1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Болести кај домашните миленичиња

Дискусија во форумот 'Домашни миленици' започната од TheFrisb, 3 март 2012.

 1. TheFrisb

  TheFrisb Староседелец

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  97
  Допаѓања:
  161
  Од што боледува вашето домашно милениче ? Можете да наведете некои познати болести или пак можете да кажете начини за спречување на некои болести.Значи се во врска со болестите може да кажете тука !
   
 2. emzzy

  emzzy Староседелец

  Зачленет на:
  25 февруари 2012
  Мислења:
  1,374
  Допаѓања:
  1,871
  Сега за сега од ништо фала Богу.
  Редовно прима вакцини и витамини па не верувам дека ќе се разболи од нешто.
   
  На TheFrisb му/ѝ се допаѓа ова.
 3. Везилка

  Везилка Активен Член

  Зачленет на:
  20 февруари 2012
  Мислења:
  118
  Допаѓања:
  220
  Мојот мачор е едноок. Јас го земав да го чувам кога имаше година и 2-3 месеци. Кога бил помал му се појавила некаква инфекција на едното око и морале да интервенираат со операција, затоа што ако не интервенирале инфекцијата можела да се пренесе и на другото око и мачето да ослепи. Сега нема никакви проблеми, на местото каде што треба да има око му е зашиено и зараснато. :) Инаку да, персиските мачки најчесто фаќаат болести на очите, сеуште незнам од која причина.
   
  На TheFrisb му/ѝ се допаѓа ова.
 4. TheFrisb

  TheFrisb Староседелец

  Зачленет на:
  3 март 2012
  Мислења:
  97
  Допаѓања:
  161
  :(
   
 5. delvi

  delvi Нов член

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  6
  Допаѓања:
  2
  Знае ли некој како да го спречам прекумерното паѓање на влакна кај моето маче.
   
 6. LadyInPink

  LadyInPink Истакнат Член

  Зачленет на:
  14 февруари 2012
  Мислења:
  1,239
  Допаѓања:
  1,758
  Од ништо, фала Богу.
   
 7. emzzy

  emzzy Староседелец

  Зачленет на:
  25 февруари 2012
  Мислења:
  1,374
  Допаѓања:
  1,871
  Се митари, тоа енормално, му се менува влакното...
   
 8. Индискo оревче

  Индискo оревче Истакнат Член

  Зачленет на:
  22 април 2012
  Мислења:
  74
  Допаѓања:
  99
  Дур не умре, морското прасе ми боледуваше од скршени заби... шо да прам чим скокат од тераса :D после му пораснаја ко ништо да не му било, па си умре кизнај од шо. Можда од прејаденост :D
   
