Љубовни проблеми

●Untouchable°

Староседелец
24 август 2015
1,183
1,132
1,133
@malozauvek се согласувам дека можеби љубовта испарила или подобра алтернатива - завладеала монотоност.
Доколку има монотоност обиди се да воведиш нешто ново во врската.

Комуникацијата, барем према мене е една од клучните работи за успешна врска. Мислам дека треба да зборувате за тоа и да му кажиш дека ти смета тоа што немате доволно комуникација. Прашувај го како поминал на работа, дали сака да одите на викенд некаде или на скијање и планинарење. Седни и заедно планирајте некој иден настан или едноставно правете нешто што досега не сте го правеле. Обиди се да доведиш разговорот на денот кога сте се запознале, на денот кога сте официјализирале. Тие работи многу знаат да спојат во врска.
Кога некој партнер е нервозен и притоа не сака да зборува за тоа со другиот партнер, многу често лошо се одразува на врската. Биди отворена за тоа што те мачи кон него и не мисли на резултатот од тој разговор. Доколку мислиш на се тогаш можи многу работи да ти се слизнат од раката без да осетиш и нели ти тоа не го сакаш.

Кога отидов на пауза со бившиот, еден мој многу близок другар ми даде зборови на мудроста „Паузата е само пролонгирање на крајот“. Накратко можеби и нема да се вратите повторно заедно, можеби тој во таа пауза ќе најди и некоја друга и ти потоа повеќе ќе тагуваш. Сепак паузата и можи да ти помогни ако тебе моментално ти е неиздржливо со него. Во врска треба да се биди среќен, а ти не си. Нема смисла да продолжиш понатаму.

Причина за крај не треба да биди било какво малтретирање било психички, физичко или ограничување. Самото тоа што си ти несреќна, не чувстуваш љубов и барам совет за твојата врска кажува дека сепак таа врска не е среќна и успешна.
Накратко, ти имаш две опции: да разговараш со него за твојот проблем, да му го објасниш и да поработите да се реши проблемот или да бараш раскинување или ете, евентуално, пауза.
Со среќа (hug)
Тенкју вери мач. (flower)доста ми помагаш.
Види сеа вака, не еднаш.. 10000 пати сум пробала да разговарам. Да решам, да раскинам или да продолжам .. нож до коска доаѓал и пак џабе. Не е за нас крај изгледа.. спречува или воопшто не сака да разговара а кога дојде до ова второво ја :mad. Пука кавга..
Сношти решив дефинитивно да ставам крај (знаете во каква состојба бев) и фала Богу осети тој и ај излеговме. . И ко да ги барав.. другарите негови седнаа и ништо:mad: . Си се начукав фино лепо убо си ме испрати дома.. и сабајле, неочекувано..
Замислете кога ќе ми завршеле сите испити ми предложи само ја и тој на пикник да ојме бе.. ни треба вика одмор малку..
Ја гледам да сум помека, лутина не знам да кријам одма покажувам, а пред да ми се јави.. му пуштив компилација од нашите пжилени песни.. што сме ги подзаборавиле :place..
Одамна толку долго не сме разговарале наутро..
Изгледа од сега треба поќе да се лутам...
Ама и тоа не е тоа. . Што, нему треба да му текнува да е добар само ко ќе се лутам?? Поубо ич така
 

EmilijaS

Староседелец
20 јануари 2016
65
39
1,028
28
@malozauvek не ... не да се лутиш за да разговарате туку да разговарате дека ви фали комуникација кога ќе осетиш дека ти фали тоа. Со лутење и карање не се стига никаде, гледај се да биди смирено и добро :D
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: ●Untouchable°

EmilijaS

Староседелец
20 јануари 2016
65
39
1,028
28
@EmilijaS да ти кажам право не знам поќе што да запрам.. (facepalm) :rofl
Епа гледај злато, треба да знајш шо сакаш во врската и да бараш да бидиш среќна во неа. И не само да бидиш среќна во врската туку и тој да биди среќен во таа врска. Затоа ова љубов + разбирање + доверба се постигнува со комуникација воглавно, со разменување на искуства и мислења, со врвење време заедно и правење различни работи заедно. Ако некогаш осетиш дека тој е поладен, дека е можеби уморен, дека немате доволно комуникација - кажи му. Седни онака и кажи му „Мене ми смета ова и ова“ или „Дали осеќаш дека ни фали комуникација?“ и со самото тоа шо ти поттикнуваш разговор, вие комуницирате. После тоа од една на друга тема е многу лесно да се скокни и ете ти, се ќе се исправи.
Затоа кога си лута, кога не си среќна во врската, гледај да разговараш за тоа со партнерот ако несакаш да го изгубиш. Смирено, седнуваш и размислуваш што е проблемот, па потоа разговараш со него за да го решиш тој проблем зошто врската е за двата. Ако вие не комуницирате како би можеле да речите дека сте заедно? Физичките задоволства не се единствени причини за да се биди во врска туку треба и да бидите среќни заедно и да се трудите таа врска да опстани.
Затоа немој одма да се лутиш на секој ваш проблем, туку разговарај. Разговорот можи да ти отвори илјадници врати во врската за кои не знаеше дека постојат.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: ●Untouchable°

●Untouchable°

Староседелец
24 август 2015
1,183
1,132
1,133
Епа гледај злато, треба да знајш шо сакаш во врската и да бараш да бидиш среќна во неа. И не само да бидиш среќна во врската туку и тој да биди среќен во таа врска. Затоа ова љубов + разбирање + доверба се постигнува со комуникација воглавно, со разменување на искуства и мислења, со врвење време заедно и правење различни работи заедно. Ако некогаш осетиш дека тој е поладен, дека е можеби уморен, дека немате доволно комуникација - кажи му. Седни онака и кажи му „Мене ми смета ова и ова“ или „Дали осеќаш дека ни фали комуникација?“ и со самото тоа шо ти поттикнуваш разговор, вие комуницирате. После тоа од една на друга тема е многу лесно да се скокни и ете ти, се ќе се исправи.
Затоа кога си лута, кога не си среќна во врската, гледај да разговараш за тоа со партнерот ако несакаш да го изгубиш. Смирено, седнуваш и размислуваш што е проблемот, па потоа разговараш со него за да го решиш тој проблем зошто врската е за двата. Ако вие не комуницирате како би можеле да речите дека сте заедно? Физичките задоволства не се единствени причини за да се биди во врска туку треба и да бидите среќни заедно и да се трудите таа врска да опстани.
Затоа немој одма да се лутиш на секој ваш проблем, туку разговарај. Разговорот можи да ти отвори илјадници врати во врската за кои не знаеше дека постојат.

Во право си.. ќе видам денес како ќе се одвиваат работите пошто сега е убаво има "весела" комуникација може и денес ќе прескокнам таков разговор ама не го оставам назад пошто ја ќе си пукнам така. Едноставно нели :Dпрво ќе го прашам што се му фали од моја страна па после сум ја на ред, мада не знам каков ќе е текот на разговорот..
Ептен ми олесна жими се фала ти (hug)(flower)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: EmilijaS

Loner

Активен Член
13 март 2016
340
86
28
Skopje
Имам симпатија, а можеби е и повеќе од симпатија, но тој има девојка. Вчера дознав дека сега се официјално во врска. Не знам што да правам... прв пат вака се чувствувам скршено, иако другарките ми помагаат и викаат дека треба веќе да го заборавам, не можам. Секој ден го гледам и не знам што да правам.

Дали вие постарите и поискусните би ме советувале нешто? :(

Znaci da ne se zamaras i gotoo
 

Ѕвездичка

Староседелец
21 март 2016
1,102
971
1,133
Пред неколку месеци по втор пат излегов со еден дечко што цело време ми е симпаичен, уште кога имавме по 18 години. Првиот пат излеговме пред две години, но по начинот на неговото однесување сфатив дека не е заинтересиран за понатамошно гледање со мене. Како што кажав пред некој месец излеговме повторно. Јас никогаш не сум се чувствувала толку среќно, кога ме бакна мислев дека срцето и мокот ќе ми експолидираат. Изгледаше како да сака да ме импресионира. После излегувањето пишувавме, но овај дечко како да е биполарен. Сега го нема, не ми пишува, а јас како тинејџерка некоја само го мислам. Секој совет би бил добредојден :)
 

Mnogo Bitno

Староседелец
9 февруари 2015
1,801
810
1,133
Skopje
Мисли си го ти уште , само до кога ,мораш да мислиш некој што и тој ќе , мислам дека на малиот го дувнало ветрот ...
 

Ѕвездичка

Староседелец
21 март 2016
1,102
971
1,133
Мисли си го ти уште , само до кога ,мораш да мислиш некој што и тој ќе , мислам дека на малиот го дувнало ветрот ...

Не знам што да кажам, изгледаше како овај пат дека ќе сака да се гледа со мене... само глумци ми се паѓаат :D