1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Болести кај домашните миленичиња

Дискусија во форумот 'Домашни миленици' започната од TheFrisb, 3 март 2012.

 1. Kitty

  Kitty Староседелец

  Зачленет на:
  26 март 2012
  Мислења:
  2,673
  Допаѓања:
  6,921
  Темата интересна ми е... сите ли миленичиња се болни од нешто...|-( . ... Моето не боледува од ништо...оти НЕМАМ:zelen
   
 2. Varosanec

  Varosanec Староседелец

  Зачленет на:
  27 мај 2012
  Мислења:
  67
  Допаѓања:
  24
  Јас имав проблем со Крлежи на шарпланинчината (две се) па неможев да му ставам од течноста оти требало да бидат 4 дена суви, а за таков луксуз неможев да му обезбедам па ризикував со еден опасен прашок по нивниот живот ама се се реши срекно и за мене и за нив сега за сега се супер само што брзот растат и се многу слаби ама тоа не ме нервира оти знам дека ке бидат добро за една година :) здравје боже.
   
  На Caci му/ѝ се допаѓа ова.
 3. inoue

  inoue Нов член

  Зачленет на:
  1 јануари 2013
  Мислења:
  2
  Допаѓања:
  0
  Имам папагал и последните 5-6 месеци нешто се разболува, скоро цел ден спие, не свири, ако го пуштам лета многу малку и паѓа на земја. Го однесов на ветеринар и ми даде антибиотик да му давам во водата, од него после неколку дена му е подобро и после недела две пак истото. Некој совет од што можи така да се разболува?
   
 4. Sofija...

  Sofija... Истакнат Член

  Зачленет на:
  23 ноември 2012
  Мислења:
  256
  Допаѓања:
  358
  Чувам нимфа дома е сега баш у последно време коа лета или коа ке се притресе мн се митари ..па ми е страв да не се испоискубе скроз ..па гол да ми стане? (worried) Дај некој нека каже совет за малиот
   
 5. ShadowFienD

  ShadowFienD Нов член

  Зачленет на:
  1 јануари 2013
  Мислења:
  22
  Допаѓања:
  9
  I jas imam nimfa nisto ne i e fala bogu
   
  На Sofija... му/ѝ се допаѓа ова.
 6. Caci

  Caci Истакнат Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  872
  Допаѓања:
  1,103
  Однеси го кај друг ветеринар, од овој очигледно нема некоја полза
   
 7. Farfalla

  Farfalla Староседелец

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  455
  Допаѓања:
  1,012
  На мака сум, ми доаѓа да се истрескам од ѕид од немоќ.
  Имено, кучево мое нешто не ми е арно. Сабајле си беше супер кога излегов од дома, јадеше, шеташе... Си доаѓам сега од работа, го гледам подвиткано сиротко, оди подвиткано, како кифла. Ниту да претне со опаш што ме гледа, ниту да залае. Очите полузатворени. Мислам дека можно е да има некој запек, го гледам се напнува ама ништо. Кога ќе се вратам наназад, последниве 2-3 дена слабо јаде, ама го препишував тоа на периодот за парење, паметот во кучки му е цело време.
  Сабајле го носам на ветеринар обавезно, само прашањето ми е да не му биде нешто до сабајле?
  Не сум искусна баш со кучиња.
  Душава ми се кине кога го гледам вака.
   
 8. Caci

  Caci Истакнат Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  872
  Допаѓања:
  1,103
  Носи го одма на ветеринар, нека му стави некоја инфузија да го освежи малку... др не знам што да ти кажам... пиши што си направила откога ќе се вратиш
   
 9. Аркантос

  Аркантос Romanticist

  Зачленет на:
  23 август 2012
  Мислења:
  2,353
  Допаѓања:
  3,846
  Кучето го чуваш дома(во затворен простор) или надвор?
  Ако го чуваш надвор голема е вероватноста да е затровано.
   
 10. Furby

  Furby Полноправен Член

  Зачленет на:
  26 јуни 2013
  Мислења:
  96
  Допаѓања:
  92
  Moeto imalo vakvi napadi na momenti mi se cinelo deka ce si gi povrati crevata cela se tresi i povrajca nekogas duri i zolta pena ....:(
  Nego druga maka me natera da pisam ovdeka , na odmor sum a ovde nema veterinar , mi zakaci kucenceto potkozen krlez na vrvo od uvceto.probavme da go ubieme so cigara i so maslo i hidrogen za rani i go vadevme so pinceta , i da ostanalo nekoe parce mislam deka e mrtvo od gorenjeto so cigarata, pa sakav da ve prasam za iskustva sto mozi da i se sluci ako ne daj boze ostanal ziv del od krlezo vo neze , a posle odmor sekako ja nosam na veterinar na celosna amputacija na krlezo , nas ne ne ostavase da ja cepkame ni mrdase i ni kvicese, dusicka. :(
   

Сподели: