1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Брачно неверство

Дискусија во форумот 'Љубов и секс' започната од Legioner, 19 април 2012.

 1. ~ Скарлетка ~

  ~ Скарлетка ~ Активен Член

  Зачленет на:
  25 октомври 2012
  Мислења:
  348
  Допаѓања:
  204
  И јас не сум мажена ама мајка ми и татко ми се разведени па можам нешто да споделам. Причината е една и единствена, мажето забега по помладо женче со која сега е оженет и има деца, значи истото го снајде! А друга причина мора да е пиењето пошто и тоа има голем удел во брак. Ако мажот претерано многу пие и не се враќа дома за муабет туку за спиење се знае дека му доаѓа крај на тоа. Или на пиењето или на бракот. Трето нема. А во денешно време е многу нормален процесот на развод и не би ме зачудило ако се зголеми процентот на разведени за едно 30-50% Не би ме зачудило и јас да се разведам :rolleyes: веќе е видено и не е ништо страшно
   
 2. violetmoon

  violetmoon Модератор
  Член на администрација

  Зачленет на:
  11 декември 2012
  Мислења:
  2,648
  Допаѓања:
  5,728
  Темава е малку чувствителна...никогаш немам изневерено ни кога сум била во врска,а уште помалку сега во брак.Секогаш се водам по изреката "не го прави она што не сакаш другите тебе да ти го направат".Ако веке не те задоволува партнерот,изгубена е љубовта помеѓу вас,заљубена си во друг/а ,има цивилизиран и чесен начин да се стави крај на таа врска,а неверството не спаѓа тука.За тоа нема оправдување,па дури и партнерот да ве изневери не е решение да се врати на истиот начин...да се каже нели ете му/и вратив|-( .Со тоа ништо не се постигнува освен што сме се спуштиле на исто ниво,а тука задоволство нема,пак се осеќа празнина и горчина во душата.Од мене толку...:)
   
  На melpomena, MoonFairy и 4FUN им се допаѓа ова.
 3. MoonFairy

  MoonFairy Староседелец

  Зачленет на:
  28 септември 2012
  Мислења:
  1,277
  Допаѓања:
  1,898
  Бракот не е само општествена, за мене е и света институција...Мажот и жената да бидат ЗАЕДНО или поточно ЗА ЕДНО...што значи да функционираат како едно...Бракот изискува да ја вложиш целата своја енергија во него и да бидеш максимално толерантен и спремен на компромиси инаку не функционира...
  Причини за неверство има милион...на сите нас ни доаѓа преку глава и се заситуваме од многу работи кои не нервираат кај партнерот, ама неверството не е ни излез ни решение на проблемот..само е проблем плус и го продлабочува предходниот...затоа во такви ситуации треба да се запрашаме што ставаме на коцка...:unsure
   
  На melpomena, Photographer и violetmoon им се допаѓа ова.
 4. srcu6ka

  srcu6ka Нов член

  Зачленет на:
  22 март 2013
  Мислења:
  11
  Допаѓања:
  3
  Се случува многу често, на секој ќош има швалери... е сеа мене на пример ако ме изневери мажот ќе се разведам од него сместа и никогаш нема да ме види ни мене ни децата. а на децата цел живот ќе им кажувам за тоа дека татко им не ги сакаше и ги замени за друга жена
   
 5. МериСелест

  МериСелест Староседелец

  Зачленет на:
  24 април 2012
  Мислења:
  2,007
  Допаѓања:
  3,215
  Сигурна ли си дека ке го оставиш?Ако да?Колку?Бидејки многу пати сум го слушнала тоа но остануваат заради децата...
   
 6. Lena

  Lena Poétesse

  Зачленет на:
  12 октомври 2012
  Мислења:
  4,154
  Допаѓања:
  7,681
  Ептен негативно размислување од тебе.
  Зарем ќе ги правиш децата жртва на твојата омраза кон нивниот татко?
  Тој тебе би те изневерил, а не децата,
  и тогаш тебе не те сакал а не нив.
   
  На melpomena и slb_bobo им се допаѓа ова.
 7. cakar_ulav

  cakar_ulav Староседелец

  Зачленет на:
  20 февруари 2012
  Мислења:
  1,566
  Допаѓања:
  1,926
  а ако ти го изневериш него ??
  тогаш дали тој ќе постапи како што ти размислуваш ???
  искрено јас би разговарал отворено....со било која да ми е жена....ако сака нешто со некој...тогаш океј нека биде со него
  постапка за развот и сето тоа постои.....само децата да не ги мешаме.....зошто тоа е меѓу нас а ме се децата вмешани
  па и јас исто би постапил.....ако сакам нешто со некоја....би и кажал отворено.....и ќе гледам на полесен начин да го кажам тоа
  зошто тоа ќе ја погоди.....
  размуслувањето не ти е во ред....подобро најди...ист јазик на размислување.....така најдобро ќе го решиш проблемот :)
   
  На melpomena му/ѝ се допаѓа ова.
 8. МериСелест

  МериСелест Староседелец

  Зачленет на:
  24 април 2012
  Мислења:
  2,007
  Допаѓања:
  3,215
  Девојчето оди на карта одмазда мислејки дека ке добие а напротив ке изгуби...
  децата се тие кои треба да одлучуваат дали ке останат со таткото нели?
   
 9. Saladin

  Saladin Unbaised
  Член на администрација

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  5,995
  Допаѓања:
  9,625
  јбг, чувства и разум не одат заедно. Поготово кога нешто се прави во афект а се нема никакво размислување за последиците. Изгледа ќе е повеќе од себични причини.
   
 10. MoonFairy

  MoonFairy Староседелец

  Зачленет на:
  28 септември 2012
  Мислења:
  1,277
  Допаѓања:
  1,898
  Морав да искоментирам..
  А што велиш за момент да си ја чукнеш главата и да се запрашаш зошто те изневерил, дека и ти имаш многу голем удел во тоа неверство??
  Многу детско размислување...
   
  На Prashina и melpomena им се допаѓа ова.

Сподели: