1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Вегетаријанци

Дискусија во форумот 'Готвење и рецепти' започната од Baronessa, 15 февруари 2012.

1. Trajche

Trajche Староседелец

Зачленет на:
    13 февруари 2012
    Мислења:
    1,541
    Допаѓања:
    2,555
    Фала ти, се надевам дека е така, иако тоа е мојот најголем страв дека ќе губам од мускулната маса, ќе известувам како ќе оди со тек на време :)

2. Trajche

Trajche Староседелец

Зачленет на:
    13 февруари 2012
    Мислења:
    1,541
    Допаѓања:
    2,555
    @malo Помина една недела од кога почнав да не внесувам продукти од животински потекло, засега првите две разлики што ги осетив е дека ми се намалија висцералните масти, а и на лицето како што ми излегуваше по некоја бубулица веќе не се појавуваат.

На malo му/ѝ се допаѓа ова.
  3. Fashion.Lover

Fashion.Lover Староседелец

Зачленет на:
    19 февруари 2015
    Мислења:
    297
    Допаѓања:
    83
    Не можам да кажам дека сум вегетаријанка. Јадам и млечни производи и јајца и месо, но не секакво, туку пилешко, немасно црвено, што се јаде во сите скандинавски земји, но тоа еднаш до два пати годишно и риба. Генерално многу ретко јадам месо. Немам ништо против вегетаријанците, како си одлучиле, така нека си прават. Сувомеснети производи, виршли, салами, шунки, паштети не можам ни да смислам, а не да ги јадам. Не знам како сум ги јадела кога бев мала.

4. Lady*

Lady* Староседелец

Зачленет на:
    1 април 2012
    Мислења:
    1,965
    Допаѓања:
    6,161
    Престанав со јадење на месо, ете од љубов кон животните.
    И здрава сум, со нормални референтни вредности на железо, холестерол и сл.
    Самото месо човечкиот организам не е способно да го свари и да ги исцрпи наводно сите хранливи материи, желудникот треба да се справи со сврзно, мускулно ткиво кои се тешко сварливи, а периодот на задржување на храната прилично мал, недоволен. Како резултат на ова месото фактички се распаѓа во нашето тело, а и во зависност од подготовката е извор на канцерогени материи.
    И да, има многу начини за внесување на протеини.

На Priroden и malo им се допаѓа ова.
  5. Marijaaa

Marijaaa Истакнат Член

Зачленет на:
    30 мај 2015
    Мислења:
    65
    Допаѓања:
    116
    Откако видов како ги затвора тепа, кола дефинитивно сум вегетеријанец. Изроди врз невини суштества се изживува.:cenzura:cenzura

Сподели: