Чет муабети (ти реков-ми рече)

Viktor k

Староседелец
4 мај 2012
827
537
1,103
34
Скопје
Каква бре мерка сакаш? Тоа што владата немаше 30К€ за да спаси живот на мало дете кое што е само еден пример (ги има и ги имало уште многу), ама затоа има да дава плати на луѓе кои не знаат каде им е работното место, врби од 100К€ која од која полична, палми во градовите за да не се осеќа до толку мртвилото кое го створи? Влада која што го дели народот на „наши“ и останати? Која мерка ја сакаш? Субвенции за земјоделие кои што на крај пак ги враќаш преку цената на производот што го продаваш? Која мерка што ја донесе владава во деценискава пwewoдба ја сакаш и мислиш дека е за пофалба?
Да де девојчето кое умре од сосема друга болест ама тоа не е битно никогаш не се одвојувале доволно пари за тој сектор. За луѓе кои незнат каде им е работно место прашај и низ Струмица и низ Центар има еден куп такви посебно во ПОЦ значи сите се исти. Што според тебе треба да е субвенцијата дополнителен приход? Дај бе нека ги укинат скроз не ми пречи мене ама ич и онака не ме засега откупната цена пак ќе ми ги покрие трошоците за семенски материјали ама во недоволна количиина како што е субвенцијата . За откупната цена е посебна приказна знаеш дека ние увезуваме се па дури и домати и пиперки се носат како “свежи“ по маркетите низ Македонија ? Затоа државата треба да зголеми царина или условен откуп за увезен еден откупени 3 кг домашни пример . Меѓутоа кај нас пак нема да бидат задоволни затоа што тие со слаб квалитет ќе кажат мала е цената и ќе сакаат да се продава нивниот производ како прва класа , а реално да е трета или ко стално што се жалат дека не им го откупуваат тутунот , а само произведува количини поголеми од тоа што се договорил со откупувачот. Ја да сум власт на тие забрана за дејност ќе им ставам така не се работи ама ај.
 

Struggler

Староседелец
19 јануари 2013
1,755
1,002
1,133
Море брат како да ти нацртам дека не ја бива оваа банана држава. Имаме природно богатство т.е земја, но не знаат како се обработува, а и тоа што обработуваат земјоделците му се зема за ич пари, перење пари. Има рудни наоѓалишта, арно ама владата нема разбрано па затоа грците идат, експлоатираат и си заминуваат, им е гајле. Али битно во анска река че вадиме злато со големина на камчиња, браво Хорхее... :D

Какво услови имаме ние т.е иднина за младите? Или од секое дрво бива шупелка, па ајде сите на факултет?
Или пак че речите дека ете има да си крениш кредит 3 илјади евра, ама не секој може да знае како се раководи со бизнис, или пак во најмала рака како трговец. Или со подруги зборови кажано си клаваш (не)свесно јамка околу вратот со кредитот.


Нели е срамота да клаваат палми и врби таму по неколку илјадници евра?
Нели е срамота после оние видеа на оној бомбашот-преговарач?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lady*

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Остај сеа ездеес муабет, говна се и тие ама моментално не се на власт и не носат закони и измени. Јас за оваа влада зборувам и те прашувам еве кажи ми што направила оваа влада за една деценија за пофалба?

@Io Sono грците и во најбедните денови имаат по 50 евриќи дневно за вадење, нешто што тука вреди 60-тина работни часа.
 

Io Sono

Староседелец
27 јуни 2015
422
431
673
A Galaxy far, far away...
И јас тоа викам, исто ќе не снајде ама ние барем нема да се туркаме.

Туку, никогаш во живот не сум се смеел кога некој бил удрен, неубава работа, ама кога видов каква воспитна попил Шаше се одвртив од смеење.

Am I a bad person?
 
Последна промена:
  • Ми се допаѓа
Реакции: existence

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Остај сеа ездеес муабет, говна се и тие ама моментално не се на власт и не носат закони и измени. Јас за оваа влада зборувам и те прашувам еве кажи ми што направила оваа влада за една деценија за пофалба?

@Io Sono грците и во најбедните денови имаат по 50 евриќи дневно за вадење, нешто што тука вреди 60-тина работни часа.
Како да им нацрташ на нив бе кога умот им е репрограмиран да вадат аргументи идентични со оние на паторот? Оправдувања на акциите на оваа власт дека и другите биле (по)лоши. Само едно ќе ти кажам. Кога ќе дојде наредната партија на власт, очекувај истиве овие веднаш да го сменат своето мислење. Пошо имаат автократски ментален склоп со мала доза на теократско оправдување на власта. Никогаш нема да размислуваат критички, едноставно ќе се прилепат за оној кој ќе им дава субвенции, ќе ја рани нивната послушност. Истите тие фрлаат копја и камења на оние со „немирен“ дух, кои критикуваат со свое лично видување, индивидуалци кои ја согледуваат работата пореално. Зоната на комфор до толку им го затупила осетот да расудуваат што станува премногу опасно, бидејќи сегашната (а и понатаму било која) власт можно е и да ги залажува со минимални услови, самите тие ќе гракаат, ќе вршат поделби меѓу народот на нив, и сите што се против нив. А на било која власт, посебно на оваа тоа многу и` одговара за да манипулира после тоа преку медиумите. Divide et impera.
Само погледни кога беа протестите на 17ти, кога имаше и вмровци и сдсовци и најобични граѓани собрано.... Утредента прво го собраа својот табор на послушковци, па после тоа почнаа да гракаат по медиуми за да граѓанинот почне сам да го дели народот. Не успеа кај оние кои беа (запознаени) на протестот на 17ти. Пошо знаеа дека пости барем малку критичен став кај одредени партиски истомисленици.
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Да де девојчето кое умре од сосема друга болест ама тоа не е битно никогаш не се одвојувале доволно пари за тој сектор. За луѓе кои незнат каде им е работно место прашај и низ Струмица и низ Центар има еден куп такви посебно во ПОЦ значи сите се исти. Што според тебе треба да е субвенцијата дополнителен приход? Дај бе нека ги укинат скроз не ми пречи мене ама ич и онака не ме засега откупната цена пак ќе ми ги покрие трошоците за семенски материјали ама во недоволна количиина како што е субвенцијата . За откупната цена е посебна приказна знаеш дека ние увезуваме се па дури и домати и пиперки се носат како “свежи“ по маркетите низ Македонија ? Затоа државата треба да зголеми царина или условен откуп за увезен еден откупени 3 кг домашни пример . Меѓутоа кај нас пак нема да бидат задоволни затоа што тие со слаб квалитет ќе кажат мала е цената и ќе сакаат да се продава нивниот производ како прва класа , а реално да е трета или ко стално што се жалат дека не им го откупуваат тутунот , а само произведува количини поголеми од тоа што се договорил со откупувачот. Ја да сум власт на тие забрана за дејност ќе им ставам така не се работи ама ај.

3430054_orig.jpg