Воспитна мерка - шамар? | Црнобело Форум

Воспитна мерка - шамар?

Legioner

Истакнат Член
18 април 2012
1,001
601
423
Ohrid
Да. Два три пати да ја протресеш прашината од газето. Само толку. И тоа од 4 до 8 години. На детето тогаш не можеш да му објаснуваш за филозофијат на животот, за тоа што чини што не чини. Едноставно треба малку преку пример да не се одуди истото да го направи. Со тек на време ќе сфати која е вистинската причина, но нема да посегне да го стори истото.

ќотекот како средство но и како обука , им било познато на Спартанците во градењето на нивниот мит дека Војската нивна ќе биде непобедлива.
се до оној момент кога меѓу спарта и Атина не избила војна па на некој си остров биле опкружени спартански војници и по неколку дена опсада од Атињаните, истите доброволно се предале. Со тоа и паднал митот на непобедливата спарта.
Значи едно големо НЕ, ќотекот во никој случај не може а ниту смее да биде средство за воспитување зошто
-Ствара агресија
-Омраза
-се создава нов круг на насилство (тепаното дете (во овој случај возрасната единк) ќотекот понатака го применува врз своето поколение.
Умре времето кога се сметаше дека со ќотек се изградува индивидуата
сега сме 21 век далеку по хуман и по човечен
 

Legioner

Истакнат Член
18 април 2012
1,001
601
423
Ohrid
едноставно ако се оди на воспитување на детето
тогаш се применува методот познат во Психологијата на награда и казана
 

МериСелест

Староседелец
24 април 2012
2,009
3,215
1,143
Казна ? на каква казна мислиш? Ај мрш таму во кошето?
Ај ке кажам некој пример.

Значи бев сведок кога буквално едно маалско дете маваше со камења по комшиски прозор и кога му излезе една жена му се скара само.Друг ден пак трет ден го повтори истото.Се пожали жената кај родителите знаеш што доби?Ма пушти го дете е |-(
Не може некој друг да трпи ако родителот не си го воспитал како што треба детето.
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,023
9,649
1,683
Normandy
Legioner малку да направеше дистинкција помеѓу еден град држава и единка? Поготово за некоја град држава што во суштина и не била град туку конгломерат од неколку селца. Башка Спарта бе... од сите „демократски“ творевини најде спарта да ја споредуваш со денешново време. Да додадам и тоа дека староста на единката има огромен удел, или не е потребно?
 

Давор

Староседелец
10 ноември 2012
1,300
2,081
1,123
Зависи од причината,ситуацијата.Ако е некое дете како во твојот пример,што крши прозорци,коли и така натаму,тогаш шлапаница или некоја клоца нема да биде лошо,АМА значи големо ама,строго сум против ќотек.Знам едни луѓе што ги тепат децата ако на пример детето изваде тројка на тест или ако не уче доволно,а тоа според мене е грозно.Значи ако детето не може да науче,океј.Јас никогаш нема да мавнам на своето дете ако донесе тројка па дури и двојка на тест ,важно ќе ми биде да не повторува година :)
 

МериСелест

Староседелец
24 април 2012
2,009
3,215
1,143
Не може секој да биде одличен де.Јас знам случај кај што ми кажуваше другарка за една нејзина комшивка:Колку 5ки толку пари колку 4ки толку шамари (facepalm) а девојчето на 16 17 години го преживувало тоа.
Нејсе ако мене некој така ми направи ке го опоменам два пати трет пат нема да мислам.
Да и јас сум против котек ама некогаш можеби тоа е единствениот излез.
Друг случај додека беа помали моите внуци секогаш кога ке дојдеа на гости знаеја брат ми да го клоцнат или да скршат далечинско или да урлаат и викаат,а родителите само ги гледаа.
А кај нив нема шанси да е така.Кај нив има ред и дисциплина кога се во куката.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Saladin and Давор

Sofija...

Истакнат Член
23 ноември 2012
256
358
363
25
Мали деца не треба да се тепаат ..после ке се сноси со последици. родители кои тепаат мали деца се на ниско ниво со психата они ако мислат да го решат проблемот на тој начин, грешат .се знае со убаво со збор кажи му поправи го кај греши зпшто така постапува а не удри мавај и после што треба да го носиш по логопеди доктори да се мачи после со говорот, да д'тка:nah
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Legioner

МериСелест

Староседелец
24 април 2012
2,009
3,215
1,143
Мали деца не треба да се тепаат ..после ке се сноси со последици. родители кои тепаат мали деца се на ниско ниво со психата они ако мислат да го решат проблемот на тој начин, грешат .се знае со убаво со збор кажи му поправи го кај греши зпшто така постапува а не удри мавај и после што треба да го носиш по логопеди доктори да се мачи после со говорот, да д'тка:nah

Ама што ако продолжи со истото?Убаво кажа Saladin за да не се случи да ја повтори грешката.И не збориме да го отепа од котек туку еднаш по газето .
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Marinna

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,023
9,649
1,683
Normandy
Зависи од причината,ситуацијата.Ако е некое дете како во твојот пример,што крши прозорци,коли и така натаму,тогаш шлапаница или некоја клоца нема да биде лошо,АМА значи големо ама,строго сум против ќотек.

Знам едни луѓе што ги тепат децата ако на пример детето изваде тројка на тест или ако не уче доволно,а тоа според мене е грозно.Значи ако детето не може да науче,океј.Јас никогаш нема да мавнам на своето дете ако донесе тројка па дури и двојка на тест ,важно ќе ми биде да не повторува година :)
Тоа е таа реска граница помеѓу првиот и вториот пасус.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Давор