1. Еј...супер што го посетуваш Црнобело форумот. Слободно регистрирај се и приклучи ни се во дискусиите!

Јеховини Сведоци

Дискусија во форумот 'Религија' започната од coaxial01, 3 ноември 2013.

 1. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266

  ...same here имав еден познаник адвентист, ретко позитивен впечаток, за разлика од јеховашите не напнуваат нешто особено и за разлика од останативе конфесионални припадници - навистина се помагаат меѓу себе, ми кажуваше типот како го спасиле од некои животни кризи и немаштија ама не паметам точно како беше, не е ни важно, барем се обидуваат да живеат во склад со своите верувања, нешто кое што недостасува кај останатите групи.
   
 2. MoonFairy

  MoonFairy Староседелец

  Зачленет на:
  28 септември 2012
  Мислења:
  1,275
  Допаѓања:
  1,896
  Баш така...многу си помагаат, си донираат облека, им спремаат новогодишни пакетчиња на оние кои имаат деца...навстина се скромни и мирни и како што рече не напнуваат...
  А мене најмногу ме иритиаат православни новокомпонирани верници кои ги постат сите пости, постат и во среда и сабота, дрн дрн, одат на литургии и што ли уште не, и се фалат со тоа и упорно ми проповедаат не за Бога туку за исправноста на црквата и поповите...е тоа ме нервира ужасно...
   
 3. Outrider

  Outrider A Witty Cat
  Член на администрација

  Зачленет на:
  23 мај 2013
  Мислења:
  4,725
  Допаѓања:
  5,266

  Истиот профил верници кој носи златни ланци а на нив златни распетија.
  Тоа е емпатија, верникот носејќи златен или сребрен крст на себе се соживува со тоа што Исус го влечкал крстот на себе на патот кон Голгота.:D
  Троа помал и полесен е за носење крстот додуша ама техниката отиде напред од римско време...
   
  На MoonFairy му/ѝ се допаѓа ова.
 4. Lovely*-*

  Lovely*-* Староседелец

  Зачленет на:
  27 мај 2012
  Мислења:
  230
  Допаѓања:
  164
  Чистачката што ида дома да чисте, таа е член во Јеховини Сведоци. Таа оди на семинари во Скопје.... Кога дојде дома поп (за Св. Никола) таа одма избега и тогаш таа ни кажа дека е член во Јеховини Сведоци.
   
 5. Podem

  Podem Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  360
  Допаѓања:
  355

  Од “Имам чуено“ до “Ми кажа еден Јеховин сведок“ има голема разлика.Тоа што си го чул никогаш не може да се базира како вистина,туку бабина деветина.
  Ја мислам,ако веќе планирате да развиете дискусија на форумот во веза за нивното учење,најболје некој од нив да седни и објасни.
  На времето темите за Исламот беа исто вака, па се ширеа муабети за некои фамозни сунет-супи и други лоши производи на расипана фантазија.Почнаа да надоаѓаат по форумите (ако не и овде) проповедачи и објаснувачи,па кој прочита ќе има отприлика претстава што всушност една религија претставува. Директно од изворот,никако од рекла-казала муабети.
   
  На alekoh, balerina и Arhangel Uril им се допаѓа ова.
 6. coaxial01

  coaxial01 Нов член

  Зачленет на:
  3 ноември 2013
  Мислења:
  4
  Допаѓања:
  0
  Значи имам чуено , не ми кажал никој , затоа се обидов да развијам дискусија и да дознаам повеќе од нашите...
  Се извинувам ако ги повредив твоите чувства.
   
 7. red dragon

  red dragon Староседелец

  Зачленет на:
  27 март 2013
  Мислења:
  140
  Допаѓања:
  129
  Ја имаше едн школски (ром) у гимназија он е у тие јеховини сведоци и прошета га светот по семенари некои си за јеховините сведоци. А плус на се тој имат прилив на пари од странство некој ни ги донира и колку повише членови од семејството биле у јеховини сведоци толку поише пари зимале. На тие состаноци што ги одржујат у двораните како они што ги викат они носат и бебиња там,само за да се зголемуе членството .
   
 8. TheQueen

  TheQueen Истакнат Член

  Зачленет на:
  2 ноември 2013
  Мислења:
  495
  Допаѓања:
  376
  Јас сум против секташите и сектите, но тие се во ред се додека не прават ништо лошо.:) Тоа истото важи и за црквата, се додека не почне да го злоупотребува христијанството. Јас верувам во Бог, но црквата знае да ја злоупотреби религијата.
   
 9. Podem

  Podem Староседелец

  Зачленет на:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  360
  Допаѓања:
  355

  А што према тебе е “Секташ и секта“? Нели секоја припадност кон одредена религизиона заедница е “секта“? Без разлика дали е христијанство,будизам,ислам,јеховини сведоци...
   
 10. cakar_ulav

  cakar_ulav Староседелец

  Зачленет на:
  20 февруари 2012
  Мислења:
  1,566
  Допаѓања:
  1,926
  луѓево тропаат глупости неверојатни
  иам правено муабет со сведок кој е како водач или поп или шо ти знам како го викаат
  типот е тотално забеган
  ми зборуе нешто ( јехова направил се он е во универзумот горе ) и такви некои глупости
  и му викам....како изгледа ??
  ми одговара..( кога ќе се симне на земјата ќе видиш како изгледа ) и ја ваков :^) пошто глупо ми беше пред сите да бидам ваков :patos
  се расправавме исто за вакум...ми зборуе во вакумот има воздух бе...а научно докажано е дека вакумот е безвоздушен простор....
  иначе дека се секта да...пошто нели секоја религија од почеток била секта....:)
   

Сподели: