Македонија за 10-20 години

  • Подфорумот „Политика и политички настани“ се отвора со цел да се информираме и дискутираме за политичките збиднувања во Македонија и светот.

    Освен стандардните форумски правила, се молат членовите да:
    - Се држат настрана од својата пристрасност и да дискутираат во рамките на зададената тема, односно да ја држат дискусијата на соодветно ниво. Секое скршнување од истата ќе биде избришено и казнувано по потреба.
    - Не навлегуваат во конфликти околу политичките партии на кои (не) им се наклонети.
    - Секој обид за партиски активизам ќе биде санкциониран, а корисникот баниран.

    Пристап до овој подфорум имаат членови со над 50 мислења по останатите теми, односно членови чија цел не е ширење политичка пропаганда и нетрпеливост.

    Тимот на ЦрноБело форум се оградува од поддржување на било која политичка партија.

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Кој прв почна со политика мме?(wasntme)
Ах колку само едвај се воздржувам,сепак нели сите сме грагани на оваа држава па можеме да се расфрламе со своите прогнози колку сакаме.
Колку само опседнати со белото луге има.
Тоа ве прави демек јака фаца?
Е ајде де нека ви биде,може не секој ама во секој 5ти пост ви се осека белото,па дури и овде во прогнозирањето за иднината за Вашата земја.
Некој ке рече дека не сите сонуваме розово,е,да.Некои сонуваат бело.
И мислам редно е да се изчисти темата од политика или да продолжиме сите во тој правец?
Оти само во тој случај ке можеме убаво да се искажеме на темава.
 

Шмекси

Истакнат Член
15 февруари 2012
1,133
1,068
113
Скопје
www.statik-group.com
Не сакам да се расправам на форумов со ниту еден член , ама постов има голема доза на провокација....но ќе се воздржам.

Да верував во тоа што го кажуваат по македонските партии, сега ќе пишев дека Македонија за 10-20 години ќе биде новиот Дубаи, а вие подгответесе дома од чешмите да ви тече нафта.

Мислам хелоууу, како инаку би ве задржиле како членови по партиите??? нормално ќе ви вртат такви приказни и гачки, за да се чукате во гради, и за да станете нивни активисти , жедно очекувајќи да дојде моментот кога ниту еден македонец нема да биде во македонија.

Колку омраза човечеееее, и колкава жед за одземање нешто што е туѓо....

Погледни ги низата настани наназад што се случува со Македонија па можеби ќе ти стане јасно.
Па и нормално дека нема да има македонци, кога и тие што ги има исто како да ги нема.Државата ги пупи и ги е*е во која сака поза.Јас досега не забележав некој масовен протест против сегашната влада од страна на македонците.
Или се зафатени гледајки турски серии?Индиски?

Македонија и денес е центар на Балканот и денденес се шверцаат нелегални работи низ неа ова е јавна тајна. Твојот с.м. нема да е вечен сите еден ден ке умреме знаеш ли ?
Сакаш да кажеш дека си лизач на Дуи, епа убаво и не тврди ништо со сигурност зш нели заклучивиме дека не си образован посебно за филозофијата на политиката а по вашите штабовите може да си прајте до 101 филм.
Не се прскаме шо тоа шо Тали (ептен нагалено си го пишал да види секоја вечер пред спиење ке ти ја чита Рат и Мир ) тоа беа самонапалени тинејџери и ако е министир, АРМ има и Врховен командант ;)
И добро е што сте у власта иначе нели ке се мислеше на кој споменик да се обесиш уствари да се самоубиеш.

Некој ќе умре порано некој покасно.
Јас не кажав дали сум лижач или не.
Знаеш, многу просто гледаш на работите.
Размисли дека можеби таа партија ми била единствена опција за излегување од бедата во која што сум живеел јас и моите родители.Јас на кои врати сум чукал не би сакал ти ни да дојдеш до нив.
Кога некои повисоки луѓе (македонци) дознаа со што се бавам од моја 15-та година сакаа да ме поткупат, да работам за нив и да ме наседнат и да лежам во затвор.Тоа сум добил од „браќата по крв“.За среќа испадна тој мајчин албанец кој ме избави од сета таа невоља и ми понуди работа.Само работа.
Почнав.Ми помагаше од сите можни страни да успеам во тоа што сум почнал.И до некаде успеав.Бар имам за мене доволно.
Благодарен сум им на нив.И да, ќе бидам со нив додека имам ќар од државата.После бегам за странство.

Тали му е надимак не сакам да му пишам име и презиме на човекот.И не знам за кого ти мислиш дека е напален тинејџер, ама тие луѓе се успешни во полето на бизнисот.Него к*р му чуе што го сметаат него, дали екстремист, муџахедин итн итн.
 

alba

Староседелец
15 март 2012
1,424
2,015
1,123
Погледни ги низата настани наназад што се случува со Македонија па можеби ќе ти стане јасно.
Па и нормално дека нема да има македонци, кога и тие што ги има исто како да ги нема.Државата ги пупи и ги е*е во која сака поза.Јас досега не забележав некој масовен протест против сегашната влада од страна на македонците.
Или се зафатени гледајки турски серии?Индиски?



Некој ќе умре порано некој покасно.
Јас не кажав дали сум лижач или не.
Знаеш, многу просто гледаш на работите.
Размисли дека можеби таа партија ми била единствена опција за излегување од бедата во која што сум живеел јас и моите родители.Јас на кои врати сум чукал не би сакал ти ни да дојдеш до нив.
Кога некои повисоки луѓе (македонци) дознаа со што се бавам од моја 15-та година сакаа да ме поткупат, да работам за нив и да ме наседнат и да лежам во затвор.Тоа сум добил од „браќата по крв“.За среќа испадна тој мајчин албанец кој ме избави од сета таа невоља и ми понуди работа.Само работа.
Почнав.Ми помагаше од сите можни страни да успеам во тоа што сум почнал.И до некаде успеав.Бар имам за мене доволно.
Благодарен сум им на нив.И да, ќе бидам со нив додека имам ќар од државата.После бегам за странство.

Тали му е надимак не сакам да му пишам име и презиме на човекот.И не знам за кого ти мислиш дека е напален тинејџер, ама тие луѓе се успешни во полето на бизнисот.Него к*р му чуе што го сметаат него, дали екстремист, муџахедин итн итн.

Не и кажувај на девојчето како и што и да гледа тоа низ што она поминала на нејзини 9 год е страшно да се помисли а не па доживее.
Точно некој порано , некој покасно ама сите ке одиме 3 метра под земја ама работава е во тоа додека гажиме по земјата што ке направиме и што ке оставиме зад нас.
Некој да приаѓа на политичка партија е негов личен избор и право а како што стојат работите во нашата ни држава сите тие за мене се лизачи и дали јас гледам просто или сложено на тие работи е мој проблем.
Ај ти размисли дали за да успееш во нешто треба да припаѓаш во некоја партија и не си живеел само ти во беда и сиромаштија, цела држава ни е таква.
Незнам ама ти на 15 год каде што имаш завршено само основно училиште незнам што би можел да работиш , незнам каква е таа работа а ме интересира ?
И добро браќата по крв сакале да те наместат во ред ама затоа овие другите сега нели во скукот те клацкат.
Ете гледаш баш од такви како тебе не не ни ја бива држвата додека можам ке ја оштета а после во странство и тука ке ти помогнат браќата они специјалци се во тоа и кога МКД ке стане покраина на Косово ке се вратиш зш неверувам дека они сами белото ке можат да го носат.
За твојот Тали ич не ми е гајле кое му е уметничко а кое вистинско име, на тинејџери мислев на тие што се бунеа дека министер незнак како ме имаш сватено а и лесно со парите на граѓаните да си успешен во секој бизнис.
 

Mystique

Староседелец
18 јуни 2012
753
1,413
1,103
Погледни ги низата настани наназад што се случува со Македонија па можеби ќе ти стане јасно.
Па и нормално дека нема да има македонци, кога и тие што ги има исто како да ги нема.Државата ги пупи и ги е*е во која сака поза.Јас досега не забележав некој масовен протест против сегашната влада од страна на македонците.
Или се зафатени гледајки турски серии?Индиски?



Некој ќе умре порано некој покасно.
Јас не кажав дали сум лижач или не.
Знаеш, многу просто гледаш на работите.
Размисли дека можеби таа партија ми била единствена опција за излегување од бедата во која што сум живеел јас и моите родители.Јас на кои врати сум чукал не би сакал ти ни да дојдеш до нив.
Кога некои повисоки луѓе (македонци) дознаа со што се бавам од моја 15-та година сакаа да ме поткупат, да работам за нив и да ме наседнат и да лежам во затвор.Тоа сум добил од „браќата по крв“.За среќа испадна тој мајчин албанец кој ме избави од сета таа невоља и ми понуди работа.Само работа.
Почнав.Ми помагаше од сите можни страни да успеам во тоа што сум почнал.И до некаде успеав.Бар имам за мене доволно.
Благодарен сум им на нив.И да, ќе бидам со нив додека имам ќар од државата.После бегам за странство.

Тали му е надимак не сакам да му пишам име и презиме на човекот.И не знам за кого ти мислиш дека е напален тинејџер, ама тие луѓе се успешни во полето на бизнисот.Него к*р му чуе што го сметаат него, дали екстремист, муџахедин итн итн.

А ти знаеш низ што не јас и моето семејство сме поминале? Нашите комшиии? Поширока фамилија? Пријатели??? Имаш ли некаква си појма ? Ни најмалку, еве јас ќе ти кажам.
За работа??? Тоа ти бил единствениот проблем во животот? И беда??? Па тоа е, во сиромаштија сме живееле, сите , а не само вие . Разликата е што вие кога сте барале работа, јас лазев на под за да дојдам до кујна секој пат вода кога ќе ми се пиеше за да не ме закачи куршум, јас секој е**н ден плачев зошто не знаев дали мајка ми и татко ми ќе се со мене до вечерта, се научив на звукот од пукањето како на некој звук најнормален,секоја минута од секој ден чекав да влезат терористи кај нас дома и да направат покољ, мене дечко животот засекогаш ми е поделен на пред и по ратот, а не на детство и период на созревање.
Си наишол на погрешни луѓе и те заебале па? Тоа значи да си го продадеш “гзот“? И Исус бил предаден од најближниот , па не се откажал од бога и не почнал да проповеда за нешто друго. Кој карактер го имаш.
Викаш не смо протестирале, епа тоа е, културата не ни дозвољуе за све нешто да излагамо по улице и да се дивљачимо како ретардиран народ, ама затоа од планиневе се спуштаа животиње и праа зоолошка забава по улице.
Мило ми е што си успеал како бизнис човек, сега си со тие што имаат парички и секогаш ќе те подлажуваат со книгичиња . Но како човек со вакво мислење си потфрлил па ако сакаш биди која сакаш националност, каква сакаш религија и со која и да е политичка партија.
Очигледно тоа што си го работал од твоја 15година не било баш најлегално , и тоа што си завршил во затвор е веројатно половично и твоја вина,те подлажале , ама и сам си се подлажал за некој денар (исправиме ако грешам)

И мене на 16 год ми беше скршено срцево од еден дечко, и ме заеба, и плачев, и страдав и не знам што уште не, ама не затоа му пресудив на цел мушки род. Еден човек не е опис на мнозинството.

Ќе те замолим имај почит за људите што до смрт се бореле за ова парче земја што и да го земе некој, и да го украде, и да го поседуе, и да го преименуе , џабе му е. Дур светов се врти у универзумов Македонија и Македонци ќе постоја, така да пренесеш у твојата партија тамо.
 

The High Commander

Староседелец
2 мај 2012
206
131
1,043
123
А ти знаеш низ што не јас и моето семејство сме поминале? Нашите комшиии? Поширока фамилија? Пријатели??? Имаш ли некаква си појма ? Ни најмалку, еве јас ќе ти кажам.
За работа??? Тоа ти бил единствениот проблем во животот? И беда??? Па тоа е, во сиромаштија сме живееле, сите , а не само вие . Разликата е што вие кога сте барале работа, јас лазев на под за да дојдам до кујна секој пат вода кога ќе ми се пиеше за да не ме закачи куршум, јас секој е**н ден плачев зошто не знаев дали мајка ми и татко ми ќе се со мене до вечерта, се научив на звукот од пукањето како на некој звук најнормален,секоја минута од секој ден чекав да влезат терористи кај нас дома и да направат покољ, мене дечко животот засекогаш ми е поделен на пред и по ратот, а не на детство и период на созревање.
Си наишол на погрешни луѓе и те заебале па? Тоа значи да си го продадеш “гзот“? И Исус бил предаден од најближниот , па не се откажал од бога и не почнал да проповеда за нешто друго. Кој карактер го имаш.
Викаш не смо протестирале, епа тоа е, културата не ни дозвољуе за све нешто да излагамо по улице и да се дивљачимо како ретардиран народ, ама затоа од планиневе се спуштаа животиње и праа зоолошка забава по улице.
Мило ми е што си успеал како бизнис човек, сега си со тие што имаат парички и секогаш ќе те подлажуваат со книгичиња . Но како човек со вакво мислење си потфрлил па ако сакаш биди која сакаш националност, каква сакаш религија и со која и да е политичка партија.
Очигледно тоа што си го работал од твоја 15година не било баш најлегално , и тоа што си завршил во затвор е веројатно половично и твоја вина,те подлажале , ама и сам си се подлажал за некој денар (исправиме ако грешам)

И мене на 16 год ми беше скршено срцево од еден дечко, и ме заеба, и плачев, и страдав и не знам што уште не, ама не затоа му пресудив на цел мушки род. Еден човек не е опис на мнозинството.

Ќе те замолим имај почит за људите што до смрт се бореле за ова парче земја што и да го земе некој, и да го украде, и да го поседуе, и да го преименуе , џабе му е. Дур светов се врти у универзумов Македонија и Македонци ќе постоја, така да пренесеш у твојата партија тамо.
(bravo)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Oleri

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,531
14,441
1,683
Таму каде што треба
Да погледнеме низ историјата благодарение на многу несебични борци кои што несебично го дарувале својот живот во замена за Слободна Македонија,а да погледнеме денес голем број на кодоши и егоисти кои што мислат само на себе,кои што ќе си го продадат г*от за малце пари,срамота,голема срамота,мислат дека Македонија ќе пробадне.... но Македонија е како Пиреј -цитирм -„Племето наше е пиреј и не го ништи ни една војска. Ама ти колку сакаш кошкај ја, корни ја, куби ја, таа пак не умира. Само малку да се допре до земјата, и пак ќе се фати, ќе оживи, ќе потера. Ништо не ја ништи таа трева.“ (П.М.Андреевски)
Македонија за 10години ја гледам поразвиена и во позитивно светло.Оптимистички како што кажа мојот Фан.
Ја сакам Македонија,ја сакам оваа убава земја..
Македонијо прости им на некои луѓе ,не знаат што зборуваат,не знаат ниту што прват... :)
 

Шмекси

Истакнат Член
15 февруари 2012
1,133
1,068
113
Скопје
www.statik-group.com
А ти знаеш низ што не јас и моето семејство сме поминале? Нашите комшиии? Поширока фамилија? Пријатели??? Имаш ли некаква си појма ? Ни најмалку, еве јас ќе ти кажам.
За работа??? Тоа ти бил единствениот проблем во животот? И беда??? Па тоа е, во сиромаштија сме живееле, сите , а не само вие . Разликата е што вие кога сте барале работа, јас лазев на под за да дојдам до кујна секој пат вода кога ќе ми се пиеше за да не ме закачи куршум, јас секој е**н ден плачев зошто не знаев дали мајка ми и татко ми ќе се со мене до вечерта, се научив на звукот од пукањето како на некој звук најнормален,секоја минута од секој ден чекав да влезат терористи кај нас дома и да направат покољ, мене дечко животот засекогаш ми е поделен на пред и по ратот, а не на детство и период на созревање.
Си наишол на погрешни луѓе и те заебале па? Тоа значи да си го продадеш “гзот“? И Исус бил предаден од најближниот , па не се откажал од бога и не почнал да проповеда за нешто друго. Кој карактер го имаш.
Викаш не смо протестирале, епа тоа е, културата не ни дозвољуе за све нешто да излагамо по улице и да се дивљачимо како ретардиран народ, ама затоа од планиневе се спуштаа животиње и праа зоолошка забава по улице.
Мило ми е што си успеал како бизнис човек, сега си со тие што имаат парички и секогаш ќе те подлажуваат со книгичиња . Но како човек со вакво мислење си потфрлил па ако сакаш биди која сакаш националност, каква сакаш религија и со која и да е политичка партија.
Очигледно тоа што си го работал од твоја 15година не било баш најлегално , и тоа што си завршил во затвор е веројатно половично и твоја вина,те подлажале , ама и сам си се подлажал за некој денар (исправиме ако грешам)

И мене на 16 год ми беше скршено срцево од еден дечко, и ме заеба, и плачев, и страдав и не знам што уште не, ама не затоа му пресудив на цел мушки род. Еден човек не е опис на мнозинството.

Ќе те замолим имај почит за људите што до смрт се бореле за ова парче земја што и да го земе некој, и да го украде, и да го поседуе, и да го преименуе , џабе му е. Дур светов се врти у универзумов Македонија и Македонци ќе постоја, така да пренесеш у твојата партија тамо.

