1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Болести кај домашните миленичиња

Дискусија во форумот 'Домашни миленици' започната од TheFrisb, 3 март 2012.

 1. Љубка

  Љубка Нов член

  Зачленет на:
  6 декември 2013
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  Mi treba edna informacija.Imam maltezer-zenska i pol,ima 8 mesec,po vtor pat ima menzis ,no ovoj pat e natecena kaj genitaliite.Utre ja nosam na veterinar ama do utre ako ima nekoj online i e upaten vo ovie raboti da mi pomogne da se smiram,dali e nekoja bolest ili e normalno
   
 2. Nepoznato1

  Nepoznato1 Нов член

  Зачленет на:
  27 март 2014
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  здраво,имам самојад 1 година возраст,последниве пет дена цело време цивка,не се движи многу,оците и се крвави,криви со предните нозе,неможе убаво да оди ни да спие,пред два дена падна у шок имаше пења на устата се здрви,но и помина одма,ќе може некој да ми каже дали знае за каква болест се работи и што да превземам?
   
 3. JaMi

  JaMi Староседелец

  Зачленет на:
  22 февруари 2012
  Мислења:
  6,460
  Допаѓања:
  14,377
  5дена чекаш а не го носиш на ветеринар???Однеси го пред да биде касно...

  Sent from my GT-I9505 using Tapatalk
   
 4. Аркантос

  Аркантос Romanticist

  Зачленет на:
  23 август 2012
  Мислења:
  2,353
  Допаѓања:
  3,846
  Се работи за отров, но некако ми е нејасно како после пењата во уста останало живо...
  Однеси го на ветеринар, затоа што отровот обично им го уништува грлото и сите органи.
  Можеби е некој слаб отров затоа сѐ уште функционира... ама обавезно носи го на ветеринар уште вечерва ако си во можност, затоа што минутите се важни.


  п.с. Имам од денес Пинч, ме интересира дали има некој лично искуство?
  Жената од кај што го купив, ми рече да му облакам дуксер обавезно кога е на прошетка затоа што се многу чувствителни нејзиното прво куче така се разболело и починало.
  Бидејќи сум улав, прашав еден пријател ветеринар, ми се изнасмеа, ми рече дека не е до толку, само да гледам да не го шеткам кога надвор е смрзнувачката, да го бањам само кога дома е за сипаници вадење...
  - ме интересира нечие лично искуство дали навистина се толку кревки со здравјето?
   
 5. malo

  malo Староседелец
  Најфотограф

  Зачленет на:
  13 септември 2012
  Мислења:
  1,280
  Допаѓања:
  2,063
  Минатиот месец вдомив четири мачиња, на две од нив почна да им паѓа крзното. Кај едното паѓа во мали кругови во пределот на главата, вратот и ушињата и на тоа место има како првут, а кај другото (кое боледува од инфекција на дишните патишта и примаше терапија за истото) му паѓа крзното на главата, но кожата му е чиста. На ова второво состојбата не му се подобри и покрај терапијата. Дали некој знае од што паѓа крзното на мачињата?
  Другите две се во постојан контакт со нив, но ок се, најверојатно не се работи за нешто пренолсиво.
   
 6. Altaïr

  Altaïr Shinigami

  Зачленет на:
  23 јули 2012
  Мислења:
  5,752
  Допаѓања:
  2,574
  Однеси ги на ветеринар ако не си ги однела. Има многу болести кои од мачките се пренесуваат и на луѓето.
  Мали мачиња и плус од улица прво се носат на вакцинација па после дома. Паѓањето на крзното кај вратот може се да значи, има болест која има такви симптоми но таа се добива ако мачката ти се вртела околу ѓубре или мртви животни, тоа не верувам да е така да сигурно не е ништо страшно но сепак на ветеринар мора да ги однесеш уште од мали. :)
  И не им давај храна која содржи јаглехидрати, сега им треба храна со повеќе протеини. Сега претпоставувам пијат млеко ама кога ќе пораснат немој да им даваш. :)

  Е сега има исклучоци како на пример мојата мачка која јаде се и сешто, од млеко до чоколадо. Ттебе не ти препорачувам тоа да им даваш. :)
   
 7. malo

  malo Староседелец
  Најфотограф

  Зачленет на:
  13 септември 2012
  Мислења:
  1,280
  Допаѓања:
  2,063
  Излезе дека крзното им паѓа поради габички и успешно ги излечив со сода бикарбона растворена во сок од цеден лимон и истово им го препорачувам на сите кои го имаат овој проблем за да заштедат на разни креми кај кои ефектот не мора секогаш да биде успешен.
  Болното маче го носев на ветеринар и му шибнаа накај десет инекции плус и инфузии и одкако ги прими инекциите состојбата му се влоши и сабајлево почина :(. Пред да почине имаше симптоми на мозочен удар... сега се чувствувам виновно што го носев на ветеринар, што не си го лечев дома, ама ете... бидна
  Инаку не им давам конзервирана храна и храна специјална за мачки во кои има конзерванси и сл. Посебно им готвам месо или риба. Млеко не им давам да пијат пошто веке се големки за доење, а и ова млеко што го купуваме е се друго освен млеко...
   
  На Altaïr му/ѝ се допаѓа ова.
 8. Altaïr

  Altaïr Shinigami

  Зачленет на:
  23 јули 2012
  Мислења:
  5,752
  Допаѓања:
  2,574
  Ех месо и риба најмногу сакаат. Само мојава се направила како вол од јадење паштети и сардини. А понекогаш и чипс сака да грицне со мене заедно. :)
  Баш ми е жал за мачето. :(
   
 9. mmarijata

  mmarijata Нов член

  Зачленет на:
  19 април 2017
  Мислења:
  1
  Допаѓања:
  0
  Moeteo kucence ima grcevi vo nozete i trpnat celo vreme. Veterinarot rece deka mozebi e stenecak , no mozebi e drugo zaboluvanje vo meguvreme i dade simptopmatska terapija. Toa sto mene me buni e sto voopsto gi nema (masala) prvicnite simptomi - ima apetit, izmetot i e vo red, nema iscedok od nosot, edinstven problem e ovaj so nodzinjata. Sto ke mi kazis vo vrska so toa?
   

Сподели: