Вегетаријанци

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
Тогаш што е со мамутот, сите мали животинчиња од крзно, рибите во вода... Или sabretooth тигарот добил приоритети прв да биде убиен заради самоодбрана?
Исто дали кај папкарите, преживарите, тревопасните воопшто има развиено очњаци? Што е со свињите?
Непријатно ми е да одговарам на вакви прашања бидејки се темелат на предпоставки, а ги има секакви и секој си верува во она што му одговара. Многу живи луге денес сведочат за последиците од јадењето месо и придобивките од нејадењето месо и јас до тоа сакам да се држам.
Причината поради која станав веган е моето здравје и љубовта кон живите суштества. Јас верувам во тоа дека не сме створени како месојадни, но и да ми го докажеш спротивното, моето мени нема да се измени.
 

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
Лугето убивале поради многу причини, не е само исхраната, но денес тоа не е неопходно. Имаме избор.
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Непријатно ми е да одговарам на вакви прашања бидејки се темелат на предпоставки, а ги има секакви и секој си верува во она што му одговара. Многу живи луге денес сведочат за последиците од јадењето месо и придобивките од нејадењето месо и јас до тоа сакам да се држам.
Причината поради која станав веган е моето здравје и љубовта кон живите суштества. Јас верувам во тоа дека не сме створени како месојадни, но и да ми го докажеш спротивното, моето мени нема да се измени.
Tвоето мени е твое, и не го оспорувам. Но тоа што го вадиш како факт дека човекот прво тепал животни чисто од самоодбрамбен карактер не држи вода.
Сосема се сложувам и некогаш затерувам и јас по тој начин една недела до две поради т,н. телесно прочистување, и има ефект. Но се` што пречекорува граница на зравоста (тука се вбројува и начинот на исхрана кој не е константен туку на дадени моменти варира) го сметам за прекршај. Исто како што константно не можам да се одржувам на месо секој ден, така и зеленчуковото мени ми е недоволно сварливо за мене самиот. Оттука викам дека е секој за своето мени.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Нашите песјаци исти ли се како на друѓите месојадни животни?
Сите ли тревопасни животни се преживари?
Нашиот организам не е создаден за месо, кога јадеме месо или готвена храна организмот ни се закиселува и поради тоа го напаѓаат бактерии на кои не сме отпорни, што не е случај со месојадните животни. Зошто лавот или волкот не умираат од салмонела?
Зарем не си размислил дека ловењето животни на почетокот било поради самоодбрана?

Има и ден денес племиња кои ги откриваат по џунглите кои живеат како што се живеело пред појавата на цивилизациите, како ловци-собирачи, чинам (кое зборче, чинам хаха) дека стручниот назив е uncontacted people и досега не се случило да наидат на вегетаријански дивјаци. Wonder why...
Ловот не бил само прехрамбена ситуација туку и прилично важен фактор во еволуцијата на човекот. Подоцна им текнало на раја дека е полесно да се спарат заробени дивокози чиј пород ќе биде молзен, печен ,одран и штавен за кожа...отколку да се ака по планини по лов... and lo and behold, првото домашно животинче, таму на блискиот исток. Ако човекот не бил омнивор археологијата и антропологијата досега ќе најдеа праисториски вегани, не се малку 200.000+ години. Арно ама нема такви.
Самоодбрана била потребна од предатори, месојадни животињи кои чудна ствар никогаш не се задржале на `менито` на ловците-собирачи. А тревопасните животињи, омилениот лов и не биле склони да напаѓаат, бидејќи, нели...не се предатори. Ок, може со мамутот да имало фрки :zelen

Макар да млекото ми е чудно, како им текнало да го пијат, ваљда гледајќи ги малите јариња некој лик си рекол `чекај и јас да пробам, може е вкусно` and the rest is history...
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
116239_HeaderImage_620x338_.gif

Плус тука е и канибализмот, вековно табу но сосема реална појава иако атавизам во денешно време, одлика на рандом манијак или Луис Суарез.
 

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,335
1,964
1,133
Нема да навлегувам многу длабоко...
Син ми не јаде месо, буквално живее од овошје и зеленчук...крвта му е загрижувачки слаба има подочњак до уста и е навистина депримирачки за еден родител да го гледа детето такво...
Нормално бевме на лекар, првото прашање беше дали детево јаде месо?
Железото во растителните продукти и она во месните има огромна разлика во процентот на ресорпција, ако она животинското се ресорбира 20% тогаш растителното се ресорбира некои 2-3%...епа не е исто нели?
Второ...
Татко ми е од планинско село во Црна Гора...Таму имам еден куп чичковци, баби, тетки, стрини и тн. кои дгледуваат и кози, и овци и крави...сами си прават сирење, кајмак, пршути...Месо ждерат три пати дневно...Поздрави луѓе јас немам видено...Сите дочекуваат длабока старост, здрави се, полни со енергија, сила, работат како црнци...Се прашувам дали би ја имале истата енергија ако живееа само на овошје и зеленчук?
Единствено што се разликуваат од нас е можеби ниското ниво на стрес и секојдневни дразби кои ни ги пружа нели модерниов живот...
Мојот став е дека треба да се консумира апсолутно се’...
Се’ што е во умерени количини не може да му штети на организмот...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: existence and Outrider

