Ако сте Бог само на еден ден...

Scars

Староседелец
17 февруари 2012
2,229
3,538
1,143
Што би направиле ако сте Бог на само еден ден?
Еве јас би направила,сите луѓе да живеат среќно,
да бидат здрави да немаат никави маки....
Сите деца да имаат родители,да имаат доволно храна,вода...
 

Antares

Староседелец
11 мај 2012
468
413
663
31
Pax Terra
I was atheist until i realized i was God.
Не сум размислувал околу тоа, но да се замислам еве на еден ден би им ги вратил најубавите вредности кои денес се изгубени љубов , грижа, хуманост и итн. Потоа тие би си помогнале самите себе:). Но за жал не би сакал да бидам бог ни стотинка, сакам да сум овде во џунглава и да ги малтретирам оние кои и тежат на земјава.
 

J'adore Paris

Нов член
19 септември 2013
19
8
3
ако сум бог на само еден ден најпрво себеси би си го обезбедила наредниот(ма како само наредниот цел живот би си го средила) а потоа би направила нешто за кучињата скитници и како трето и последно би пратила храна, вода, книги-се она што е услов заживот во африка и сличните заборавени од господ земји
 

Antares

Староседелец
11 мај 2012
468
413
663
31
Pax Terra
ако сум бог на само еден ден најпрво себеси би си го обезбедила наредниот(ма како само наредниот цел живот би си го средила) а потоа би направила нешто за кучињата скитници и како трето и последно би пратила храна, вода, книги-се она што е услов заживот во африка и сличните заборавени од господ земји

Себичност до небото ! Па ете зошто си бог.
 

J'adore Paris

Нов член
19 септември 2013
19
8
3
Себичност до небото ! Па ете зошто си бог.

но но но
не е себичност туку реалност
вредностите како љубов,чсност,хуманост,грижа и сите други именки од библијата во ова општество колку и да ги враќаш нема да опстанат, џабе ако ти им дадеш љубов на африканците а тие кутрите леб немаат.
Хуманост-како јас да бидам хумана и да дадам на некого ако ни јас сама немам-мишн импосибл нел
 

Kisserboy

Староседелец
6 март 2012
2,451
3,795
1,153
29
Битола
Ќе напрам да има бесмртност тоа мие најбитно :) Да има љубов, слога и мир. Би исчезнал неколку нации кои лично ги сметам за племе Албанци,Грци и Бугари, затоа што вакви луѓе не заслужуваат да бидат дел од планетата земја. Би направил сите луѓе да се хумани, сите да имаат родители, сите да имаат доволно пари за живеење да нема ни богати ни сиримаси едноставно средна класа.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Rosana

Antares

Староседелец
11 мај 2012
468
413
663
31
Pax Terra
но но но
не е себичност туку реалност
вредностите како љубов,чсност,хуманост,грижа и сите други именки од библијата во ова општество колку и да ги враќаш нема да опстанат, џабе ако ти им дадеш љубов на африканците а тие кутрите леб немаат.
Хуманост-како јас да бидам хумана и да дадам на некого ако ни јас сама немам-мишн импосибл нел

Ти или не ме сваќаш или не, доколку тие вредности им ги дадиш самите ке си помогнат лугето помегу себе. Нема да опстанат, ако до сега сите размислувале песимистички до сега и струја ке немавме. Сакаш да кажиш немаш, никој не те тера на тие од африка да помагаш околу тебе нема ли луге.
Нема врска среди си го животот имај пари до небото ке видиш кои вредности ке ти фалат.
Фала и пријатно!
 

Scars

Староседелец
17 февруари 2012
2,229
3,538
1,143
Ќе напрам да има бесмртност тоа мие најбитно :) Да има љубов, слога и мир. Би исчезнал неколку нации кои лично ги сметам за племе Албанци,Грци и Бугари, затоа што вакви луѓе не заслужуваат да бидат дел од планетата земја. Би направил сите луѓе да се хумани, сите да имаат родители, сите да имаат доволно пари за живеење да нема ни богати ни сиримаси едноставно средна класа.

Зошто наместо да ги снема
не направиш да бидат добри луѓе?
Стави се на местото од Бог тој не
би направил некој да го снема :D
Јас на пример му им всадила љубов :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Kisserboy

J'adore Paris

Нов член
19 септември 2013
19
8
3
Ти или не ме сваќаш или не, доколку тие вредности им ги дадиш самите ке си помогнат лугето помегу себе. Нема да опстанат, ако до сега сите размислувале песимистички до сега и струја ке немавме. Сакаш да кажиш немаш, никој не те тера на тие од африка да помагаш околу тебе нема ли луге.
Нема врска среди си го животот имај пари до небото ке видиш кои вредности ке ти фалат.
Фала и пријатно!


чил аут грл ;)
не е ништо лично обична дискусија
ниту ти ќе проповедаш вредности ниту јас ќе спасувам кучиња реално, но еве тема за еден бош муабет

биле луѓето околу мене или во африка јас неожам да им помогнам оти во спротивно јас не би преживеала
да земене на пример дека јас сега во состојба каква што сум, сум хумана и сакам да му помогнам на некого-за да му дадам нешто нему јас терба да се откажам од тоа,а ако тоа е фундаментално за неговиот живт тогаш е и за мојот, е сега ако јас не сум во состојба каква што сум(имам вишок) јас тој вишок нема во гроб да го носам, ќе им помогнам не на еден туку на многумина со тој вишток
ете тука е разликата во нашите погледи: и двете сакаме да им помогнеме на оние на кои им е потребно, само јас избирам нештата да бидат во моја моќ, јас лично да им помогнам на тие луѓе, а ти велиш сами меѓусебно да си помагаат
и сега кој од нас двајца/две е по себичен?
 

Kisserboy

Староседелец
6 март 2012
2,451
3,795
1,153
29
Битола
Зошто наместо да ги снема
не направиш да бидат добри луѓе?
Стави се на местото од Бог тој не
би направил некој да го снема :D
Јас на пример му им всадила љубов :)

Добра тие идејата ;) ете би направил и така мозок би му ставил и сите неправди кон Македонијава наша би ги разјаснил :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Scars