Воспитна мерка - шамар?

TheKitten

Истакнат Член
3 март 2012
528
614
93
Лошите* Не другите ;)

Ете така. Лошите, нормално е детето да има свој вид на самоодбрана. Јас не велам дека ти си погрешила што си удрила некое дете, има доста невоспитани деца (не по нивна вина), а малото детенце (во случајов ти) не може да ги седне и да разговара со нив, свеста му е толку развиена, мора физички да си го поврати своето.

А најинтересно ми е, што имам многу помала сестра од мене, која иначе е способна мене да ме акне од земја (каратистка, де.) ама во школо не удри никого, дур јас не и реков да го направи тоа. Буквално дозволуваше да ја малтретираат, најчесто од љубомора зошто секогаш одеше со напишани домашни, научено се... (не дека она сакаше, ама јас на глава и се качував).
Почна секој ден дома расплакана да си доаѓа, те некој ја удрил, друг и украл молив, трет и скинал тетратка. Јас прво мислев дека она е виновна, нешто ги закача, па и враќаат. После сфатив ,,кој тоа,, ја малтретира. Зборуваа моите родители со учителката, зборував јас со децата (пошто јас не им делувам толку стара, па и не ми се плашат ;) ). Немаше фајде, дур сум таму се е ОК; после не е. Зборувано беше и со родителите на децата, фајде нема. Јас не можам никого да присилам да си го воспитува детето, ниту ако има проблем детето, да го однесе на психолог.
И тогаш и реков на сестра ми - ако чујам да си удрила некого прва, јас после ќе те удрам тебе. Ама ако некој те удри, а ти не му вратиш, пак јас ќе те удрам тебе. Од тогаш, никој више не ја закача.
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
Израснав со родител кој често пати зарипнуваше зборувајќи по цели ноќи за грешките што сум ги сторил јас или сестра ми. (во секој случај моите беа многу полоши)
Никогаш не добив шамар. Ниту пак применување на сила.
Но затоа кон мајка ми имав и имам ПОЧИТ, а не СтравоПочит. Да се тресам пред да излезам пред неа.
Затоа ТАА знаеше се’ што ми се случува. Девојка, тепачка, проблем, тага.
А родителите кои употребуваат насилство врз своите деца секогаш создаваат стравопочит што го уништува односот родител-дете.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo, Bum-Bum and JaMi

parvati

Сангвиник
14 февруари 2012
6,710
13,879
973
Ја Цуну колешку ми гу шамарам сс тацне или па сс шалтак пун сс брашно за да праи жена пице убави као што праи
онакој другарски, васпитна мерка : )
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Kitty

~ Скарлетка ~

Активен Член
25 октомври 2012
348
204
43
35
Скопје
Јас би рекла да се врати воспитната мерка шамар пошто како поминува време ниеден родител никогаш не кренал рака на детето и после тоа дете му командува на родителот. На кратко - ДА кога разговорот не помага и само до одредена возраст т.е. до 5-6 години ме мрзи да објаснам зошто не после.
 

sweetgirl

Истакнат Член
11 март 2012
148
125
343
Скопје
Колку и да е немирно детето шамарот не е начин да се воспита тоа дете да биде мирно или пак да не прави бељи.
Зборот е воспитна мерка за дете.Со шамар може само да се исплаши и да стане несигурно во себе,што навистина ќе му биде проблем во подоцнежните години.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo

МериСелест

Староседелец
24 април 2012
2,009
3,215
1,143
Ако има ваква тема молам да се префрли во канта.

Има многу деца кои се немирни но родителите ги мазаат своите деца па така можат да прават се што сакаат.А има и родители кои ги тепаат своите деца ако погрешат.
Што мислите вие,дали децата треба да бидаат тепани?
Тепани не во смисол да ги претепаш ама мала воспитна мерка.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Saladin

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Да. Два три пати да ја протресеш прашината од газето. Само толку. И тоа од 4 до 8 години. На детето тогаш не можеш да му објаснуваш за филозофијат на животот, за тоа што чини што не чини. Едноставно треба малку преку пример да не се одуди истото да го направи. Со тек на време ќе сфати која е вистинската причина, но нема да посегне да го стори истото.