Сакам да кажам/Сакам да прашам

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Не станува збор за слободно изразување туку за тролање, неколку пати ми има избришано мислења затоа што само тој сметал дека е тролање ... ова негово не е?
Сумирање на фактите и вадење заклучок не е тролање.
 

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,070
1,133
Постот што го цитирав збореше за интелигенција и тоа дека коњот бил поинтелигентен од луѓето, што нема никаква логика.
За другово, затоа и реков - човек краси и човек гнаси. Мора нешто да се жртвува за да се напредне на друго поле.
Дури и да се свртиме сиот свет кон веганство, ќе требаат долги и долги години пред да дојде до евентуално сценарио ко што мислите - дека ќе бидеме едно со природата, ќе живееме во хармонија и сите ќе сме здрави и сити. Дотогаш и во третокласна земја мора тој човек да проба да преживее, а еве, таму полесно е да уловиш и ставиш на оган животно да те спаси од глад отколку да одиш да збираш бобинки по пустелиите што изумираат и да се надеваш дека не се отровни.
Ова што сега го живееме, сета оваа индустрија, пренатрупувањето во големите градови и сите други срања на општеството траат околу 50-100 години. Предходно се живеело и без тоа. Ако не е возможно немаше сега да постоиме како вид.

Не сум јас против технологијата, ниту за напредокот воопшто, туку сум против злоупотребата на истиот и против заспаноста на народот, против системот...

Можеби коњот е попаметен за некои работи од нас, ете тој никогаш не би се отрул од бобинка, знае да ги распознава отровните. Од сите животински видови само глупиот човек се труе со растенија.
 

BioTrpe

Истакнат Член
29 октомври 2015
252
173
143
Не ви се мешам во веган вс. месојад темата, ама ова...

Пошто за коњи сте збореле погоре, ко за почеток, еве човек ги смислил мреживе каде секој може да ја шири својата пропаганда, не коњ, па колку и да бил интелигентен и веган. :D
Затоа што без човекот не би постоеле живеалишта, не би постоела електрична енергија, ниту медицина, не би знаеле вселената на кој принцип работи, па еве, ниту дека веганството е поздраво од другите начини на исхрана - и тоа е од луѓе смислено, не?
Е сега, не би постоеле ни мал милион негативни работи без човекот, ама интелигентниот коњ (или било кое животно) не игра апсолутно никаква улога ни во позитивниот, ни во негативниот развиток на светот. Затоа човечкиот живот е побитен.
Човекот гнаси, но и краси... коњот само галопира и егзистира, додуша ко и многу луѓе-амеби, али тоа е веќе друга тема...
Дали, ако се најдеш во ситуација да можеш да спасиш само едно, би спасил ждребе или бебе?

А зошто не и двете? .. тука постоја безброј можности. Што ако бебето е со рак и ке умре после 2 дена откако ке го спасиш, а го оставиш ждребето да умре .. или го спасиж ждребето па волк го изедете, а бебето го оставиш .. тука станува збор за околностите во кои се наоѓаш .. куче би постапило по рационално отколку ние интелигентните суштества кои би гледале само за нас и нашиот вид.
Кажи ми ти како би се чувствувала кога би знаела дека некој друг однапред го испланирал твоето забременување (или те силува), те чека да се породиш, потоа ти го земе бебето .. кога однапред го испланирал денот на умирањето на твоето дете ?? Како можете да се величате себеси толку, кога тоа месо што го јадете е мртво животно .. мајка или татко на некои мали животинчиња на кои им е потребна родителска помош, да ги стопли, нахрани, заштити, научи за животот, како да опстанат во светот на човекот ..
 

BioTrpe

Истакнат Член
29 октомври 2015
252
173
143
Ова што сега го живееме, сета оваа индустрија, пренатрупувањето во големите градови и сите други срања на општеството траат околу 50-100 години. Предходно се живеело и без тоа. Ако не е возможно немаше сега да постоиме како вид.

Не сум јас против технологијата, ниту за напредокот воопшто, туку сум против злоупотребата на истиот и против заспаноста на народот, против системот...

Можеби коњот е попаметен за некои работи од нас, ете тој никогаш не би се отрул од бобинка, знае да ги распознава отровните. Од сите животински видови само глупиот човек се труе со растенија.
Како што знам јас ги наброив оние карактеристики кои се подобри од ВСелена, и дека таа нема ниту една карактеристи подобра од коњот, а се споредува со него и се става на негово ниво, што е предалеку од нејзе .. меѓутоа нарипаа тролови и забега муабетов со коњот Опеѕ ..
 

Selene

Модератор
6 јуни 2012
720
1,865
1,103
Кажи ми ти како би се чувствувала кога би знаела дека некој друг однапред го испланирал твоето забременување (или те силува), те чека да се породиш, потоа ти го земе бебето ..
Ај пишувавме што пишувавме хипотетички ситуации, ама имајте малку осет бре мајко му стара! Не се изнервирав цел ден со дебатава, ама ова е веќе претерано. Имаш ли барем малку осет што пишуваш? Знаеш што значи силување на девојка? Можеш да пишуваш некој дека е глуп, неинтелегентен слободно до утре, дека вредам помалку од коњ ама ова преминува граница. Те здоболе изгледа тоа што те удрија по уста и ти кажаа дека грешиш, па не знаеш како да омаловажиш. Не ти успева да ме депримираш само да ти кажам. А за ова со силувањево :x:x:x:x
Срам да ти е. Резил.
 

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,070
1,133
Ај пишувавме што пишувавме хипотетички ситуации, ама имајте малку осет бре мајко му стара! Не се изнервирав цел ден со дебатава, ама ова е веќе претерано. Имаш ли барем малку осет што пишуваш? Знаеш што значи силување на девојка? Можеш да пишуваш некој дека е глуп, неинтелегентен слободно до утре, дека вредам помалку од коњ ама ова преминува граница. Те здоболе изгледа тоа што те удрија по уста и ти кажаа дека грешиш, па не знаеш како да омаловажиш. Не ти успева да ме депримираш само да ти кажам. А за ова со силувањево :x:x:x:x
Срам да ти е. Резил.
Ама и кравите и свињите се силуваат во фармите. Им брцаат на сила со голем шприц полн со сперма и на сила ги оплодуваат, потоа им го земаат детето... тоа сака да го каже Трпе, сакаше да посочи како се чувствува секоја крава на планетава и да пробаме да се ставиме на нивно место.
 

BadBoy007

Активен Член
26 септември 2016
209
166
43
Не сте нормални се занимавате како им е на животните, мислите нив им е гајле за нас? :D

Ова е empathy level 999 хаха. Too much for my style. Многу работи им правиме на животните, па и на растенијата спротивни на нивната воља, меѓутоа тоа е со цел да преживееме. Синџир на исхрана. Поголемите и посилните ги јадат помалите и послабите.

Човекот е најголемото, најинтелигентното и најпредаторското животно на планетата. ;)
 

BioTrpe

Истакнат Член
29 октомври 2015
252
173
143
Ама и кравите и свињите се силуваат во фармите. Им брцаат на сила со голем шприц полн со сперма и на сила ги оплодуваат, потоа им го земаат детето... тоа сака да го каже Трпе, сакаше да посочи како се чувствува секоја крава на планетава и да пробаме да се ставиме на нивно место.
Сето тоа за таквите кои своеволно одлучуваат 360 дена да се малтретираат и кога ке дојдат тие 6 дена они да се гозбат со умрената и силувана мајка, другарка од друг вид
 

malo

Староседелец
Најфотограф
13 септември 2012
1,280
2,070
1,133
Не сте нормални се занимавате како им е на животните, мислите нив им е гајле за нас? :D

Ова е empathy level 999 хаха. Too much for my style. Многу работи им правиме на животните, па и на растенијата спротивни на нивната воља, меѓутоа тоа е со цел да преживееме. Синџир на исхрана. Поголемите и посилните ги јадат помалите и послабите.

Човекот е најголемото, најинтелигентното и најпредаторското животно на планетата. ;)
Навистина човекот е најпредаторско? Зошто тогаш се плаши од волк, од тигар или лав?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: BioTrpe and BadBoy007