Ти беше таа што ме цитираше.И мене воопшто не ме интересира каде и како си живеела.Јас само си дадов мое лично мислење за државата, а ти беше таа што ми удри контра.
Тоа е мое лично мислење, лично доживување на работите до сега за да јас така се искажам.
 

Шмекси

Истакнат Член
15 февруари 2012
1,133
1,068
113
Скопје
www.statik-group.com
Не и кажувај на девојчето како и што и да гледа тоа низ што она поминала на нејзини 9 год е страшно да се помисли а не па доживее.
Точно некој порано , некој покасно ама сите ке одиме 3 метра под земја ама работава е во тоа додека гажиме по земјата што ке направиме и што ке оставиме зад нас.
Некој да приаѓа на политичка партија е негов личен избор и право а како што стојат работите во нашата ни држава сите тие за мене се лизачи и дали јас гледам просто или сложено на тие работи е мој проблем.
Ај ти размисли дали за да успееш во нешто треба да припаѓаш во некоја партија и не си живеел само ти во беда и сиромаштија, цела држава ни е таква.
Незнам ама ти на 15 год каде што имаш завршено само основно училиште незнам што би можел да работиш , незнам каква е таа работа а ме интересира ?
И добро браќата по крв сакале да те наместат во ред ама затоа овие другите сега нели во скукот те клацкат.
Ете гледаш баш од такви како тебе не не ни ја бива држвата додека можам ке ја оштета а после во странство и тука ке ти помогнат браќата они специјалци се во тоа и кога МКД ке стане покраина на Косово ке се вратиш зш неверувам дека они сами белото ке можат да го носат.
За твојот Тали ич не ми е гајле кое му е уметничко а кое вистинско име, на тинејџери мислев на тие што се бунеа дека министер незнак како ме имаш сватено а и лесно со парите на граѓаните да си успешен во секој бизнис.

Забележувам дека на форумов не смееш да имаш размислување поинакво од останатите.Тоа ми се допаѓа и ми дава на знаење многу работи.
Етикетираш тоа не чини.Ме дискриминираш- тоа не чини.
Целата работа девојко е кој како се снајде.Секој човек поминува низ многу патишта додека не ја најде вратата.Кога ќе ја најде вратата многу нормално е да знае таа врата да ја отвори и нормално да влезе.
Ако таа врата некому била можност за некакво си средување на животот во оваа држава, нормално е тоа да го искористи.Џабе глумиш светица.Тоа е исто како муабетот, јас да дојдам на власт нема да крадам.Абе ајде :D
На 15 години сум дилал.Кокаин.Заработка сум имал пола евро од 1 грам (50 еу).Замисли само колку требало да продадам за да направам нешто во животот.
Имам завршено средно образование и на факултет сум државен.Студирам ама заради работните обврски не сум во можност да присуствувам на часовите и затоа паузирам.
Имам научено занает од еден чичко, кој веќе не е меѓу живите.Иако го имам работено само неколку години, јас сега водам тимови на работници за истиот занает.
Никој мене не ме клацка.Јас не лепам постери.Јас плаќам „данок“ на партијата со тоа што добивам целосна заштита од нивна страна како од инспекции па се до новопечени рекетари кои мислат дека парите така лесно се печалат.Исто така преку нив добивам тендери.
Да му умре козата на комшијата ти е муабетот за тоа демек од такви како мене не успева државата.
Па оди бе напрај подобро да си на мое место.
Ете ти како поединец.Што не превземеш нешто со државата?Останатите безгрешни како тебе што не се соберете да кренете револуција во македонија и да ги смените работите на подобро?
Или ве нема? Или од тројца македонци едниот е комита, другиот војвода а третиот кодош?
Од такви како вас не успева државата девојче.Додека гледате по другите кој е наркоман, кој дилал, кој е во шиптарска партија а е македонец( по дифолт продадена душа) итн итн пропаѓа државата.А вие стоите во место.
 

The High Commander

Староседелец
2 мај 2012
206
131
1,043
123
Јас плаќам „данок“ на партијата со тоа што добивам целосна заштита од нивна страна како од инспекции па се до новопечени рекетари кои мислат дека парите така лесно се печалат.Исто така преку нив добивам тендери.
Тоа е фактички како партијата да е мафија, на која и плаќаш за заштита и за да ти просперира бизнисот...