 9. Marick14

  Marick14 Истакнат Член

  Зачленет на:
  17 февруари 2012
  Мислења:
  3,279
  Допаѓања:
  2,353
  Епилепсија, идиопатска или генетски кај кучињата
  Епилепсија е нарушување што предизвикува мозокот на кучето да имаат ненадеен, неконтролирано, Повторувачки физички напади, со или без губење на свеста. Ова понекогаш може да се случи од непознати причини (идиопатска) или поради генетски аномалии. Сепак, идиопатска епилепсија често се карактеризира со структурни лезии на мозокот и е поверојатно гледа кај машките кучиња. Ако не се лекува, на напади може да станат посериозни и честите.
  Симптоми и Типови
  Нападите се најчесто претходи краток аура (или фокални почетокот). Кога ова се случува на кучето може да се појави fightened и збунето, или може да се скрие или бараат внимание. Еден заплена(со) почетокот, кучето ќе падне на негова страна, стане беспомошна, chomp својата вилица, лиги изобилно, urinated, defecated, викам, и / или гребло со сите четири екстремитети. Овие напади активности обично траат помеѓу 30 и 90 секунди.
  Напади најчесто се случуваат додека пациентот е одмор или спие, често во текот на ноќта или во раните утрински часови. Покрај тоа, Повеќето кучиња се опорави од кога ќе донесат куче на ветеринар за испитување.
  Општо, помладите кучето е, повеќе тешки епилепсија ќе биде. Како по правило, кога е почетокот пред да наполнат 2, состојбата реагира позитивно на лекови. Однесување по запленувањето, познат како postictal однесување, вклучуваат периоди на конфузија и дезориентација, Патувале бесцелно, компулсивно однесување, Слепило, шеташе, зголемена жед (полидипсија) и зголемен апетит (polyphagia). Обнова по одземање може да биде веднаш, или тоа може да потрае и до 24 часа.
  Кучињата со основани епилепсија може да има кластер напади во редовни интервали од 1-4 недели. Ова е особено евидентна во големи раса кучиња.
  Причини
  Идиопатска епилепсија е генетска во многу раси кучиња и е семејна; што значи дека работи во одредени семејства или линии на животни. Раси најмногу склони кон идиопатска епилепсија се Бигл, Шпиц, Белгија Tervuren, Златната Враќач, Лабрадор Враќач, Vizsla и Шетландските овчарка. Повеќе гени и рецесивни начини на наследство се предлагаат во планината Bernese пес и Лабрадор Враќач, додека не се половите хормони рецесивен црти што е предложено во Vizsla и ирски Wolfhound. Исто така, постојат рецесивни особини на англиски Спрингер шпаниел кој може да доведе до епилепсија, но тоа не се појави да влијае на сите членови на семејството. Нападите се главно фокусна (вклучуваат локализирани области на мозокот) во финскиот Шпиц.
  Карактеристиките поврзани со генетски епилепсија обично се манифестира од 10 месеци до 3 години, но се пријавени уште шест месеци и дури пет години.
  Дијагноза
  Двете најважни фактори во дијагнозата на идиопатска епилепсија е возраста на почетокот и на одземање шема (видот и фреквенција). Ако вашето куче има повеќе од два напади во првата недела од почетокот, Вашиот ветеринар веројатно ќе се сметаат за дијагноза, освен идиопатска епилепсија. Ако нападите се случи кога кучето е помлад од шест месеци или постари од пет години, може да се метаболички или intracrainal (во рамките на черепот) потекло; Ова ќе отфрли хипогликемија кај постарите кучиња. Фокусно напади или присуство на невролошки дефицит, Во меѓувреме, наведено структурни интракранијална болест.
  Третманот
  Поголемиот дел од третманот е амбулантско. Препорачливо е дека кучето не се обиде да плива, за да се спречи случајно давење бело подложува на третман. Бидете свесни дека повеќето кучиња на долгорочни антиепилептичните лекови или антиконвулзивна стане прекумерна тежина. Затоа, следи неговата тежина тесно и консултирајте се со вашиот ветеринар за план на исхрана ако е потребно.
  Превенција
  Бидејќи оваа форма на епилепсија се должи на генетски аномалии, има малку може да се должи да ги спречи. Сепак, на нагло прекинување на лекови(со) за контрола на нападите може да ја влоши или иницира напади. Исто така, избегне солена третира за кучиња третирани со калиум бромид, како што може да доведе до напади.
  Dooleyapril72.jpg

  Дали до сега некое од вашите кучиња што сте ги имале до сега или моменталното, има/ло епилепсија?
   
 10. Caci

  Caci Истакнат Член

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  872
  Допаѓања:
  1,103
  Кутрето мое боледува од штенечак, тоа е смртоносна болест... сега прима инфузии, почна да се подобрува, во меѓувреме и почна и да ослепува, но тоа не ми е проблем, само сакам да се деси некое чудо и да оздрави од оваа болест... само напред срце мое, го можеш ти тоа, само продолжи да се подобруваш... (inlove) се што ве интересира во врска со оваа болест можете слободно да ме прашате, што знам ќе ви кажам...
   

Сподели: