Сакам да кажам/Сакам да прашам

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
^овој па... :zelen
Ти реков, замисли Исус влага у рибарница и порачува 3 комада Охридска пастрмка.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Outrider

Selene

Модератор
6 јуни 2012
720
1,865
1,103
Зошто човековиот живот е побитен од животот на некое животно ?
Оти во мое мислење е. Не велам дека животот на животните не е вреден и јас сум против користење на животните за облека, убивање за да висат препарирани и слично. Ама за прехрана, како дел од синџирот на животот да.
Зошто тие 5-6 дена се побитни од другите 360 дена во годината?
Ај цитирај кај реков дека се побитни? Тоа што уживам во друштво на фамилијата не значи дека мислам оти се побитни од другите.
За коњот не дискутирам повеќе, убаво си покажа карактер кога човек го спушти подолу од коњ :) Уживај си.

И пак, школски по 100 пат, не е проблемот во тоа што сте вегани. Бидете си, слободно. Јас дури и поздравувам некој кој е спремен така да живее. Проблемот е што вие не можете да прифатите дека некој не сака да е, па одма го ословувате со убиец, ждерач, полн со омраза и други сочни епитети. И си пукате во нога кога пробувате да објаснувате зошто сте подобри од другите, а ваму другите ги омаловажувате само затоа што не ви ги делат вредностите. Има луѓе кои цело време укажуваат на веганскиот начин на живот, ама онака убаво објаснуваат, зошто се и што се бенефитите на веганството без да плукаат по секој друг. Проблемот е што таквите како тебе одма поминорни ги сметаат тие што не ти кимаат со главата кога им кажуваш за веганство.

Се одјавувам од дебата со тебе, готово.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Saladin

BioTrpe

Истакнат Член
29 октомври 2015
252
173
143
Оти во мое мислење е. Не велам дека животот на животните не е вреден и јас сум против користење на животните за облека, убивање за да висат препарирани и слично. Ама за прехрана, како дел од синџирот на животот да.

Ај цитирај кај реков дека се побитни? Тоа што уживам во друштво на фамилијата не значи дека мислам оти се побитни од другите.
За коњот не дискутирам повеќе, убаво си покажа карактер кога човек го спушти подолу од коњ :) Уживај си.

И пак, школски по 100 пат, не е проблемот во тоа што сте вегани. Бидете си, слободно. Јас дури и поздравувам некој кој е спремен така да живее. Проблемот е што вие не можете да прифатите дека некој не сака да е, па одма го ословувате со убиец, ждерач, полн со омраза и други сочни епитети. И си пукате во нога кога пробувате да објаснувате зошто сте подобри од другите, а ваму другите ги омаловажувате само затоа што не ви ги делат вредностите. Има луѓе кои цело време укажуваат на веганскиот начин на живот, ама онака убаво објаснуваат, зошто се и што се бенефитите на веганството без да плукаат по секој друг. Проблемот е што таквите како тебе одма поминорни ги сметаат тие што не ти кимаат со главата кога им кажуваш за веганство.

Се одјавувам од дебата со тебе, готово.
Хехе, агресивни сме во поглед кон веганството бидејки со добар зборе (те молам не јади месо оти не е здраво) не води никаде. И мора да сме агресивни. Како тоа оправдувате убиство кон друг вид кога вашио Oh loving god ви вели да не убивате? Зошто го изневерувате вашиот светец?
Зарем не е исто за што ке се користи убиеното животно? Дали са храна, облека итн. Загубен живот е загубен засекогаш.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo

BioTrpe

Истакнат Член
29 октомври 2015
252
173
143
Околу празников .. мајка ми направила зелник со праз, и малите се караат не е зелинк со праз .. зелник е со зелка, а другиот додава тогаш денеска е празник бидејки се јаде нешто со праз ..
Ете ви ја поентата на празникот - од 6 годишно дете, неисполитизирано, непренатрупано со лажни информации за реалноста, и ви гарантирам дека има поотворен ум од 90% од вас форумџиите и попаметно размислува и филозофира
 
Последна промена:
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo

BioTrpe

Истакнат Член
29 октомври 2015
252
173
143
А Хесус стварно да се врати и да види крстови насекаде ќе се истрауматизира до крај, тој се мачел распнат три дена а рајата се опседнала со методот на неговото измачување, многу језиво а веројатно и морбидно.

jesus_gun.jpg


Хесус со Винчестер модел 73 на бреговите на Галилејското Море.
Хехе јавачу, тој нив ке им прости се бидејки тие делат лепче со паричка и ја украсуваат куќата со дабови / бадникови гранчиња, а за неговата смрт се к'цкаат со јајца ....
:trca(facepalm)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo and Outrider

klepsidra

Староседелец
18 јули 2016
31
46
1,028
Хехе јавачу, тој нив ке им прости се бидејки тие делат лепче со паричка и ја украсуваат куќата со дабови / бадникови гранчиња, а за неговата смрт се к'цкаат со јајца ....
:trca(facepalm)
Трпко ако си толку упатен и сакаш да се правиш паметен ќе знаеш дека е тоа за неговото воскресение а не смрт.
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Коњот како виша интелигенција одбил да се спротистави да биде користен и решил да робува јер је веча интелигенција од човекот. :)
 

BioTrpe

Истакнат Член
29 октомври 2015
252
173
143
Коњот како виша интелигенција одбил да се спротистави да биде користен и решил да робува јер је веча интелигенција од човекот. :)
Не верувам дека див коњ не се спротивставува, не ги мешај тие што се родени во робство, но сепак вишата злоба победува за жал... Јас тука на село имам прилика секојдневно да гледам како коњи, кози, крави, свињи и др животни кои секојдневно се обидуваат да избегаат од стопанот, но за жал тој ги начекува со стап и јаже..
не мешај воља со страв (интелигентен човеку)
И ти си роден во ропство, во системов, и не си свесен за слободата бидејки никогаш не си ја искусил, бидејки е тотално скриена од вас робовите
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: malo

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,070
1,133
Тооооо @Selene полуда си од мене колку си полна со волја и ентузијазам да дебатираш и да се докажуваш. :D

Како прво @malo да порасне па тогаш да се буни, пошто вака е мала и нема право да се буни. ОК? :rofl

Не знам дали мало е вегетаријанка или се залага за веганство скоро исти ташак е тоа, нели? :zelen Тука се согласувам и јас пошто говедско и било која врста на црвено место треба да се избегава до максимум. Тоа месо вриши од рак (let me spell it: Р-А-К) и тоа не хороскопски рак, туку оној што се ствара внатре во човекот. Преферирам само бело месо т.е. пилешко и риба пошто риба е и те како здрава храна заради омега 3 масни киселини. Бурек со месо (што има претежно говедско или коњско месо) отиде во аут за мене. Сега лапам пица бурек или со сирење. Ќе ти е**м ја месо, колку што е слатко, x3 крати живот. :cenzura

За празници како Божик, Велигден и сл. не објавувам слики пошто тие што го прават тоа повеќе го прават од курчење и докажување пред целата јавност “ете најhappy family сме“. Такви ствари треба да останат само во кругот на фамилијата, ама добро слобода и демократија, па кој како сака нека тера.

Понеделник утре... let's get the shit done in the first full workweek in 2017! :D
Никогаш нема да пораснам :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: BadBoy007