Вегетаријанци

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,541
2,555
1,133
За време на тој процес не се губи од мускулната маса, се губи од нездравото масно ткиво. Доколку вежбаш и спортуваш секојдневно, тогаш нема потреба да се грижиш, мускулите нема да се смалат.
Фала ти, се надевам дека е така, иако тоа е мојот најголем страв дека ќе губам од мускулната маса, ќе известувам како ќе оди со тек на време :)
 

Trajche

Староседелец
13 февруари 2012
1,541
2,555
1,133
@malo Помина една недела од кога почнав да не внесувам продукти од животински потекло, засега првите две разлики што ги осетив е дека ми се намалија висцералните масти, а и на лицето како што ми излегуваше по некоја бубулица веќе не се појавуваат.
 
  • Like
Реакции: malo

Fashion.Lover

Староседелец
19 февруари 2015
297
83
628
New York,New York
Не можам да кажам дека сум вегетаријанка. Јадам и млечни производи и јајца и месо, но не секакво, туку пилешко, немасно црвено, што се јаде во сите скандинавски земји, но тоа еднаш до два пати годишно и риба. Генерално многу ретко јадам месо. Немам ништо против вегетаријанците, како си одлучиле, така нека си прават. Сувомеснети производи, виршли, салами, шунки, паштети не можам ни да смислам, а не да ги јадам. Не знам како сум ги јадела кога бев мала.
 

Lady*

Староседелец
1 април 2012
1,965
6,161
1,133
Престанав со јадење на месо, ете од љубов кон животните.
И здрава сум, со нормални референтни вредности на железо, холестерол и сл.
Самото месо човечкиот организам не е способно да го свари и да ги исцрпи наводно сите хранливи материи, желудникот треба да се справи со сврзно, мускулно ткиво кои се тешко сварливи, а периодот на задржување на храната прилично мал, недоволен. Како резултат на ова месото фактички се распаѓа во нашето тело, а и во зависност од подготовката е извор на канцерогени материи.
И да, има многу начини за внесување на протеини.
 
  • Like
Реакции: Priroden and malo

Marijaaa

Истакнат Член
30 мај 2015
65
116
343
Откако видов како ги затвора тепа, кола дефинитивно сум вегетеријанец. Изроди врз невини суштества се изживува.:cenzura:cenzura