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
Нема да навлегувам многу длабоко...
Син ми не јаде месо, буквално живее од овошје и зеленчук...крвта му е загрижувачки слаба има подочњак до уста и е навистина депримирачки за еден родител да го гледа детето такво...
Нормално бевме на лекар, првото прашање беше дали детево јаде месо?
Железото во растителните продукти и она во месните има огромна разлика во процентот на ресорпција, ако она животинското се ресорбира 20% тогаш растителното се ресорбира некои 2-3%...епа не е исто нели?
Второ...
Татко ми е од планинско село во Црна Гора...Таму имам еден куп чичковци, баби, тетки, стрини и тн. кои дгледуваат и кози, и овци и крави...сами си прават сирење, кајмак, пршути...Месо ждерат три пати дневно...Поздрави луѓе јас немам видено...Сите дочекуваат длабока старост, здрави се, полни со енергија, сила, работат како црнци...Се прашувам дали би ја имале истата енергија ако живееа само на овошје и зеленчук?
Единствено што се разликуваат од нас е можеби ниското ниво на стрес и секојдневни дразби кои ни ги пружа нели модерниов живот...
Мојот став е дека треба да се консумира апсолутно се’...
Се’ што е во умерени количини не може да му штети на организмот...
Дали твоето дете јаде мешунки и житарици. Кои видови на зеленчук ги јаде, а кои не? (ова не го пишувам со намера да се докажувам, туку со намера да дадам добар совет, бидејки јас и моте деца не јадеме месо и немаме никакви здравствени проблеми, крвната слика ни е одлична)
Точно е тоа со ресорбцијата, но и погоре напоменав нешто од огромна важност, а тоа е дека оние луѓе кои не јадат месо треба да имаат повеке од три основни оброка дневно, значи повеке оброци, во помали количини.

Во врска со месото и енергијата не си во право. Во едно од моите предходни мислења објавив една листа на светски спортисти кои се вегани. Побарај неколку страници наназад и погледни.
И да не заборавиме дека здравјето на луѓето не зависи само од исхраната, на него влијаат многу фактори. Џабе ни е ако се храниме здраво, а секојдневно сме изложени на стресови, поголемиот дел од времето размислуваме за проблеми, не сме физички активни итн.
 

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,335
1,964
1,133
Дали твоето дете јаде мешунки и житарици. Кои видови на зеленчук ги јаде, а кои не? (ова не го пишувам со намера да се докажувам, туку со намера да дадам добар совет, бидејки јас и моте деца не јадеме месо и немаме никакви здравствени проблеми, крвната слика ни е одлична)
Точно е тоа со ресорбцијата, но и погоре напоменав нешто од огромна важност, а тоа е дека оние луѓе кои не јадат месо треба да имаат повеке од три основни оброка дневно, значи повеке оброци, во помали количини.

Во врска со месото и енергијата не си во право. Во едно од моите предходни мислења објавив една листа на светски спортисти кои се вегани. Побарај неколку страници наназад и погледни.
И да не заборавиме дека здравјето на луѓето не зависи само од исхраната, на него влијаат многу фактори. Џабе ни е ако се храниме здраво, а секојдневно сме изложени на стресови, поголемиот дел од времето размислуваме за проблеми, не сме физички активни итн.
Јаде...јадеме грав, леќа, боранија, грашок и што ли уште не...јадеме црн леб, наместо благо, чоколади и слично грицка суво грозје, сува брусница, урми...Значи се’ како што треба и никаков ефект...
Можеби не сум во право...не тврдам дека е така, само кажувам она што сум го видела лично јас...
Стојам на ставот дека треба да се јаде се’ ама умерено.
И повеќе би се сложила дека денес на здравјето повеќе има удел стресот отколку самата исхрана...
 

MissChievous

Ingenious
17 февруари 2012
5,085
7,018
1,683
Huntington Beach, California
silence-all-i-want-to-say.tumblr.com
А што ако јадеш месо? Нема ништо да ти е туку баш подобро ќе се чуствуваш. Без месо не се живее.

Ете видиш, може да се живее. Можеби ти не можеш, ама некој може.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lettie