Сакам да кажам/Сакам да прашам

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Имаше едно време некоја отвори тема дали тука или на друг форум мислам гласеше „Дечко ми е коњ“. Уште не сум 100% сигурен дали таа му „тепаше“ со комплименти или беше крајно исфрустрирана и сакаше да го вреѓа. :zelen
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: BioTrpe, Electra and Selene

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Трпко ако си толку упатен и сакаш да се правиш паметен ќе знаеш дека е тоа за неговото воскресение а не смрт.

Не е ни тоа туку второто доаѓање кое го најавил уште пред 1988 години, плус минус три години некаде :)
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
15965746_1386979404655406_7741861340021025496_n.jpg


Штотуку ми излезе ова на ФБ па да го споделам тука :kafe
Цане Начковски, ужасот од Беранци.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: BioTrpe, Electra and malo

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,070
1,133
@Selene која е разликата ако животното е убиено поради крзното или поради месото, нему не му врши работа твојот мотив. Во природата со дивите животни е сосема друга ситуацијата, тие ловат само кога се гладни, ловат само колку што им е потребно, не ги држат во робство жртвите и не ги измачуваат и што е најважно не ги ловат способните и силните животни, ги ловат слабите и болните, оние кои секако нема да преживеат, оние кои заостануваат позади стадото...
А што прават лугето? Ги затвараме животните во фарми, се раѓаат на фарма, умираат на фарма без да видат сонце, без да вдишат свеж воздух, без да почувствуваат земја под нозете. Ги храниме со несоодветна храна за да се гојат и поради тоа се разболуваат, секое животно во фарма е болно. Одгледувани се во ненормално мал простор, во кафези кои едвај ги собираат, оневозможено им е движење. Женките се оплодуваат вештачки, односно се силуваат, Човекот им збрцува нешто како шприц полн со сперма за да ги оплоди, и веднаш после раѓањето малечките им се одземаат на мајката. Малите прасиња се кастрираат рачно, фармерот едноставно им ги ткорнува тестисите со сила, на малите пиленца им се сечат клунчињата, на кравите им се отвара дупка во грбот која води право во желудникот, дупката се затвара со капаче на тој начин фармерот лесно може да и стави во желудникот некој антибиотик, киселина и се друго што смета дека треба да е внатре. Кравите во фармите повеке личат на машини одлолку на живи суштества. Малите телиња се одземаат од мајките и се ставаат во кафези каде што не можат да мрдаат, со јажиња им ги врзуваат екстремитетите за да не се движат, за да не им биде жилаво месото. Така живеат неколку месеци пред да бидат заклани, а кога ке ги заколат ги оставаат живи да висат за да искрварат до смрт, бидејки не умираат веднаш одкако ке им се пресече гркланот. кога ке се испилат малите пиленца се одвојуваат машки од женски, женските се носат во фарма се спремаат за несилки, а машките или се фрлаат во контејнер како да се ѓубре или се мелат цели и живи во голем блендер за паштети и салами.
Која е разликата помеѓу човекот и лавот? Ете која е. Хумано убиство не постои, ама ако е заради опстанокот, поради исхрана, може да биде оправдано секако, ама ти имаш избор како и сите други човечки суштества, лавот нема, мора да убива и пак ја почитува прирдата и е се изживува. Зарем не е способен тој да убие цел стадо антилопи одеднаш, ама ете не го прави тоа.
И ако веќе се споредувате со другите ѕверови, зошто тогаш не се споредувате со останатите нивни особии. Глупаво е да се повикуваш на крволочноста а лавот и тоа тебе да те оправдува. Ти не си лав и точка, а дали си омнивор или хербивор, забите не докажуваат има и фруктаријански видови со слична вилица како нас, мечки како пандата кои јадат само листови и сл. Што е со долгите црева што ги имаме и со дланката која не е поставена како кај сите карнивори, туку е прилагодена за берење на плодови. Ако веќе се чувствуваш како омнивор и имаш потреба да јадеш месо, тогаш зошто не ловиш?
Лавот не чека друг да му го принесе, оди и лови, само мршојадите јадат лешови кои ги убиле други, ама ај да не почнувам, пак ке се навредите.
Велиш не одобруваш убивање на животни поради крзно и сл. А носиш ли крзно и кожа, користиш ли козметика која е тестирана на животни, пошто твоето неоправдување не важи ако истовремено инвестираш во компаниите кои го прават тоа на кое што ти се противиш.
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,519
1,183
Big Sur
Не ви се мешам во веган вс. месојад темата, ама ова...
Зошто човековиот живот е побитен од животот на некое животно ?
Пошто за коњи сте збореле погоре, ко за почеток, еве човек ги смислил мреживе каде секој може да ја шири својата пропаганда, не коњ, па колку и да бил интелигентен и веган. :D
Затоа што без човекот не би постоеле живеалишта, не би постоела електрична енергија, ниту медицина, не би знаеле вселената на кој принцип работи, па еве, ниту дека веганството е поздраво од другите начини на исхрана - и тоа е од луѓе смислено, не?
Е сега, не би постоеле ни мал милион негативни работи без човекот, ама интелигентниот коњ (или било кое животно) не игра апсолутно никаква улога ни во позитивниот, ни во негативниот развиток на светот. Затоа човечкиот живот е побитен.
Човекот гнаси, но и краси... коњот само галопира и егзистира, додуша ко и многу луѓе-амеби, али тоа е веќе друга тема...
Дали, ако се најдеш во ситуација да можеш да спасиш само едно, би спасил ждребе или бебе?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: BadBoy007

Selene

Модератор
6 јуни 2012
720
1,865
1,103
Имам само една јакна со вештачко крзно малку на капата, друга облека со крзно немам. Исто и козметика која не е тестирана на животни, користам essence, maxfactor и ретко deborah, имам исто од gosh ајлајнер, ама мислам и тие не тестираат на животни :) Претежно на essence ми е козметиката.
За еволуцијата, забите и дигестивниот систем и те како имаат улога во начинот на исхрана, за забите веќе се изјаснив, истото е и со цревата. Кај карниворите во желудникот има кисела pH, исто и кај луѓето, тоа е за да можат да ја сварат многу подобро храната. Кај хербиворите има базична pH оти се хранат само со растенија. Значи анатомски, сепак сме со "ѕверовите" послични. Ја спомна пандата, не знам дали си свесна дека пандата е аномалија? :) Нивниот дигестивен систем е сличен на оној на мечката, а се хранат со бамбус само. Бидејќи нивниот дигестивен систем не е создаден за таква храна, мораат да изедат околу 30/40 килограми бамбус за да преживеат. Пандата е една од најинтересните генетски аномалии.
Да не заборавиме дека Б12 витамин нема во растенија, витамин А исто. Во морковите има каротен, а вистински витамин А нема. Исто и витамин Д.
Суплементите што се земаат кои се излезени од фабрика мислиш дека се поздрави од природните протеини и витамини? Јас колку што знам и во веганска храна има еден куп соја и адитиви кои не се баш здрави. Плус веганството е релативно ново, ќе видиме какви реперкусии ќе има врз човековото здравје допрва. Сега за сега е многу рано да се зборува за тоа. Јас не велам дека треба само месо да се јаде, ама исто мислам дека не треба да се исклучи. Ниту јас не јадам месо секој ден, не е ни здраво само месо да се јаде. Јас сум си за баланс - односно од се по нешто. За тоа колку и растенијата се изобличени денес да не правиме муабет, прскани, немаат вкус, не се знае дали домат јадеш или тиква. Не можеш да ме убедиш дека омега киселините, рибата, животинските протеини се штетни за здравјето. Е сега за да го јадам јас тоа, треба да го купам од некаде. А ако мислиш дека само индустријата за храна е крвава, во заблуда си. Сите гиганти имаат експлоатација на вработените, да видиш како само работат луѓе вработени во фабрика за веганска храна, во кои услови врват половина ден. Немој да мислиш дека оној што ти овозможува млеко од бадеми е најголемиот хуманитарец и дека не гледа профит. Денес се е профит. Со самото тоа што ти ќе купиш вегански продукт правиш поддршка на човечка експлоатација, знаеш тоа нели? Со тоа што ќе направиш шат даун на гиганти за прехрамнбени производи од животни, ќе фрлиш семе за развој на гиганти за растителни производи, каде исто владеат одвратни услови. Е сега ако ми кажеш дека ти дома се сама спремаш и не купуваш такви производи, тогаш океј, на планетава и требаат такви луѓе, али и требаат и доктори, електроинженери, правници, градежници, архитекти... Е сега за да завршиш медицина и да лекуваш луѓе, или да завршиш право и бркаш администрација или судски процеси немаш време сам дома одгледуваш растенија. Јас спаѓам во горенаведените и верувај немам време дома јаболкница да насадам, да берам јаболка цел ден и така да живеам. Пошто порано или подоцна луѓето кои го прават тоа пак ќе дојдат во позиција да им притреба некоја услуга од горенаведените. Тоа е и едно општество впроочем.
И аман не се навредувам толку лесно, ама ако мислиш дека со тоа што на некој ќе му речеш мршојадец, убиец и сите оние "пофални" зборови си помагаш за теоријата, грешка си. Конкретно не за тебе, ама за сите така што дебатираат не покажуваат поента, покажуваат ниво на култура :)
Како што можеш да приметиш не плачам дека ме навредил некој, убаво си дискутирам, смирено, ама некои не прифаќаат дека не сите мислиме исто.

