Протести против полициската бруталност

  • Подфорумот „Политика и политички настани“ се отвора со цел да се информираме и дискутираме за политичките збиднувања во Македонија и светот.

    Освен стандардните форумски правила, се молат членовите да:
    - Се држат настрана од својата пристрасност и да дискутираат во рамките на зададената тема, односно да ја држат дискусијата на соодветно ниво. Секое скршнување од истата ќе биде избришено и казнувано по потреба.
    - Не навлегуваат во конфликти околу политичките партии на кои (не) им се наклонети.
    - Секој обид за партиски активизам ќе биде санкциониран, а корисникот баниран.

    Пристап до овој подфорум имаат членови со над 50 мислења по останатите теми, односно членови чија цел не е ширење политичка пропаганда и нетрпеливост.

    Тимот на ЦрноБело форум се оградува од поддржување на било која политичка партија.

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
Заправо тоа е генерално проблемот кај нас,зошто ниту некогаш одговарал некој за своите грешки,ниту ќе одговара.Ако фалат во касата 12милиони евра,само може оставка да си дадат и вук појео магарца,од парите нема адреса....значи од нашето осамостојување навака,во принцип така стојат работите,и нема потреба од секакви расправии околу тоа,кој колку или какви грешки направил,сите правеле и уште се прават грешки,само никој не излегува пред лицето на правдата.Да не ако дојде другата банда поубаво ќе биде,само размена на стоката ќе се случи,ама ништо дуго.Нашиве политичари незнаат друга политика да скројат.
Но затоа ова е изговор за сегашниве дека се подобри, не? :zelen
 

Electra

Неонка
Член на администрација
Админ
16 февруари 2012
3,103
7,519
1,183
Big Sur
Точно така и јас сакам сите грешници да бидат казнети но што мислиш колку невини жртви треба да отидат и дали воопшто така ке успееме да ги казниме???Правиме само грев на нашите души оставајки мајки и жени завиткани во црно и деца без татковци !Некого да го казниш треба ли и јас да станам вандал и насилник па и можен убиец?Народов толку се закрвави и не ми е јасно како можат толку БРУТАЛНО да протестираат против некоја бруталност од некои индивидуи?
1. Ние ги оставаме?
Па тоа може да биде сечиј татко, брат, партнер, другар...кој здраворазумен би си рекол „Абе нека гине, битно владава да се среди“?
А секој што излегол на протест, се ставил себеси на ризик да е следниот Нешковски, не можеш да знаеш.
Работата е што пастирот врти кон ливадата дека се протестира против секој еден полицаец, кога се протестира против оние неспособните да пројдат 1 психолошки тест и да размислуваат (рационално) без насилнички нагони, а се дојдени до таа позиција пошто имаат црвено книвче.
До црнини е дојдено зашто на твоите миленици им фуфка да се повлечат, па се спремни и на тие најцрни драми, само да замачкаат очи на народот и да ги спасат газовите од затвор.

2. Не е брутално да местиш нереди во кои гине народ, ама брутално е да се собираш и скандираш пред влада? Е, алал.
И јас и ти знаеме кој се крие зад маиците на глава и фантомките а ла доколенка, што пробува да направи нереди на протестите. Тоа се истите пиунчиња што лепат плакати и фб статуси пренесени од штаб сосе „ова треба да се објави“ и „крај на разговорот“ (жими ја, само да ја најдам сликата).
 

corki

Староседелец
21 декември 2013
542
449
1,073
Но затоа ова е изговор за сегашниве дека се подобри, не? :zelen
@Saladin значи стојам зад мојот κоментаρ,и би ти κажал κатегоρично НЕ...за мене сепаκ важи онаа што бев погоρе κоментиρал.само да не мислеме деκа доκолκу имаше пρислушκување и κај дρугите,ќе беа цвеќе за миρисање....не бе бρате,јас убаво κажав,само пρомена на личностите ќе добиеме,ништо дρуго.Немој да се навρаќаме на отκρиени фаκти со мафијаκи ефеκти κога беа "оние дρугите"па да κоментиρаме,што ли се се случуваше,не сме забоρавиле,аκо питат е изедена тепсијата стои.:zelen
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
Не ми е јасно зошто ти и Алтаир толку сте против оваа влада,против оваа полиција??Па што ти даде толку вредно додека беше на власт СДСМ,со што толку ве задолжија Заев и останатите што ги величате толку?Оваа влада треба да се реконструира, и да одговараат поедини луѓе но не со дивјачки и бунтовен начин! Да се разбереме,не дека и јас сум задоволна но кога би бирала од две зла би ги одбрала овие но со нова гарнитура.Кажете дали воопшто знаете што после сето тоа кршење и рушење иииииииииии...ке падне власт,абе што потоа луѓе???Во септември на избори што мислите,кој ке победи!??@existence кога веке наведуваш што оваа влада купила и прави наведи и за претходната СДсмовската што купила и направила,па да правиме паралела која направила поголеми глупости. Јас не ја бранам владата туку сум против начинот на кој сака некој преку наш грб и наша крв да дојде друг на власт.
Знаеш ли првин кое е основната примена на полицијата?
-To serve and protect.
Знаеш ли што прави полицијата?
-Тепа и казнува.

Јас којзнае колку пати зборам дека не ги сакам ни едните ни другите, изборот е пролив или тврдо гомно. Што и да избереш смрди, што и да избереш заебан си, што и да избереш е проследено од лошо минато. Ама овие 9 години што поминаа се најлошите од 25-те години како независна република. Политиката која ја води оваа влада кон народот е пример за казнена политика. Казни за буквално се` има. Што ги спречува утре да стават казни за сите што облекле маица наопаку?
Во Турција луѓе протестираа цела година само затоа што владата се обиде да продаде паркче за да се гради хотел, кај нас сите зборат само „Ќути има и полошо“. Со такви самурајски мисли како „Наведната глава сабја не сече“ не се оди кон напредок туку се излегува и се искажува народниот глас. Владата во демократија треба да е гласот на народот, а штом има по неколку илјади на улица значи дека тој глас не е вистинскиот. За овие 9 години оваа влада направи да не можеш да искажеш мислење, направи народот да преживува секој ден, направи четвртина население да избега, направи гипсени згради на кои се смее цел свет, покажа колку им вреди животот на обичните граѓани многу пати и уште ред други работи. Поарно без влада отколку со вакви на врв.






StopMovingBitch.jpg
 

Saladin

Unbaised
Член на администрација
17 февруари 2012
6,024
9,655
1,683
Normandy
@Saladin значи стојам зад мојот κоментаρ,и би ти κажал κатегоρично НЕ...за мене сепаκ важи онаа што бев погоρе κоментиρал.само да не мислеме деκа доκолκу имаше пρислушκување и κај дρугите,ќе беа цвеќе за миρисање....не бе бρате,јас убаво κажав,само пρомена на личностите ќе добиеме,ништо дρуго.Немој да се навρаќаме на отκρиени фаκти со мафијаκи ефеκти κога беа "оние дρугите"па да κоментиρаме,што ли се се случуваше,не сме забоρавиле,аκо питат е изедена тепсијата стои.:zelen
Но пак те прашувам, дали тоа е изговор овие да стојат на власт “за вјак и вјакове“?
Нешто као - што протестираш, џабе курто и мурто пак ќе те ебат?
Баш поради ова, Курто е на власт 9 години,
затвара телевизии,
држи медиумски монопол во целата држава (едвај 3-4 емитуваат нешто различно),
измислува нови закони секој ден,
измислува нерацинални казни кои 80% од населението не може да ги исплати и еднино решение му е да му „кулукува“ на велможот,
гради стиропор во центар на град - неповратлива инвестиција,
тепа млади кои мирно протестираат,
инфилтрира хулигани за да создава контролиран терор,
принудно раселува население низ светот за да бараат гола егзистенција
 

corki

Староседелец
21 декември 2013
542
449
1,073
Но пак те прашувам, дали тоа е изговор овие да стојат на власт “за вјак и вјакове“?
Нешто као - што протестираш, џабе курто и мурто пак ќе те ебат?
Баш поради ова, Курто е на власт 9 години,
затвара телевизии,
држи медиумски монопол во целата држава (едвај 3-4 емитуваат нешто различно),
измислува нови закони секој ден,
измислува нерацинални казни кои 80% од населението не може да ги исплати и еднино решение му е да му „кулукува“ на велможот,
гради стиропор во центар на град - неповратлива инвестиција,
тепа млади кои мирно протестираат,
инфилтрира хулигани за да создава контролиран терор,
принудно раселува население низ светот за да бараат гола егзистенција

Цело време зборам дека и мурто да дојде ќе има и поголем секс,од причина што се имат испостено долго време:) па сега...еее кога ќе дојдеме ние на власт
ќе видите како ние ќе ја опрајме работава со овој терор,како прво телевизија ниту една нема да затвориме-сите ке си ги земеме под наша контрола и надлежност,вандализам,прогонство и диктатура на оваа постоечка гарнитура.....што ќе средиш бе бате
па кога беше за средување работава,ти им даваше школа на сегашниве како на подобар начи да го сторат тоа.
Иначе сачувај боже да сум за "Вјак и вјакова"..генерално никој не би требало да биде повеќеод 3-4г.зошто фаќаат многу лоши навики,после тие 3-4г.почнуваат
кој банака опљачкал кој наддава уши за скап автомобил,кој прикрива разноразни убиства итн.:)
 

Outrider

A Witty Cat
Член на администрација
23 мај 2013
5,405
5,905
1,683
Disco
Да браниш влада што купува врби од 100.000€, a не одобруваше 30.000€ за да спаси дете треба да си во најмала рака идиот.
Да браниш влада што се обидува да маргинализира убиства ~~~
Да браниш влада што те продава поевтино од кинез во Катар ~~~
...
...
Да браниш влада што организира контра-протести и контра-митинзи (сериозно ова мислам дека прв пат во историјата се организира контра-митинг) ~~~

Не се толку оригинални овие, имало во Србија за време на Милошевиќ контра-протести, четници со шајкачи кои со автобуси ги носеле во Белград, класика :cool:

Инаку имам забележано една ствар, сите кои работат во реален сектор и сами си ги заработуваат парите ја мразат власта до коска, скоро без исклучок нема чоек шо сам заработува без лижење и такви срања да ја подржува власта - а наспроти сите кои преживуваат благодарејќи на државната каса се пастирољупци.:^)

Фор д рекорд, изразот `пастир` е дело на доајенот на медиумското лижењето чмар, `новинарот` Слободан Томиќ, сега не знам во која телевизија е, ликот напишал писмо до фирерот `пастирууууууууу нашшшш ти благодариме за убавините во кои живееме, бла бла, пастиру наааааааш` и слични ласкања од кои би се засрамиле и ликови кои пишувале писма на другарот Сталин :rofl

Цело време зборам дека и мурто да дојде ќе има и поголем секс,од причина што се имат испостено долго време:) па сега...еее кога ќе дојдеме ние на власт
ќе видите како ние ќе ја опрајме работава со овој терор,како прво телевизија ниту една нема да затвориме-сите ке си ги земеме под наша контрола и надлежност,вандализам,прогонство и диктатура на оваа постоечка гарнитура.....што ќе средиш бе бате
па кога беше за средување работава,ти им даваше школа на сегашниве како на подобар начи да го сторат тоа.
Иначе сачувај боже да сум за "Вјак и вјакова"..генерално никој не би требало да биде повеќеод 3-4г.зошто фаќаат многу лоши навики,после тие 3-4г.почнуваат
кој банака опљачкал кој наддава уши за скап автомобил,кој прикрива разноразни убиства итн.:)

Молчи синко има и полошо, воња ќе фати, за леп ќе немаме, тоа е тој менталитет.

Власта мора да се смени е сега пошто трета опција нема ќе дојде Заеф а доколку Заеф и компанија продолжат со непишаната спогодба на неосудување на криминалот - тогаш ќе мора да се протестира и против Заеф во иднина и да се паљи со бенѕин, како и да е пастирот никогаш повеќе не смее да врши било каква функција поголема од вратар во јавно веце.
 
Последна промена од модератор:

Viktor k

Староседелец
4 мај 2012
827
537
1,103
34
Скопје
Се плашиш и ти? Страв ти е да не те избркаат од работа? И јас би се плашел. :)


Не е точно дека има убиено едно дете, има убиено 5. Затоа и толку страв од снимките за Смилковско, затоа што се вмешани сите. Истиот момент кога ќе се објави снимката на Груевски му е подобро да се убие, зошто следниот ден ќе виси на тестисите на Букефал, со главата надоле.
Мешаш терористички акт со нешто што го извршил поединец . Мирни биле протестите само со 54 повредени полицајци и со кинење на Македонското знаеме е такви протести се мирни додај на тоа палење на контејнери море знаш што е диктатура она што сеа ти го применува лидерот на сдсм што не пушти што правеле они? Плус во една од бомбите се виде кој ги местел изборите цитирам : Ги фативме тие што потплатуват за Ацо во Охред ! Епа супер штом успеавте во тоа!
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: diva orhideja

Altaïr

Shinigami
23 јули 2012
5,855
2,674
1,683
Han Wavel
Мешаш терористички акт со нешто што го извршил поединец . Мирни биле протестите само со 54 повредени полицајци и со кинење на Македонското знаеме е такви протести се мирни додај на тоа палење на контејнери море знаш што е диктатура она што сеа ти го применува лидерот на сдсм што не пушти што правеле они? Плус во една од бомбите се виде кој ги местел изборите цитирам : Ги фативме тие што потплатуват за Ацо во Охред ! Епа супер штом успеавте во тоа!
Ау контејнери се палеле затоа треба да се истепаат сите и да се уапсат, како смеат ѓубрето да го палат. 54 повредени полицајци? Од што бе? Од пластични шишиња? :rofl
И со тоа знамето напнавте сите, јаката работа што се случила, знамето го тргнал некој леле. Се некои глупости се кажуваат само за да не се признае вината, ама добро ете оставките може да ги сметаме како признание, сега е на ред боксерот. Па после нека проба да се кандидира пак.