Вегетаријанци

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
Колку само не верувам на вакви досадни видеа ..
Што има за верување или за неверување (и што има видеото како видео со тоа)
Поентата е дека не сме исто градени како месојадните животни. Забите не ни се исти, цревата исто така... тоа се факти кои сам можеш од прва рака да ги провериш, кои се видливи и за да се утврдат не треба некакви си експерименти или кој знае какво стручно знаење. Ова видео не може да те изманипулира бидејки се што е прикажано е толку многу јасно и лесно воочливо и надвор од видеото (во реалниот живот), за разлика од некои научни тврдења на кои се базира голем дел од медицината пред се, а за основа имаат некои површни и глупави експерименти кои всушност ништо и не докажуваат.
 

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
И омниворите имаат организам кој се разликува од нашиот.
Повеќе од очигледно е дека човекот не спаѓа во месојадни животни. Исто така очигледно е дека не спаѓа ниту во тревопасни. Поради таа причина со векови се сметало дека човекот е сештојад, но ако погледнеме поубаво, ние немаме сличност ниту со припадниците на оваа група.
 

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
мислев на месо на скара кременадли,ребра тие ствари ,а да и риба несакам
Месо си е месо, што има врска дали е на скара или салама. Ти ни риба ни месо не сакаш, добро барем салата може да каснеш а за ручек варени јајца. :)
 

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
И омниворите имаат организам кој се разликува од нашиот.
Повеќе од очигледно е дека човекот не спаѓа во месојадни животни. Исто така очигледно е дека не спаѓа ниту во тревопасни. Поради таа причина со векови се сметало дека човекот е сештојад, но ако погледнеме поубаво, ние немаме сличност ниту со припадниците на оваа група.
Па да му се невиди,тогаш зошто Господ ги создал Животните,за поубава глетка??
 

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
Да имаше барем малку душа во тебе можеби и ке знаеше зошто ги создал.
Извини те молам,без навреди,но изгледа ќе треба да се отвори нова тема за религија и вегетеријанство.Господ не забранил да се јаде месо.Батали сега тоа,јас имам душа а таа нема врска со моите мераци во исхраната.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: corki and existence

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
Извини те молам,без навреди,но изгледа ќе треба да се отвори нова тема за религија и вегетеријанство.Господ не забранил да се јаде месо.Батали сега тоа,јас имам душа а таа нема врска со моите мераци во исхраната.
А тој твој мерак е директно поврзан со убиство и малтретирање на живи суштества. Ако твојата (не)душа нема никаква врска со тоа тогаш кој?
 

diva orhideja

Член со 30 казнени поени
26 февруари 2014
2,224
1,747
253
А тој твој мерак е директно поврзан со убиство и малтретирање на живи суштества. Ако твојата (не)душа нема никаква врска со тоа тогаш кој?
Со твојот неумесен одговор ги навредуваш поред мене и сите луѓе кои конзумираат месо,излегува дека само вие вегани сте ангели а ние останатите бајаги луге сме душмани.Второ што сакам да ти кажам е дека воопшто не ве навредив вас вегетаријанците,секогаш сум велела браво,како можат да издржат,но во твоите одговори изгледа ти фалат малку повеќе животински протеини.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: corki and existence