Али дојде време да треба да се извини човек што си поседил дома со роднините на 7ми Јануари и што направил трпеза дома. Тоа и ми беше првичната поента, дека дојде времево да се извинувам оти сум си зела одмор и оти сум сакала да каснам нешто "попразнично". Тоа што дискусијава завзеде друг тек, тоа е друга работа.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Priroden

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,070
1,133
Не ви се мешам во веган вс. месојад темата, ама ова...

Пошто за коњи сте збореле погоре, ко за почеток, еве човек ги смислил мреживе каде секој може да ја шири својата пропаганда, не коњ, па колку и да бил интелигентен и веган. :D
Затоа што без човекот не би постоеле живеалишта, не би постоела електрична енергија, ниту медицина, не би знаеле вселената на кој принцип работи, па еве, ниту дека веганството е поздраво од другите начини на исхрана - и тоа е од луѓе смислено, не?
Е сега, не би постоеле ни мал милион негативни работи без човекот, ама интелигентниот коњ (или било кое животно) не игра апсолутно никаква улога ни во позитивниот, ни во негативниот развиток на светот. Затоа човечкиот живот е побитен.
Човекот гнаси, но и краси... коњот само галопира и егзистира, додуша ко и многу луѓе-амеби, али тоа е веќе друга тема...
Дали, ако се најдеш во ситуација да можеш да спасиш само едно, би спасил ждребе или бебе?
Грешка си. Човекот не е корисен за никого овде на планетава, не само што уништува се околу себе , туку си се уништува и себеси како вид, И животните сами си прават живеалишта, нашите живеалишта се копија на нивните, порано нашите дедовци граделе од кал и слама, а тој начин го научиле од птиците. Термитите на пример без да користат технологија и без да го вложуваат целиот свој живот во образоваие, градат толку совршени живеалишта со толку совршено осмислена циркулација на воздух, за да соврпено се затоплува секој дел од живеалиштет, осмислиле дури и посебни ходници за излез, посебни за влез... Медицина велиш... ете јас не ретко приметувам дека кога јадат лоша храна, мачките и кучињата јадат одредени билки за да им помогнат во стомачите тегоби, многу животински видови (ако не и сите) се лекуваат со гладување кое денес е и како популарно кај нас и било застапено одсекогаш во нашата алтернативна медицина. Веганството од луѓе смислено (facepalm). Како може јадењето исклучиво растителна храна да е смислено од луѓе? Ај нема да коментирам.
Али ај вака можеме до утре...
Колку е важен животот на човекот, а колку животот на останатите животински видови не може да се утврди ако сте субјективни, мора да сте објективни ако се впуштате во дискусија на оваа тема. За мене доволен показател за тоа кој колку вреди е самиот факт дека ако изумре човект како врста, се друго ке процвета на планетава, ке се врати балансот во природата, а ако изумрат пчелите на пример, за три години ке изумре голем дел од растителниот и животинскиот свет, меѓу кои и ние. Ако изумрат дивите свињи, ке се оголат шумите и тешко ке се репродуцираат некои од дрвјата во нив, ако изумрат видови на птици - исто. Ако изумрат волците ке се размножат премногу глодари, кои ке уништат голем дел од флората на планетата, ке ги претворат пасиштата во пусти предели, ке се размножат и преживари кои би ги пустошиле сите ниски двја, а со нивното изумирање ке изумрат и други видови и се така по ред. Тоа е тој баланс во кој ние никаде не се пронаоѓаме, едноставно немаме никаква улога. И што ако сме измислиле социјални мрежи? Лошо се живееше пред тоа без нив, ни зависи животот од тоа што јас или ти ке пишеме овде на форум? Глистите во почвата се повредни од нас. Да ги нема нема да пости ништо, за два месеца ке изумре секој жив створ на планетава без нив.
 
Последна промена:
  • Ми се допаѓа
Реакции: BioTrpe

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
А што е со биологијата еве како поприродна наука? Карти географски коњ ли цртал? Коњ ли овозможил комуникација преку цела планета?
 

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,070
1,133
Имам само една јакна со вештачко крзно малку на капата, друга облека со крзно немам. Исто и козметика која не е тестирана на животни, користам essence, maxfactor и ретко deborah, имам исто од gosh ајлајнер, ама мислам и тие не тестираат на животни :) Претежно на essence ми е козметиката.
За еволуцијата, забите и дигестивниот систем и те како имаат улога во начинот на исхрана, за забите веќе се изјаснив, истото е и со цревата. Кај карниворите во желудникот има кисела pH, исто и кај луѓето, тоа е за да можат да ја сварат многу подобро храната. Кај хербиворите има базична pH оти се хранат само со растенија. Значи анатомски, сепак сме со "ѕверовите" послични. Ја спомна пандата, не знам дали си свесна дека пандата е аномалија? :) Нивниот дигестивен систем е сличен на оној на мечката, а се хранат со бамбус само. Бидејќи нивниот дигестивен систем не е создаден за таква храна, мораат да изедат околу 30/40 килограми бамбус за да преживеат. Пандата е една од најинтересните генетски аномалии.
Да не заборавиме дека Б12 витамин нема во растенија, витамин А исто. Во морковите има каротен, а вистински витамин А нема. Исто и витамин Д.
Суплементите што се земаат кои се излезени од фабрика мислиш дека се поздрави од природните протеини и витамини? Јас колку што знам и во веганска храна има еден куп соја и адитиви кои не се баш здрави. Плус веганството е релативно ново, ќе видиме какви реперкусии ќе има врз човековото здравје допрва. Сега за сега е многу рано да се зборува за тоа. Јас не велам дека треба само месо да се јаде, ама исто мислам дека не треба да се исклучи. Ниту јас не јадам месо секој ден, не е ни здраво само месо да се јаде. Јас сум си за баланс - односно од се по нешто. За тоа колку и растенијата се изобличени денес да не правиме муабет, прскани, немаат вкус, не се знае дали домат јадеш или тиква. Не можеш да ме убедиш дека омега киселините, рибата, животинските протеини се штетни за здравјето. Е сега за да го јадам јас тоа, треба да го купам од некаде. А ако мислиш дека само индустријата за храна е крвава, во заблуда си. Сите гиганти имаат експлоатација на вработените, да видиш како само работат луѓе вработени во фабрика за веганска храна, во кои услови врват половина ден. Немој да мислиш дека оној што ти овозможува млеко од бадеми е најголемиот хуманитарец и дека не гледа профит. Денес се е профит. Со самото тоа што ти ќе купиш вегански продукт правиш поддршка на човечка експлоатација, знаеш тоа нели? Со тоа што ќе направиш шат даун на гиганти за прехрамнбени производи од животни, ќе фрлиш семе за развој на гиганти за растителни производи, каде исто владеат одвратни услови. Е сега ако ми кажеш дека ти дома се сама спремаш и не купуваш такви производи, тогаш океј, на планетава и требаат такви луѓе, али и требаат и доктори, електроинженери, правници, градежници, архитекти... Е сега за да завршиш медицина и да лекуваш луѓе, или да завршиш право и бркаш администрација или судски процеси немаш време сам дома одгледуваш растенија. Јас спаѓам во горенаведените и верувај немам време дома јаболкница да насадам, да берам јаболка цел ден и така да живеам. Пошто порано или подоцна луѓето кои го прават тоа пак ќе дојдат во позиција да им притреба некоја услуга од горенаведените. Тоа е и едно општество впроочем.
И аман не се навредувам толку лесно, ама ако мислиш дека со тоа што на некој ќе му речеш мршојадец, убиец и сите оние "пофални" зборови си помагаш за теоријата, грешка си. Конкретно не за тебе, ама за сите така што дебатираат не покажуваат поента, покажуваат ниво на култура :)
Како што можеш да приметиш не плачам дека ме навредил некој, убаво си дискутирам, смирено, ама некои не прифаќаат дека не сите мислиме исто.

Али дојде време да треба да се извини човек што си поседил дома со роднините на 7ми Јануари и што направил трпеза дома. Тоа и ми беше првичната поента, дека дојде времево да се извинувам оти сум си зела одмор и оти сум сакала да каснам нешто "попразнично". Тоа што дискусијава завзеде друг тек, тоа е друга работа.
Јас не ја оправдувам ниту модата со веганството, неколку пати го имам кажано тоа. Веганските производи од соја се чист отров, готовите производи - исто. Незнам за другите ама јас и Трпе се дома сами си правиме и не го подржуваме помодарското веганство, ниту пак купуваме готови вегански производи. Затоа треба човек да е свесен за секоја своја постапка, а не да следи трендови или однапред наметнати животни стилови. Суплементи исто така не земаме, не ни фали ништо. Б12 го има природно во устата и во цревата, довоно е само да се мијат забите со природни пасти за заби и да не се пијат антибиотици, витаминот Д се добива од сонцето, доволно е пола саат дневно да си на сончева светлина, па и помалку, а витамин А има во многу други растенија.
Како тогаш другите животински видови кои се на растителна храна имаат се што им е потребно, и нашет тело е анимално како и нивното, како преживуваат горилата на пример кои многу ретко јадат месо, само кога немаат доволно растителна храна, а тоа ретко се случува и пази, едно животно го јадат повеке од 20 горили, значи се работи за многу мала количина на месо.
Веганството кај луѓето постоело одсекогаш. има древни азиски племиња кои што самата религија не им дозволува да јадат нешто што има очи, поголем дел д азија и африка се населени со вегетаријанско или веганско население, само што ова не се кажува по телевизиите, ниту се учи на школо, уште малку во пирамидите за исхрана верувам дека ке се воведе и хамбургер како оснивна храна... искрено нема да ме чуди тоа.

За празниците... муабетот не ми беше дека е лошо што си дозволувате да се опуштите тие неколку дена, туку затоа што не го правите тоа почесто. Не треба да сте робови на општтеството, секој момент треба да сте сречни и секој ден да ви е божиќ или бадник, нова година или роденден. Некако не ми е јасно зошто се жртвуваат 360 дена во годината а само 5 дена се уживаат, нешто не е во ред нели?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: BioTrpe

Selene

Модератор
6 јуни 2012
720
1,865
1,103
Тогаш решение - Да се самоубиеме колективно цел свет за да можат глистите да преживеат.
Не сум саркастична, сериозно сакам да знам како може животот на глистата да ти биде поважен од човечки живот?
И тоа што сме се развиле ние покрај се ова што наброи, значи нешто, нели?
И свесна си дека од најисториски времиња луѓето се хранат со животни, почнале со живо, необработено месо, понатамошниот тек се знае.
И тоа што викаш едно ако снема и друго ќе снема, точно е, али оди и во друга крајност, ако нема одредена хиерархија во екосистемот нели ќе има overpopulation, па и на самите животни. Волкот ако не јаде зајци, бизони, птици свесна си дека може нивна пренаселеност да се случи, така?
food-chainfood-web-and-ecological-pyramids-20-638.jpg

Сликава ти значи нешто?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Priroden and Electra