Јеховини Сведоци

коста

Истакнат Член
21 мај 2013
145
61
328
32
A ако има сведоци нели треба да има и тужители на пр. јеховини тужители да шетаат по куките и да шират книги против јехов
 

balerina

Староседелец
1 април 2014
144
96
638
па то треба да се убие
zasto mislis taka, pa i tie se luge kakko site nas...

А што према тебе е “Секташ и секта“? Нели секоја припадност кон одредена религизиона заедница е “секта“? Без разлика дали е христијанство,будизам,ислам,јеховини сведоци...
Сектае група луѓе кои се отцепуваат од една религија и формираат нова, или отстапуваат од учењата на вистинската религија. Јеховините сведоци не се отцепиле од ниту една црква. Освен тоа, според Божјата Реч се одредува која религија е вистинска. Јеховините сведоци строго се држат за Библијата,што значи дека не се секта.
 
Последна промена од модератор:
  • Like
Реакции: Outrider

balerina

Староседелец
1 април 2014
144
96
638
Кој ги кеца што сакаф нека праиф, ми ги викамо суботари, а неамо појма зшто, ваљда у суботу се собираф по тија чуди куќе
видеја сам Јеховни сфедоци. праефа тој такфо како молитфу, ѕикасмо ги од прозор, блиско до Кочо Рацин школу имасфа куќу
Да бе а и збореше се муабет, доваѓаф на врата и продааф књиге, ако не купиш, ке рипаш од зграду.
sabotari se edno a jehovini svedoci se drugo.
 
  • Like
Реакции: Aristokrat

Viktoia

Нов член
9 март 2014
11
11
3
26
Некои од јеховините сведоци лично ги познавам веќе 6 години, сум била и на нивни состаноци, видов што учат, каков живот живеат. Чудно е тоа што сите што се членови се приврзани еден со друг, сите се браќа и сестри. Помеѓу нив има пријатна атмосфера, се трудат секогаш да бидат позитивни ( барем кога се на состаноци, или имаат договорено средба или пак кога се во служба). Цврсто се приврзани за законите во Библијата, ги почитуваат. Велат дека помеѓу нив нема т.н. хиерархија (што според мене не е возможно, мора да има некој што сето тоа го организирал и го подредил). Е сега дали тоа е обична секта што некој се полни пари од неа или е навистина така како што тие велат, незнам...
 
  • Like
Реакции: balerina and Prashina

balerina

Староседелец
1 април 2014
144
96
638
Некои од јеховините сведоци лично ги познавам веќе 6 години, сум била и на нивни состаноци, видов што учат, каков живот живеат. Чудно е тоа што сите што се членови се приврзани еден со друг, сите се браќа и сестри. Помеѓу нив има пријатна атмосфера, се трудат секогаш да бидат позитивни ( барем кога се на состаноци, или имаат договорено средба или пак кога се во служба). Цврсто се приврзани за законите во Библијата, ги почитуваат. Велат дека помеѓу нив нема т.н. хиерархија (што според мене не е возможно, мора да има некој што сето тоа го организирал и го подредил). Е сега дали тоа е обична секта што некој се полни пари од неа или е навистина така како што тие велат, незнам...
pa ispitaj ke vidis, proucavaj so niv i ke ti bide jasno ponataka.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
4,738
5,270
1,183
Disco
pa ispitaj ke vidis, proucavaj so niv i ke ti bide jasno ponataka.
Ме интересира како гледаат јеховините сведоци (и сведокињи:kafe) на предбрачниот секс. Сум слушнал дека навистина се придржуваат кон библијата и навистина не практикуваат предбрачни односи, за разлика од православни, католици и остали рисјани...
 

balerina

Староседелец
1 април 2014
144
96
638
Ме интересира како гледаат јеховините сведоци (и сведокињи:kafe) на предбрачниот секс. Сум слушнал дека навистина се придржуваат кон библијата и навистина не практикуваат предбрачни односи, за разлика од православни, католици и остали рисјани...
Интимните односи се дар од Бог, дар во кој треба да се ужива кога за тоа ќе дојде време — во бракот. Како се чувствува Бог кога невенчани лица имаат интимни односи? Па, замисли си дека си купил подарок за некој пријател, а тој, уште пред да можеш да му го дадеш, ти го украде! Зарем нема да се разочараш? Тогаш, замисли само како се чувствува Бог кога некој има секс пред брак, и на тој начин го злоупотребува дарот што Тој му го дал.

Интимните односи се дар од Бог, дар во кој треба да се ужива кога за тоа ќе дојде време — во бракот. Како се чувствува Бог кога невенчани лица имаат интимни односи? Па, замисли си дека си купил подарок за некој пријател, а тој, уште пред да можеш да му го дадеш, ти го украде! Зарем нема да се разочараш? Тогаш, замисли само како се чувствува Бог кога некој има секс пред брак, и на тој начин го злоупотребува дарот што Тој му го дал.
Секоја година милиони млади се заразени од некоја венерична болест. Повеќе од половина од лицата што секојдневно се заразуваат со ХИВ (6.000 дневно) се на возраст од 15 до 24 години.Посебно жените се изложени на голем број проблеми поврзани со предбрачниот секс. Всушност, опасноста да се заразат од венерични болести (како и од ХИВ) е поголема кај жените отколку кај мажите. Освен тоа, ако една млада девојка забремени, се доведува себеси и своето неродено дете во уште една опасност. Зошто? Затоа што нејзиното тело можеби сѐ уште не е доволно развиено за да може да се породи без проблеми.

Интимните односи се дар од Бог, дар во кој треба да се ужива кога за тоа ќе дојде време — во бракот. Како се чувствува Бог кога невенчани лица имаат интимни односи? Па, замисли си дека си купил подарок за некој пријател, а тој, уште пред да можеш да му го дадеш, ти го украде! Зарем нема да се разочараш? Тогаш, замисли само како се чувствува Бог кога некој има секс пред брак, и на тој начин го злоупотребува дарот што Тој му го дал.
Во некои култури на сексуалните активности меѓу двајца возрасни што не се во брак се гледа како на нешто најнормално доколку и двајцата го прават тоа по своја волја. Во некои места разни сексуални активности се прифатливи дури и кога станува збор за тинејџери што не се во брак.
ШТО ВЕЛИ БИБЛИЈАТА: Во Библијата зборот „блуд“ се користи за одредени облици на сексуална активност меѓу лица кои не се во брак. Бог очекува неговите слуги ‚да се воздржуваат од блуд‘ (1. Солуњаните 4:3). Во Библијата, блудот е вброен меѓу сериозни гревови, како што се прељубата, спиритизмот, пијанството, идолопоклонството, убиството и крадењето (1. Коринќаните 6:9, 10; Откровение 21:8).
ЗОШТО Е ВАЖНО ОВА: Според Библијата, „Бог ќе им суди на блудниците“ (Евреите 13:4). Што е уште поважно, кога ги следиме Божјите закони во врска со сексот, покажуваме дека го сакаме Бог (1. Јованово 5:3). А тој, пак, ги благословува оние што ги слушаат неговите заповеди (Исаија 48:18).
 
Последна промена од модератор:
  • Like
Реакции: Outrider