1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Вегетаријанци

Дискусија во форумот 'Готвење и рецепти' започната од Baronessa, 15 февруари 2012.

 1. malo

  malo Староседелец
  Најфотограф

  Зачленет на:
  13 септември 2012
  Мислења:
  1,280
  Допаѓања:
  2,063
  Што има за верување или за неверување (и што има видеото како видео со тоа)
  Поентата е дека не сме исто градени како месојадните животни. Забите не ни се исти, цревата исто така... тоа се факти кои сам можеш од прва рака да ги провериш, кои се видливи и за да се утврдат не треба некакви си експерименти или кој знае какво стручно знаење. Ова видео не може да те изманипулира бидејки се што е прикажано е толку многу јасно и лесно воочливо и надвор од видеото (во реалниот живот), за разлика од некои научни тврдења на кои се базира голем дел од медицината пред се, а за основа имаат некои површни и глупави експерименти кои всушност ништо и не докажуваат.
   
 2. $3Я3|\||)&p&†Y

  $3Я3|\||)&p&†Y Староседелец

  Зачленет на:
  12 мај 2012
  Мислења:
  3,683
  Допаѓања:
  3,863
 3. Ice_Man

  Ice_Man Староседелец

  Зачленет на:
  16 февруари 2012
  Мислења:
  440
  Допаѓања:
  236
  мислев на месо на скара кременадли,ребра тие ствари ,а да и риба несакам
   
 4. malo

  malo Староседелец
  Најфотограф

  Зачленет на:
  13 септември 2012
  Мислења:
  1,280
  Допаѓања:
  2,063
  И омниворите имаат организам кој се разликува од нашиот.
  Повеќе од очигледно е дека човекот не спаѓа во месојадни животни. Исто така очигледно е дека не спаѓа ниту во тревопасни. Поради таа причина со векови се сметало дека човекот е сештојад, но ако погледнеме поубаво, ние немаме сличност ниту со припадниците на оваа група.
   
 5. Altaïr

  Altaïr Shinigami

  Зачленет на:
  23 јули 2012
  Мислења:
  5,752
  Допаѓања:
  2,574
  Месо си е месо, што има врска дали е на скара или салама. Ти ни риба ни месо не сакаш, добро барем салата може да каснеш а за ручек варени јајца. :)
   
 6. diva orhideja

  diva orhideja Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  26 февруари 2014
  Мислења:
  2,220
  Допаѓања:
  1,747
  Па да му се невиди,тогаш зошто Господ ги создал Животните,за поубава глетка??
   
 7. malo

  malo Староседелец
  Најфотограф

  Зачленет на:
  13 септември 2012
  Мислења:
  1,280
  Допаѓања:
  2,063
  Да имаше барем малку душа во тебе можеби и ке знаеше зошто ги создал.
   
  На Lettie му/ѝ се допаѓа ова.
 8. diva orhideja

  diva orhideja Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  26 февруари 2014
  Мислења:
  2,220
  Допаѓања:
  1,747
  Извини те молам,без навреди,но изгледа ќе треба да се отвори нова тема за религија и вегетеријанство.Господ не забранил да се јаде месо.Батали сега тоа,јас имам душа а таа нема врска со моите мераци во исхраната.
   
  На corki и existence им се допаѓа ова.
 9. malo

  malo Староседелец
  Најфотограф

  Зачленет на:
  13 септември 2012
  Мислења:
  1,280
  Допаѓања:
  2,063
  А тој твој мерак е директно поврзан со убиство и малтретирање на живи суштества. Ако твојата (не)душа нема никаква врска со тоа тогаш кој?
   
 10. diva orhideja

  diva orhideja Член со 30 казнени поени

  Зачленет на:
  26 февруари 2014
  Мислења:
  2,220
  Допаѓања:
  1,747
  Со твојот неумесен одговор ги навредуваш поред мене и сите луѓе кои конзумираат месо,излегува дека само вие вегани сте ангели а ние останатите бајаги луге сме душмани.Второ што сакам да ти кажам е дека воопшто не ве навредив вас вегетаријанците,секогаш сум велела браво,како можат да издржат,но во твоите одговори изгледа ти фалат малку повеќе животински протеини.
   
  На corki и existence им се допаѓа ова.

Сподели: