1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Вегетаријанци

Дискусија во форумот 'Готвење и рецепти' започната од Baronessa, 15 февруари 2012.

 1. Trajche

  Trajche Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  1,541
  Допаѓања:
  2,555
  Фала ти, се надевам дека е така, иако тоа е мојот најголем страв дека ќе губам од мускулната маса, ќе известувам како ќе оди со тек на време :)
   
 2. Trajche

  Trajche Староседелец

  Зачленет на:
  13 февруари 2012
  Мислења:
  1,541
  Допаѓања:
  2,555
  @malo Помина една недела од кога почнав да не внесувам продукти од животински потекло, засега првите две разлики што ги осетив е дека ми се намалија висцералните масти, а и на лицето како што ми излегуваше по некоја бубулица веќе не се појавуваат.
   
  На malo му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Fashion.Lover

  Fashion.Lover Староседелец

  Зачленет на:
  19 февруари 2015
  Мислења:
  297
  Допаѓања:
  83
  Не можам да кажам дека сум вегетаријанка. Јадам и млечни производи и јајца и месо, но не секакво, туку пилешко, немасно црвено, што се јаде во сите скандинавски земји, но тоа еднаш до два пати годишно и риба. Генерално многу ретко јадам месо. Немам ништо против вегетаријанците, како си одлучиле, така нека си прават. Сувомеснети производи, виршли, салами, шунки, паштети не можам ни да смислам, а не да ги јадам. Не знам како сум ги јадела кога бев мала.
   
 4. Lady*

  Lady* Староседелец

  Зачленет на:
  1 април 2012
  Мислења:
  1,965
  Допаѓања:
  6,161
  Престанав со јадење на месо, ете од љубов кон животните.
  И здрава сум, со нормални референтни вредности на железо, холестерол и сл.
  Самото месо човечкиот организам не е способно да го свари и да ги исцрпи наводно сите хранливи материи, желудникот треба да се справи со сврзно, мускулно ткиво кои се тешко сварливи, а периодот на задржување на храната прилично мал, недоволен. Како резултат на ова месото фактички се распаѓа во нашето тело, а и во зависност од подготовката е извор на канцерогени материи.
  И да, има многу начини за внесување на протеини.
   
  На Priroden и malo им се допаѓа ова.
 5. Marijaaa

  Marijaaa Истакнат Член

  Зачленет на:
  30 мај 2015
  Мислења:
  65
  Допаѓања:
  116
  Откако видов како ги затвора тепа, кола дефинитивно сум вегетеријанец. Изроди врз невини суштества се изживува.:cenzura:cenzura
   

Сподели: