Сакам да кажам/Сакам да прашам

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,070
1,133
Тогаш решение - Да се самоубиеме колективно цел свет за да можат глистите да преживеат.
Не сум саркастична, сериозно сакам да знам како може животот на глистата да ти биде поважен од човечки живот?
И тоа што сме се развиле ние покрај се ова што наброи, значи нешто, нели?
И свесна си дека од најисториски времиња луѓето се хранат со животни, почнале со живо, необработено месо, понатамошниот тек се знае.
И тоа што викаш едно ако снема и друго ќе снема, точно е, али оди и во друга крајност, ако нема одредена хиерархија во екосистемот нели ќе има overpopulation, па и на самите животни. Волкот ако не јаде зајци, бизони, птици свесна си дека може нивна пренаселеност да се случи, така?
food-chainfood-web-and-ecological-pyramids-20-638.jpg

Сликава ти значи нешто?
Ама каде се вклопува човекот во сето тоа? Како човекот го одржува тој баланс објасни ми, дај ми примери, факти...
Со вештачко оплодување на затворени крави во фарма? Така ли? Или со несовесно убивање диви животни поради забава? Со тренирање слонови во зоолошка?

Не е битно дали лично мене ми е поважен животот на глистата или не, факт е дека ако тие престанат да постојат, нема да постоиш ни ти, ниту социјалните мрежи, карти, компаси и се друго што спомнавте!
 
Последна промена:
  • Ми се допаѓа
Реакции: BioTrpe

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,070
1,133
А што е со биологијата еве како поприродна наука? Карти географски коњ ли цртал? Коњ ли овозможил комуникација преку цела планета?

Незнам што друго би кажала на ова
Ох Боже... (facepalm) сеа крив се осеќам за нечија глупоќа.
 

Selene

Модератор
6 јуни 2012
720
1,865
1,103
Одма грешка.
B12 го нема во устата и цревата, во устата и цревата имаш интринзичен фактор, на којшто се врзува Б12 и така се апсорбира во цревата. B12 се внесува стриктно преку анимална конзумација. Ама не може сам да се внесе во организмот за да се искористи, си има носачи во телото кои му потпомагаат. Ти тоа што го кажуваш се внатрешните носачи.
Витаминот Д не се добива од сончање, тоа ти е уште една грешка. Исто мораш да го внесеш преку храна, ама витаминот Д има неколку форми, и зраците од сонцето помагаат само да се претвори од една форма во друга, а не да се синтетизира примарно.
За витамин А пишав, витамин А како витамин А го има само во животинско потекло, каротен е тоа што веганите го внесувате со моркови :)
Jaс не ти ја негирам функцијата на глистата, напротив јас ја признавам како нераскинлив дел на екосистемот, јас никаде не реков дека не треба да ги има. Така функционира пирамидата на живот. Јас те прашав која ти е логиката што глистата ти е повредна од човечки живот.
Уште чекам одговор :)

Зошто не ми бил секој ден Бадник или Божиќ. Оти не е, да е секој ден нема да се тие денови Бадник и Божиќ. Теоретски многу е лесно секој ден да ти е празник, да ти го сликам топов на книги што треба за на крај на Јануари да го спремам, па ќе видиш дали можам да си дозволам секој ден да ми е Бадник. И да, тоа е мој избор, оти куќата во која што живееш ти, требало стручно лице да ти ја смисли, да ги испланира и стави темелите. А за да стани стручен, треба топови книги да помине. Апропо на тоа, еднаш е празник - да.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Priroden

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
А што е со биологијата еве како поприродна наука? Карти географски коњ ли цртал? Коњ ли овозможил комуникација преку цела планета?
Види сеа, пред да дојдат шпанците во америките, индијанците појма немале од картографија, цело време се ословувале на личниот инстикт. Благодарејќи на коњите, цела америка е исцртана, подоцна ете и Луис и Кларк упознаваат една индијанка Сакаџауеја, која освен да пие од вода од потокот и јаде бобинки, друго појма немала. Ама затоа овие двајца имале и коњ па према тоа побрзо ги премостувале препреките.
Или па монголите.... Биле ептен глупи, ама пошо коњите знаеле кај трчаат, башка биле така помалечки од европските пастуви, се истицале со својата интелигенција и лесно можеле да ги победат не само китајските племиња на исток туку и источноевропските сељаци на запад. Се` е тоа благодарејќи на непресушната интелигенција што коњите несебично ја давале на монголската орда.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: existence

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,070
1,133
Одма грешка.
B12 го нема во устата и цревата, во устата и цревата имаш интринзичен фактор, на којшто се врзува Б12 и така се апсорбира во цревата. B12 се внесува стриктно преку анимална конзумација. Ама не може сам да се внесе во организмот за да се искористи, си има носачи во телото кои му потпомагаат. Ти тоа што го кажуваш се внатрешните носачи.
Витаминот Д не се добива од сончање, тоа ти е уште една грешка. Исто мораш да го внесеш преку храна, ама витаминот Д има неколку форми, и зраците од сонцето помагаат само да се претвори од една форма во друга, а не да се синтетизира примарно.
За витамин А пишав, витамин А како витамин А го има само во животинско потекло, каротен е тоа што веганите го внесувате со моркови :)
Jaс не ти ја негирам функцијата на глистата, напротив јас ја признавам како нераскинлив дел на екосистемот, јас никаде не реков дека не треба да ги има. Така функционира пирамидата на живот. Јас те прашав која ти е логиката што глистата ти е повредна од човечки живот.
Уште чекам одговор :)

Зошто не ми бил секој ден Бадник или Божиќ. Оти не е, да е секој ден нема да се тие денови Бадник и Божиќ. Теоретски многу е лесно секој ден да ти е празник, да ти го сликам топов на книги што треба за на крај на Јануари да го спремам, па ќе видиш дали можам да си дозволам секој ден да ми е Бадник. И да, тоа е мој избор, оти куќата во која што живееш ти, требало стручно лице да ти ја смисли, да ги испланира и стави темелите. А за да стани стручен, треба топови книги да помине. Апропо на тоа, еднаш е празник - да.
Б12 го создаваат бактерии, истите тие бакерии кои што ги напаѓаат внатрешните органи на умреното животно што го јадеш ги има и природно во твоите црева и усната шуплина.
Правени се и многу истражувања на оваа тема од голем број на испитаници, веганите немале недостаток од б12 за разлика од сештојадите кои имале сериозен дефицит од истиот, а и онака до сега не сум чула да умрел некој веган поради некој недостаток на витамин или протеин (настрана оние примери кај што се оди во крајност, такви ги има и на двете страни). Наспроти тоа болниците се полни со сештојади и кај е сега тука логиката дека треба се да се јаде, зошто тогаш имате дијабетис, умирате од срцев удар, се дебелеете и сл.? Јас не сум чула и видела болен веган, а не секој веган зема суплементи. Јас и моето семејство не земаме суплементи и не сме болни, понекогаш паѓа имунитетот кога сме изложени на стрес, на лоши услови или не внимаваме што јадеме, пиеме алкохол и сл. Ама нашите мали настинки не се ништо во споредба со сето она околку нас.

За глистите ти одговорив во предходниот пост, мака ми е да се повторувам.

Не е се во образованието и стручнста. Живеалишта се граделе дсекогаш и пред факултетите за кои си го жртвувате слободното време, медицина одсекогаш си постоела... знаењето не е врзано за дипломата ниту пак стручноста е.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: BioTrpe

BioTrpe

Истакнат Член
29 октомври 2015
252
173
143
О, заспана администрацијо .. гледам колку будно ја следите наставата ..
Зошто не ги префрлите овие мислења во Вегани вс Месојади и таму да продолжиме? .. да се разработи и таа тема .
Или сеедно ви е, битно форумов да замре .. ох
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,519
1,183
Big Sur
Грешка си. Човекот не е корисен за никого овде на планетава, не само што уништува се околу себе , туку си се уништува и себеси како вид, И животните сами си прават живеалишта, нашите живеалишта се копија на нивните, порано нашите дедовци граделе од кал и слама, а тој начин го научиле од птиците. Термитите на пример без да користат технологија и без да го вложуваат целиот свој живот во образоваие, градат толку совршени живеалишта со толку совршено осмислена циркулација на воздух, за да соврпено се затоплува секој дел од живеалиштет, осмислиле дури и посебни ходници за излез, посебни за влез... Медицина велиш... ете јас не ретко приметувам дека кога јадат лоша храна, мачките и кучињата јадат одредени билки за да им помогнат во стомачите тегоби, многу животински видови (ако не и сите) се лекуваат со гладување кое денес е и како популарно кај нас и било застапено одсекогаш во нашата алтернативна медицина. Веганството од луѓе смислено (facepalm). Како може јадењето исклучиво растителна храна да е смислено од луѓе? Ај нема да коментирам.
Али ај вака можеме до утре...
Колку е важен животот на човекот, а колку животот на останатите животински видови не може да се утврди ако сте субјективни, мора да сте објективни ако се впуштате во дискусија на оваа тема. За мене доволен показател за тоа кој колку вреди е самиот факт дека ако изумре човект како врста, се друго ке процвета на планетава, ке се врати балансот во природата, а ако изумрат пчелите на пример, за три години ке изумре голем дел од растителниот и животинскиот свет, меѓу кои и ние. Ако изумрат дивите свињи, ке се оголат шумите и тешко ке се репродуцираат некои од дрвјата во нив, ако изумрат видови на птици - исто. Ако изумрат волците ке се размножат премногу глодари, кои ке уништат голем дел од флората на планетата, ке ги претворат пасиштата во пусти предели, ке се размножат и преживари кои би ги пустошиле сите ниски двја, а со нивното изумирање ке изумрат и други видови и се така по ред. Тоа е тој баланс во кој ние никаде не се пронаоѓаме, едноставно немаме никаква улога. И што ако сме измислиле социјални мрежи? Лошо се живееше пред тоа без нив, ни зависи животот од тоа што јас или ти ке пишеме овде на форум? Глистите во почвата се повредни од нас. Да ги нема нема да пости ништо, за два месеца ке изумре секој жив створ на планетава без нив.
Зборувавме за интелигенцијата и чиј живот бил повреден. Како може коњ или глиста да е се побитни од човек?
Истото ко Селене ќе го пишев... што е лекот тогаш, да се самоубиеме ли колективно? Џоунстаун ворлдвајд.
Разликата е во тоа што животните прават што прават по инстинкт, за опстанок, а луѓето и за напредок. Самата птица гнездото уште го прави на тој начин, а ние сме стигнати до облакодери, па и можниот живот на Марс не ни е веќе само научна фантастика.
Да, веганството е човечка измислица, која некако последнава деценија зеде нездрав замав, паралелно со духовни просветлувања, издигнувања на повисоко ниво и што ти знам. И порано не јаделе месо ако не сакале, ама немало толку притисоци и отварање чакри.
Животното што се храни растително, си е хербивор, не веган. Си пасе директно од земја или гранка.
Затоа велам човечка измислица. Коњ не знае да пржи соја или да меља сончоглед.

Еве :* и за @Electra како админка. :D
Еј, не паѓам ја на ова. Ако правиш бељи, ништо не те вади од казнени. :zelen
 

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,070
1,133
Зборувавме за интелигенцијата и чиј живот бил повреден. Како може коњ или глиста да е се побитни од човек?
Истото ко Селене ќе го пишев... што е лекот тогаш, да се самоубиеме ли колективно? Џоунстаун ворлдвајд.
Разликата е во тоа што животните прават што прават по инстинкт, за опстанок, а луѓето и за напредок. Самата птица гнездото уште го прави на тој начин, а ние сме стигнати до облакодери, па и можниот живот на Марс не ни е веќе само научна фантастика.
Да, веганството е човечка измислица, која некако последнава деценија зеде нездрав замав, паралелно со духовни просветлувања, издигнувања на повисоко ниво и што ти знам. И порано не јаделе месо ако не сакале, ама немало толку притисоци и отварање чакри.
Животното што се храни растително, си е хербивор, не веган. Си пасе директно од земја или гранка.
Затоа велам човечка измислица. Коњ не знае да пржи соја или да меља сончоглед.
Зшто само интелегенцијата ја воздигнувате како особина, па и останатите видови си имаат способности кои се важни за нивниот опстанок. Некои опстојале поради брзината, некои според остриот вид, сетилото за мирис или слух, ние поради способноста да мислиме... Сите тие се подеднакво битни за природата, интелегенцијата е најбитна за нас, бидејки во одсуство на истата човекот не би напредувал и не би постојал на планетава, но зарем е причина да се омаловажуваат останатите видови?
Глупаво е да го поставите прашањето кој е побитен. Секој за себе си е најбитен.
Ама како што реков, треба објективност за да може да се дискутира на темава.

Сме граделе облакодери на месечината.... голема работа... уште умираат деца од глад и од недостаток на вода. 80% од светското население живее во тешка сиромаштија, 20% од населението нема покрив над глава. Најголемите реки во светот пресушуваат, изумираат животински видови, секој втор развива рак во себе, немаме воздух веќе за дишење, се сечат шуми, се вадат минерали, се исцрпуваат последните извори на нафта... сме граделе облакодери на марс.... браво за нас како вид... браво.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: BioTrpe

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,070
1,133
И да додадам - веганството нема врска со пржењето или подготвувањето храна во блендер. Ако веќе сакаш да кажеш нешто, кажи како што треба, вакви провокации не се интересни веќе
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Омг, интелигенцијата на коњот дозволила гладни и жедни во Африка, умирање на планетата и се тоа. Коњот е крив оти е поинтелигентен а не превзема ништо.