Вегетаријанци

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Кој рече дека е нешто без кое не се може?
Каде ги тепаат животните?
Во денешно време колку што ми е познато постојат модерни трактори,модерни машини за обработување на земјата и слично.

Јас сум вегетријанка од пред пола година,откако започнав со јогата.
И до сега се немам разболено,за среќа и не се разболувам така често пошто имам добар имун систем.
Тоа да... во развиените земји... каде се користи генетски модифицирано ѓубриво, пестициди итн.
Не ме сфаќај погрешно, те прашувам дали си веган/вегетаријаниец исклучиво од животно-љубиви побуди... тргни настрана здрава исхрана, иако и тоа ми нема логика.
Ете и јас сакам животни. Море не, јас обожавам животни. И немам срце да гледам курбан празници, колења итн... Контрадкиторен сум ако речам дека јадам месо, но јас јадам месо затоа што ми е задоволство. И секако (ова важи за Мало) по дифолт јадењето на месо не значи веднаш заболување од запушување на жили. Ете прадедо ми јадеше месо па проживеа 106та година. Се` зависи од организам. Мене иксрено сум живеел без леб, житареста храна, полисахариди, повеќе од 6 месеци (режим на исхрана) и сум наоѓал супституција на истите. И без тоа би можел. Но без месо, макар и варено бело пилешко или риба, или млечни производи, малку потешко.
 

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
:rofl:rofl:rofl:rofl:rofl
Значи да разјасниме: Ако јаде сирово месо нема да се разболи, ако јаде печено ќе се разболи.
Мислев на следново
Кога лавот би се хранел поинаку од тоа како што природата му налага- ке се разболи
Затоа и ние луѓето се разболуваме. Не се храниме како што нашата природа ни налага
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Мислев на следново
Кога лавот би се хранел поинаку од тоа како што природата му налага- ке се разболи
Затоа и ние луѓето се разболуваме. Не се храниме како што нашата природа ни налага
А како ни налага? Зошто не преживаме ко крави? Зошто имаме песјаци? Зошто имаме организам кој е создаден оптимално и за месо и за треви? Зошто пра-луѓето биле ловци и ловеле животни?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: diva orhideja

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
А како ни налага? Зошто не преживаме ко крави? Зошто имаме песјаци? Зошто имаме организам кој е создаден оптимално и за месо и за треви? Зошто пра-луѓето биле ловци и ловеле животни?
Нашите песјаци исти ли се како на друѓите месојадни животни?
Сите ли тревопасни животни се преживари?
Нашиот организам не е создаден за месо, кога јадеме месо или готвена храна организмот ни се закиселува и поради тоа го напаѓаат бактерии на кои не сме отпорни, што не е случај со месојадните животни. Зошто лавот или волкот не умираат од салмонела?
Зарем не си размислил дека ловењето животни на почетокот било поради самоодбрана?
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Замисли, комарците пијат крв и пренесуваат маларија, а не умираат од неа.
Што нема да прочиташ.(facepalm)
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Нашите песјаци исти ли се како на друѓите месојадни животни?
Сите ли тревопасни животни се преживари?
Нашиот организам не е создаден за месо, кога јадеме месо или готвена храна организмот ни се закиселува и поради тоа го напаѓаат бактерии на кои не сме отпорни, што не е случај со месојадните животни. Зошто лавот или волкот не умираат од салмонела?
Зарем не си размислил дека ловењето животни на почетокот било поради самоодбрана?
Последново е неточно. По таа логика ако одиме - која агресија им ја правеле тревопасните животни на луѓето за да овие почнат да ги ловат и подоцна да го јадат месото?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: existence

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,068
1,133
Последново е неточно. По таа логика ако одиме - која агресија им ја правеле тревопасните животни на луѓето за да овие почнат да ги ловат и подоцна да го јадат месото?
Кој рече дека на почетокот ги ловеле тревопасните животни?

Замисли, комарците пијат крв и пренесуваат маларија, а не умираат од неа.
Што нема да прочиташ.(facepalm)
Знаеш и сам која ми е поентата, не ми глуми лудило.
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Кој рече дека на почетокот ги ловеле тревопасните животни?


Знаеш и сам која ми е поентата, не ми глуми лудило.
Тогаш што е со мамутот, сите мали животинчиња од крзно, рибите во вода... Или sabretooth тигарот добил приоритети прв да биде убиен заради самоодбрана?
Исто дали кај папкарите, преживарите, тревопасните воопшто има развиено очњаци? Што е со свињите?