Ако сте Бог само на еден ден...

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,518
1,183
Big Sur
Кога ќе видам ходајучи икони што проповедаат љубов и благосостојба како сите сме цветни и треба да се сакаме, ми иде ко ној да закопам глава и да ритам.

Дај бе живејте малце во реалноста. Никогаш нема „сите да се сакаме и сплотиме заедно, да си подадеме рака и да го уништиме злото“.
Мислам дека ги надминавме тие бајки одамна. Верувајте си вие, арно си е тоа, ама ни треба многу повеќе од верба и љубов во некаков Бог.
Баш тие Богови се најчесто најголемите причини за толкави војни и масакри, зошто би сакала на еден ден да сум такво нешто?
А кога би била, би делела здрав разум способен да мисли и одлучува за себе, толку е доволно.
 

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Da se cuvstvuvas kako Bog.......i sekogo da go ljubis kako Bog........i da im raskazes na site deka e dobro da se pocituvat eden so drug kako sto se pocituva Bog

Јас не го почитувам твојот Бог. Зошто би раскажувал на сите?

А се сакаш самиот себе си?
Се почитуваш?

Не знам што би било ако сум бог на еден ден.
Ваљда би пробала да најдам оговори на прашањата на кои сега немам одговор.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: *V******

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Кога ќе видам ходајучи икони што проповедаат љубов и благосостојба како сите сме цветни и треба да се сакаме, ми иде ко ној да закопам глава и да ритам.

Дај бе живејте малце во реалноста. Никогаш нема „сите да се сакаме и сплотиме заедно, да си подадеме рака и да го уништиме злото“.
Мислам дека ги надминавме тие бајки одамна. Верувајте си вие, арно си е тоа, ама ни треба многу повеќе од верба и љубов во некаков Бог.
Баш тие Богови се најчесто најголемите причини за толкави војни и масакри, зошто би сакала на еден ден да сум такво нешто?
А кога би била, би делела здрав разум способен да мисли и одлучува за себе, толку е доволно.

Не сите реалности се исти како таа што е за тебе,за мене...
Не сите веруваме во исти бајќи.
Колку луге,толку бајќи,толку вистини.
Не на сите ни требаат исти работи.
Како и реперот за здрав разум не е ист кај секого.
 

*V******

Староседелец
2 април 2013
193
170
1,053
Кога ќе видам ходајучи икони што проповедаат љубов и благосостојба како сите сме цветни и треба да се сакаме, ми иде ко ној да закопам глава и да ритам.

Дај бе живејте малце во реалноста. Никогаш нема „сите да се сакаме и сплотиме заедно, да си подадеме рака и да го уништиме злото“.
Мислам дека ги надминавме тие бајки одамна. Верувајте си вие, арно си е тоа, ама ни треба многу повеќе од верба и љубов во некаков Бог.
Баш тие Богови се најчесто најголемите причини за толкави војни и масакри, зошто би сакала на еден ден да сум такво нешто?
А кога би била, би делела здрав разум способен да мисли и одлучува за себе, толку е доволно.

prasanjeto iki temata bese takva.....da sum BOG ZA EDEN DEN..........toa bese samo moj odgovar....................iskazi go tvojot
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: melpomena

MacedonishQueen

Истакнат Член
17 јуни 2015
205
131
143
Најпрво Боки13ка би го напраила човек:giggle потоа ќе направам да имаат сите храна вода и услови за живот, ќе напраам сите да се среќни без ни една мака, сите болни луѓе да оздрават потоа на машките ќе им дам ум за да сватат дека можат да имаат се со една девојка и дека не е се до градите и задникот :) а на женските ќе им дам ум за да сватат дека не е се до парите !
 

escape

Староседелец
20 октомври 2012
2,285
2,372
1,153
Skopje
www.facebook.com
Би ги направила сите среќни, здрави, без проблеми, со пари, со кров над глава, кола и сите нужни потреби за еден нормален живот. Војна, крадење, алчност, љубомора, завист итн воопшто не би постоело, најлошото нешто што би можело да им се случи е еден сезонски грип за кој нормално би имало лек и би бил без пари т.е со минимална партиципација. Абе се би било идеално ама штета само за еден ден. :/