Брачно неверство

~ Скарлетка ~

Активен Член
25 октомври 2012
348
204
43
31
Скопје
И јас не сум мажена ама мајка ми и татко ми се разведени па можам нешто да споделам. Причината е една и единствена, мажето забега по помладо женче со која сега е оженет и има деца, значи истото го снајде! А друга причина мора да е пиењето пошто и тоа има голем удел во брак. Ако мажот претерано многу пие и не се враќа дома за муабет туку за спиење се знае дека му доаѓа крај на тоа. Или на пиењето или на бракот. Трето нема. А во денешно време е многу нормален процесот на развод и не би ме зачудило ако се зголеми процентот на разведени за едно 30-50% Не би ме зачудило и јас да се разведам :rolleyes: веќе е видено и не е ништо страшно
 

violetmoon

Модератор
Член на администрација
11 декември 2012
2,658
5,737
1,153
Темава е малку чувствителна...никогаш немам изневерено ни кога сум била во врска,а уште помалку сега во брак.Секогаш се водам по изреката "не го прави она што не сакаш другите тебе да ти го направат".Ако веке не те задоволува партнерот,изгубена е љубовта помеѓу вас,заљубена си во друг/а ,има цивилизиран и чесен начин да се стави крај на таа врска,а неверството не спаѓа тука.За тоа нема оправдување,па дури и партнерот да ве изневери не е решение да се врати на истиот начин...да се каже нели ете му/и вратив|-( .Со тоа ништо не се постигнува освен што сме се спуштиле на исто ниво,а тука задоволство нема,пак се осеќа празнина и горчина во душата.Од мене толку...:)
 

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,277
1,898
1,133
Бракот не е само општествена, за мене е и света институција...Мажот и жената да бидат ЗАЕДНО или поточно ЗА ЕДНО...што значи да функционираат како едно...Бракот изискува да ја вложиш целата своја енергија во него и да бидеш максимално толерантен и спремен на компромиси инаку не функционира...
Причини за неверство има милион...на сите нас ни доаѓа преку глава и се заситуваме од многу работи кои не нервираат кај партнерот, ама неверството не е ни излез ни решение на проблемот..само е проблем плус и го продлабочува предходниот...затоа во такви ситуации треба да се запрашаме што ставаме на коцка...:unsure
 

srcu6ka

Нов член
22 март 2013
11
3
3
Се случува многу често, на секој ќош има швалери... е сеа мене на пример ако ме изневери мажот ќе се разведам од него сместа и никогаш нема да ме види ни мене ни децата. а на децата цел живот ќе им кажувам за тоа дека татко им не ги сакаше и ги замени за друга жена
 

МериСелест

Староседелец
24 април 2012
2,007
3,215
1,143
Се случува многу често, на секој ќош има швалери... е сеа мене на пример ако ме изневери мажот ќе се разведам од него сместа и никогаш нема да ме види ни мене ни децата. а на децата цел живот ќе им кажувам за тоа дека татко им не ги сакаше и ги замени за друга жена
Сигурна ли си дека ке го оставиш?Ако да?Колку?Бидејки многу пати сум го слушнала тоа но остануваат заради децата...
 

Lena

Poétesse
12 октомври 2012
4,154
7,681
1,183
земјата на чудата
Се случува многу често, на секој ќош има швалери... е сеа мене на пример ако ме изневери мажот ќе се разведам од него сместа и никогаш нема да ме види ни мене ни децата. а на децата цел живот ќе им кажувам за тоа дека татко им не ги сакаше и ги замени за друга жена
Ептен негативно размислување од тебе.
Зарем ќе ги правиш децата жртва на твојата омраза кон нивниот татко?
Тој тебе би те изневерил, а не децата,
и тогаш тебе не те сакал а не нив.
 
  • Like
Реакции: melpomena and slb_bobo

cakar_ulav

Староседелец
20 февруари 2012
1,566
1,926
1,133
некаде во длабочините на темнината
Се случува многу често, на секој ќош има швалери... е сеа мене на пример ако ме изневери мажот ќе се разведам од него сместа и никогаш нема да ме види ни мене ни децата. а на децата цел живот ќе им кажувам за тоа дека татко им не ги сакаше и ги замени за друга жена
а ако ти го изневериш него ??
тогаш дали тој ќе постапи како што ти размислуваш ???
искрено јас би разговарал отворено....со било која да ми е жена....ако сака нешто со некој...тогаш океј нека биде со него
постапка за развот и сето тоа постои.....само децата да не ги мешаме.....зошто тоа е меѓу нас а ме се децата вмешани
па и јас исто би постапил.....ако сакам нешто со некоја....би и кажал отворено.....и ќе гледам на полесен начин да го кажам тоа
зошто тоа ќе ја погоди.....
размуслувањето не ти е во ред....подобро најди...ист јазик на размислување.....така најдобро ќе го решиш проблемот :)
 
  • Like
Реакции: melpomena

МериСелест

Староседелец
24 април 2012
2,007
3,215
1,143
а ако ти го изневериш него ??
тогаш дали тој ќе постапи како што ти размислуваш ???
искрено јас би разговарал отворено....со било која да ми е жена....ако сака нешто со некој...тогаш океј нека биде со него
постапка за развот и сето тоа постои.....само децата да не ги мешаме.....зошто тоа е меѓу нас а ме се децата вмешани
па и јас исто би постапил.....ако сакам нешто со некоја....би и кажал отворено.....и ќе гледам на полесен начин да го кажам тоа
зошто тоа ќе ја погоди.....
размуслувањето не ти е во ред....подобро најди...ист јазик на размислување.....така најдобро ќе го решиш проблемот :)
Девојчето оди на карта одмазда мислејки дека ке добие а напротив ке изгуби...
децата се тие кои треба да одлучуваат дали ке останат со таткото нели?
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
5,997
9,629
1,683
Normandy
јбг, чувства и разум не одат заедно. Поготово кога нешто се прави во афект а се нема никакво размислување за последиците. Изгледа ќе е повеќе од себични причини.
 

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,277
1,898
1,133
Се случува многу често, на секој ќош има швалери... е сеа мене на пример ако ме изневери мажот ќе се разведам од него сместа и никогаш нема да ме види ни мене ни децата. а на децата цел живот ќе им кажувам за тоа дека татко им не ги сакаше и ги замени за друга жена
Морав да искоментирам..
А што велиш за момент да си ја чукнеш главата и да се запрашаш зошто те изневерил, дека и ти имаш многу голем удел во тоа неверство??
Многу детско размислување...
 
  • Like
Реакции: Prashina and melpomena