ќе ги знаев твоите ти моите реакции во секое време
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,653
1,683
Normandy
Legioner пак ќе кажам премногу различно го сфаќаме јас и ти кревањето на рака. Едно е боксови, клоци па и шамари, друго е два пати плес плес по газето. И битниот момент е - кога ќе го добиеш. За демократии не спомнувам пошо за Америка имаш од една екстрема до сосема друга. Имаш размазеност пвично во начин на живот до начин на размислување. Европа итекако работи системот на шамар. Само се користи на поинаков подемократски начин. Ама работата е дека не е државата таа која сервира шамари туку родителите и нивното однесување.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: МериСелест

МериСелест

Староседелец
24 април 2012
2,009
3,215
1,143
Не знаев дека плескањето по раче или еднаш по газето е многу лошо.
Legioner ако со котек не се постигнало тогаш со муабет уште помалку ке се постигне.
Инаку тоа не беше одговор на тоа што ти го поставив ама нема врска.
Родителите ако не знаат да си го воспитат детето некој друг не мора да трпи малтретирање.
Ти си бил тепан но дали родителите доволно добро те воспитале?
 

Legioner

Истакнат Член
18 април 2012
1,001
602
423
Ohrid
Legioner пак ќе кажам премногу различно го сфаќаме јас и ти кревањето на рака. Едно е боксови, клоци па и шамари, друго е два пати плес плес по газето. И битниот момент е - кога ќе го добиеш. За демократии не спомнувам пошо за Америка имаш од една екстрема до сосема друга. Имаш размазеност пвично во начин на живот до начин на размислување. Европа итекако работи системот на шамар. Само се користи на поинаков подемократски начин. Ама работата е дека не е државата таа која сервира шамари туку родителите и нивното однесување.не збориме за интензитетот и траењето на тоа дејство туку дали дава успешни резултати, тоа се вбројува.
Оти па да во една Труција е нешто поразлично од западниве демократии (еден пример ќе ти елустрирам штом се воведе забрана за пушење на јавни места во Турција, еден турчин налутен на тоа го вади пиштолот и тепа се живо и што мрда во ресторанот далечната 2008 година на босфор.)
знаеш ли која е тајната на успехот на Турција фактот што благодарение на Ќемал Ататурк почна да се модернизира инаку и натака ќе беше една разрушена земја од тимарско спахиски систем кој влече корени од феудализмот, кога цел свет беше влезен во енолиберлизам
 

Legioner

Истакнат Член
18 април 2012
1,001
602
423
Ohrid
Не знаев дека плескањето по раче или еднаш по газето е многу лошо.
Legioner ако со котек не се постигнало тогаш со муабет уште помалку ке се постигне.
Инаку тоа не беше одговор на тоа што ти го поставив ама нема врска.
Родителите ако не знаат да си го воспитат детето некој друг не мора да трпи малтретирање.
Ти си бил тепан но дали родителите доволно добро те воспитале?

еве имаш човек од 25 години прави проблеми со што ќе го вразумиш (со тепање, со збор со што ???)
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,653
1,683
Normandy
не збориме за интензитетот и траењето на тоа дејство туку дали дава успешни резултати, тоа се вбројува.
Оти па да во една Труција е нешто поразлично од западниве демократии (еден пример ќе ти елустрирам штом се воведе забрана за пушење на јавни места во Турција, еден турчин налутен на тоа го вади пиштолот и тепа се живо и што мрда во ресторанот далечната 2008 година на босфор.)
знаеш ли која е тајната на успехот на Турција фактот што благодарение на Ќемал Ататурк почна да се модернизира инаку и натака ќе беше една разрушена земја од тимарско спахиски систем кој влече корени од феудализмот, кога цел свет беше влезен во енолиберлизам
За ќемал и тие пствари само да знаеш не е тоа донесено по мирен пат и со молење пред затворени врати. Туку од мноооогу сурово. Со жртви. Но тоа е засебна тема и повеќе би идело кон градење на цел систем а не воспитување на една единка.
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,653
1,683
Normandy
Е тоа нека му ја мислат родителите како ке го вразумат.Но не зборуваме за 25 годишни луге туку за деца...
Ама кога веке прашуваш ако не е воспитан од мал како што треба пиши пропало.
Case closed!
Како и да е, со систем на казна/награда или тапши тапши по газенце, ако не е воспитан уште од мали нозе, работата паѓа ко закон на уставен.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: МериСелест