Ако сте Бог само на еден ден...

J'adore Paris

Нов член
19 септември 2013
19
8
3
чил аут грл ;)
не е ништо лично обична дискусија
ниту ти ќе проповедаш вредности ниту јас ќе спасувам кучиња реално, но еве тема за еден бош муабет

биле луѓето околу мене или во африка јас неожам да им помогнам оти во спротивно јас не би преживеала
да земене на пример дека јас сега во состојба каква што сум, сум хумана и сакам да му помогнам на некого-за да му дадам нешто нему јас терба да се откажам од тоа,а ако тоа е фундаментално за неговиот живт тогаш е и за мојот, е сега ако јас не сум во состојба каква што сум(имам вишок) јас тој вишок нема во гроб да го носам, ќе им помогнам не на еден туку на многумина со тој вишток
ете тука е разликата во нашите погледи: и двете сакаме да им помогнеме на оние на кои им е потребно, само јас избирам нештата да бидат во моја моќ, јас лично да им помогнам на тие луѓе, а ти велиш сами меѓусебно да си помагаат
и сега кој од нас двајца/две е по себичен?


се извинувам во спојлерот го нареков грл, дури одпосле видов дека човекот бил машко(facepalm) извини стварно,навика ми е ова од фемна (facepalm)
 

toby2

Полноправен Член
16 мај 2013
59
21
8
Да сум бог на еден ден би маал со громови онака за разонода ко дома пикадо со си играм....и ако бидам прецизен ко со пикадото тоа ке биде супер!!!
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: J'adore Paris

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
Ако сум Бог на еден ден, ќе смислам начин како да ги натерам луѓето (сите луѓе) да не чекаат Бог да им фрли од небото...
 

Ghtalpo

Староседелец
27 февруари 2012
2,656
3,335
1,153
Ако сум Бог на еден ден, ќе смислам начин како да ги натерам луѓето (сите луѓе) да не чекаат Бог да им фрли од небото...
Ако си Бог нема потреба да смислуваш нешто зашто се што е креирано е од тебе...по твоја волја.
 

Шмекси

Истакнат Член
15 февруари 2012
1,133
1,065
113
Скопје
www.statik-group.com
Не да сум бог ама да ја имам таа сила да владеам со сите живи суштества, би ги убил луѓето затоа што се најголеми штеточини на светов, барабар сосе мене.Ниеден човек да не постои.
Да остане планетата само на животните и на растенијата.
И после јас некако да се вратам од мртвите и сета трава шо ќе израсне квалитетна да си ја наберам само за мене и раат да си ја испушам :D :D :D
 

Lady*

Староседелец
1 април 2012
1,965
6,158
1,133
Кога би била бог барем на еден ден повеќе би ги заштитила животните!
 

Antares

Староседелец
11 мај 2012
468
413
663
31
Pax Terra
чил аут грл ;)
не е ништо лично обична дискусија
ниту ти ќе проповедаш вредности ниту јас ќе спасувам кучиња реално, но еве тема за еден бош муабет

биле луѓето околу мене или во африка јас неожам да им помогнам оти во спротивно јас не би преживеала
да земене на пример дека јас сега во состојба каква што сум, сум хумана и сакам да му помогнам на некого-за да му дадам нешто нему јас терба да се откажам од тоа,а ако тоа е фундаментално за неговиот живт тогаш е и за мојот, е сега ако јас не сум во состојба каква што сум(имам вишок) јас тој вишок нема во гроб да го носам, ќе им помогнам не на еден туку на многумина со тој вишток
ете тука е разликата во нашите погледи: и двете сакаме да им помогнеме на оние на кои им е потребно, само јас избирам нештата да бидат во моја моќ, јас лично да им помогнам на тие луѓе, а ти велиш сами меѓусебно да си помагаат
и сега кој од нас двајца/две е по себичен?

Доколку би им помогнал на мојот начин со сите вредности кои ги кажав би траело многу повеќе и би си помагале мегу себе нели сме бог на само една ден, одколку ти да го направиш и кога тогаш пак да снемаат храна.
Јас давам вредности и можности кои ке опстојат повеќе одколку храна која би се расипала и која е со рок на траење.
Но како и да е нема што да се контраме и конфликти да има. Твоето мислење си е твое јас ке си го задржам своето.

Секоја чест за помошта премногу сакам животни и се и за лугето од африка но ти си ниво повисоко од нив првен се гледа за нив,валјда оти си напишала дека прво себеси ке си помогниш сум го сватил како себичност. Само сакав да кажам дека ти имаш многу повеќе од нив.
 

Pica pica

Староседелец
2 јуни 2013
1,564
2,090
1,133
90
Што би направиле ако сте Бог на само еден ден?
.

Зошто ако,па вие сте богови!
Делувајте според вашите сили,водени од љубовта(а бог е љубов) за подобар свет,
така делувајќи сите како едно еден, истото ќе го оставрите.

И јас бев порано бог и умрев за еден човек сакајќи да го променам неговиот свет на подобро!
Ако умрете за еден,исто како да сте умреле за сите.:)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena and Хоуп*