Јеховини Сведоци

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,738
5,270
1,183
Disco
Не се ништо подолу ни погоре од православните христијани...барем адвентистите...за Јеховините сведоци не знам многу ама знам за адвентистите...
Се водат стриктно по новиот завет...и мислам дека се поголеми верници од нас православните...не се чалам кога постат не одат во црква за Велигден ради реда или оти таков бил адетот, туку навистина веруваат во Бога и ништо не прават зашто така останало од стари...
Имам пријателка адвентист и можам да кажам дека почиста душа не сум сретнала....секогаш спремна да помогне, се моли редовно, и за да побара нешто од Бога нои за да се заблагодари, пости и не се фали дека пости па да порача пица со морски плодови, премногу е скромна и во облека и во однос на пари и на храна, секоја сабота се собираат во нивната црква се молат, му идат проповедници од секаде итн...едноставно го слават Бога...а јас не гледам тука апсолутно ништо лошо...

...same here имав еден познаник адвентист, ретко позитивен впечаток, за разлика од јеховашите не напнуваат нешто особено и за разлика од останативе конфесионални припадници - навистина се помагаат меѓу себе, ми кажуваше типот како го спасиле од некои животни кризи и немаштија ама не паметам точно како беше, не е ни важно, барем се обидуваат да живеат во склад со своите верувања, нешто кое што недостасува кај останатите групи.
 

MoonFairy

Староседелец
28 септември 2012
1,277
1,898
1,133
...same here имав еден познаник адвентист, ретко позитивен впечаток, за разлика од јеховашите не напнуваат нешто особено и за разлика од останативе конфесионални припадници - навистина се помагаат меѓу себе, ми кажуваше типот како го спасиле од некои животни кризи и немаштија ама не паметам точно како беше, не е ни важно, барем се обидуваат да живеат во склад со своите верувања, нешто кое што недостасува кај останатите групи.
Баш така...многу си помагаат, си донираат облека, им спремаат новогодишни пакетчиња на оние кои имаат деца...навстина се скромни и мирни и како што рече не напнуваат...
А мене најмногу ме иритиаат православни новокомпонирани верници кои ги постат сите пости, постат и во среда и сабота, дрн дрн, одат на литургии и што ли уште не, и се фалат со тоа и упорно ми проповедаат не за Бога туку за исправноста на црквата и поповите...е тоа ме нервира ужасно...
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,738
5,270
1,183
Disco
Баш така...многу си помагаат, си донираат облека, им спремаат новогодишни пакетчиња на оние кои имаат деца...навстина се скромни и мирни и како што рече не напнуваат...
А мене најмногу ме иритиаат православни новокомпонирани верници кои ги постат сите пости, постат и во среда и сабота, дрн дрн, одат на литургии и што ли уште не, и се фалат со тоа и упорно ми проповедаат не за Бога туку за исправноста на црквата и поповите...е тоа ме нервира ужасно...

Истиот профил верници кој носи златни ланци а на нив златни распетија.
Тоа е емпатија, верникот носејќи златен или сребрен крст на себе се соживува со тоа што Исус го влечкал крстот на себе на патот кон Голгота.:D
Троа помал и полесен е за носење крстот додуша ама техниката отиде напред од римско време...
 
  • Like
Реакции: MoonFairy

Lovely*-*

Староседелец
27 мај 2012
230
164
1,043
29
Ohrid
kimmyqueen98.tumblr.com
Чистачката што ида дома да чисте, таа е член во Јеховини Сведоци. Таа оди на семинари во Скопје.... Кога дојде дома поп (за Св. Никола) таа одма избега и тогаш таа ни кажа дека е член во Јеховини Сведоци.
 

Podem

Староседелец
15 февруари 2012
360
356
1,063
300.000.000 BC
Имам чуено за нив дека не идат ни на погреби на своите блиски-најблиски , не идат ни у црква (дека се базирани на христијанство),како што кажа Electra.
Само ја шират таа WTF религија.
И да , религија не се проповеда со флаер/каталогче.

Од “Имам чуено“ до “Ми кажа еден Јеховин сведок“ има голема разлика.Тоа што си го чул никогаш не може да се базира како вистина,туку бабина деветина.
Ја мислам,ако веќе планирате да развиете дискусија на форумот во веза за нивното учење,најболје некој од нив да седни и објасни.
На времето темите за Исламот беа исто вака, па се ширеа муабети за некои фамозни сунет-супи и други лоши производи на расипана фантазија.Почнаа да надоаѓаат по форумите (ако не и овде) проповедачи и објаснувачи,па кој прочита ќе има отприлика претстава што всушност една религија претставува. Директно од изворот,никако од рекла-казала муабети.
 

coaxial01

Нов член
3 ноември 2013
4
0
1
127.0.0.1
Од “Имам чуено“ до “Ми кажа еден Јеховин сведок“ има голема разлика.Тоа што си го чул никогаш не може да се базира како вистина,туку бабина деветина.
Значи имам чуено , не ми кажал никој , затоа се обидов да развијам дискусија и да дознаам повеќе од нашите...
Се извинувам ако ги повредив твоите чувства.
 

red dragon

Староседелец
27 март 2013
140
129
643
31
Ја имаше едн школски (ром) у гимназија он е у тие јеховини сведоци и прошета га светот по семенари некои си за јеховините сведоци. А плус на се тој имат прилив на пари од странство некој ни ги донира и колку повише членови од семејството биле у јеховини сведоци толку поише пари зимале. На тие состаноци што ги одржујат у двораните како они што ги викат они носат и бебиња там,само за да се зголемуе членството .
 

TheQueen

Истакнат Член
2 ноември 2013
495
376
173
Планетата Земја
Јас сум против секташите и сектите, но тие се во ред се додека не прават ништо лошо.:) Тоа истото важи и за црквата, се додека не почне да го злоупотребува христијанството. Јас верувам во Бог, но црквата знае да ја злоупотреби религијата.
 

Podem

Староседелец
15 февруари 2012
360
356
1,063
300.000.000 BC
Јас сум против секташите и сектите, но тие се во ред се додека не прават ништо лошо.:) Тоа истото важи и за црквата, се додека не почне да го злоупотребува христијанството. Јас верувам во Бог, но црквата знае да ја злоупотреби религијата.

А што према тебе е “Секташ и секта“? Нели секоја припадност кон одредена религизиона заедница е “секта“? Без разлика дали е христијанство,будизам,ислам,јеховини сведоци...
 

cakar_ulav

Староседелец
20 февруари 2012
1,566
1,926
1,133
некаде во длабочините на темнината
луѓево тропаат глупости неверојатни
иам правено муабет со сведок кој е како водач или поп или шо ти знам како го викаат
типот е тотално забеган
ми зборуе нешто ( јехова направил се он е во универзумот горе ) и такви некои глупости
и му викам....како изгледа ??
ми одговара..( кога ќе се симне на земјата ќе видиш како изгледа ) и ја ваков :^) пошто глупо ми беше пред сите да бидам ваков :patos
се расправавме исто за вакум...ми зборуе во вакумот има воздух бе...а научно докажано е дека вакумот е безвоздушен простор....
иначе дека се секта да...пошто нели секоја религија од почеток била секта....:)