Македонија за 10-20 години

 • Подфорумот „Политика и политички настани“ се отвора со цел да се информираме и дискутираме за политичките збиднувања во Македонија и светот.

  Освен стандардните форумски правила, се молат членовите да:
  - Се држат настрана од својата пристрасност и да дискутираат во рамките на зададената тема, односно да ја држат дискусијата на соодветно ниво. Секое скршнување од истата ќе биде избришено и казнувано по потреба.
  - Не навлегуваат во конфликти околу политичките партии на кои (не) им се наклонети.
  - Секој обид за партиски активизам ќе биде санкциониран, а корисникот баниран.

  Пристап до овој подфорум имаат членови со над 50 мислења по останатите теми, односно членови чија цел не е ширење политичка пропаганда и нетрпеливост.

  Тимот на ЦрноБело форум се оградува од поддржување на било која политичка партија.

alba

Староседелец
15 март 2012
1,424
2,015
1,123
Забележувам дека на форумов не смееш да имаш размислување поинакво од останатите.Тоа ми се допаѓа и ми дава на знаење многу работи.
Етикетираш тоа не чини.Ме дискриминираш- тоа не чини.
Целата работа девојко е кој како се снајде.Секој човек поминува низ многу патишта додека не ја најде вратата.Кога ќе ја најде вратата многу нормално е да знае таа врата да ја отвори и нормално да влезе.
Ако таа врата некому била можност за некакво си средување на животот во оваа држава, нормално е тоа да го искористи.Џабе глумиш светица.Тоа е исто како муабетот, јас да дојдам на власт нема да крадам.Абе ајде :D
На 15 години сум дилал.Кокаин.Заработка сум имал пола евро од 1 грам (50 еу).Замисли само колку требало да продадам за да направам нешто во животот.
Имам завршено средно образование и на факултет сум државен.Студирам ама заради работните обврски не сум во можност да присуствувам на часовите и затоа паузирам.
Имам научено занает од еден чичко, кој веќе не е меѓу живите.Иако го имам работено само неколку години, јас сега водам тимови на работници за истиот занает.
Никој мене не ме клацка.Јас не лепам постери.Јас плаќам „данок“ на партијата со тоа што добивам целосна заштита од нивна страна како од инспекции па се до новопечени рекетари кои мислат дека парите така лесно се печалат.Исто така преку нив добивам тендери.
Да му умре козата на комшијата ти е муабетот за тоа демек од такви како мене не успева државата.
Па оди бе напрај подобро да си на мое место.
Ете ти како поединец.Што не превземеш нешто со државата?Останатите безгрешни како тебе што не се соберете да кренете револуција во македонија и да ги смените работите на подобро?
Или ве нема? Или од тројца македонци едниот е комита, другиот војвода а третиот кодош?
Од такви како вас не успева државата девојче.Додека гледате по другите кој е наркоман, кој дилал, кој е во шиптарска партија а е македонец( по дифолт продадена душа) итн итн пропаѓа државата.А вие стоите во место.
Точно на формот не смееш да имаш различно мислење инаку одма ти се лепат етикети за дискусии овде да не ни помислувам зш одма има навредени мн се нежни знаеш изгледа сите се раснени под стаклени ѕвона или така си само умислуваат. Не етикетира а најмалка дискриминирам некого овде.
Во право си кој како се снајде така ке живее јас и ти кажав дека да припаѓаш во некаја партија е личен избот и како што знам не се плаќа данок него чланарина може и во грешка сум. Значи ти цело време пропагираш нешто овде на форумот како од беда и сиромаштија си излегол почнувајки со работа на 15 год ама никако некажуваше каква е работа и оваа не е работа дилање на кокаин не квичи како браќата по крв сакале да наместат знаеш дека во твојот бизнис владеат непишани закони ама свесен ли си за тоа дека со твоето збогатување колку животи имаш уништено а?
Не глумам јас светица далеку од тоа ама чисти ми се рацете, совеста ми е мирна и спијам убаво мене тоа ми е поважно од сите пари на светот.
Да беа сите како мене не ке шетаа некои сега слободно а најмалку ке помислуваат да ми ја делат државата и тоа со војна а ти ке беше во Шутка и ке свиреше клавир па глуми колку сакаш по форумот со тоа како од беда и сиромаштијаси станал газда ...
Несакам ни за миг да сум на твое место а тоа дека си можел да заработиш без да уништуваш млади луѓе си можел ... не ме убедувај дека не е така ... сеуште некои девојки овде на форумот ке свршуваат кога ке те читаат.
Државата ни пропаѓа ама и низ вековите пропаѓала и гледаш сеуште постои, можеби сиромаштија и беда има ама ке дојдат и подобри времиња нема се вака да е ама знаеш ли како викаат се што правиш во животот ти се враќа ако не тебе на твоите најмили.
 

Mystique

Староседелец
18 јуни 2012
753
1,413
1,103
Ти беше таа што ме цитираше.И мене воопшто не ме интересира каде и како си живеела.Јас само си дадов мое лично мислење за државата, а ти беше таа што ми удри контра.
Тоа е мое лично мислење, лично доживување на работите до сега за да јас така се искажам.

Извини што те цитирав, не знаев дека си многу јак и дека позади тебе има јаки мадафака луѓе па не смееме да те чепкаме.Ама еве уште овој последен пат те цитирам и више после ова не те пипам на форумов а и нигде.
До сега знаев кој и мисли лошо на државава а и на љуѓето во неа, ама сега сфатив и нешто друго. Не сe тие албанците од кои треба да се плашам , туку од таквите како тебе. Да да , таквите како тебе кои јас лично ги дискриминирам и ги етикетирам, па ако сакале на бесилка однесетеме за мислењето.Очигледно не сум до толку слободоумна.

Само не ми е јасно како се лутиш на македонците што те користеле додека си продавал кокаин. ОМГ..... убаво ти направиле, и арно што си посетил затвор, кој за жал не ти направил будење на мозокот(леле чекај па не сум бил на добар пат) Но добро, сепак сиромаштијата те натерала на истото..нели?. Ахх кога сите сиромашни би се занимавале со вакви бизниси... светот би бил едно прекрасно место за живеење.
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: 990Freak and melpomena

Шмекси

Истакнат Член
15 февруари 2012
1,133
1,065
113
Скопје
www.statik-group.com
Извини што те цитирав, не знаев дека си многу јак и дека позади тебе има јаки мадафака луѓе па не смееме да те чепкаме.Ама еве уште овој последен пат те цитирам и више после ова не те пипам на форумов а и нигде.
До сега знаев кој и мисли лошо на државава а и на љуѓето во неа, ама сега сфатив и нешто друго. Не сe тие албанците од кои треба да се плашам , туку од таквите како тебе. Да да , таквите како тебе кои јас лично ги дискриминирам и ги етикетирам, па ако сакале на бесилка однесетеме за мислењето.Очигледно не сум до толку слободоумна.

Само не ми е јасно како се лутиш на македонците што те користеле додека си продавал кокаин. ОМГ..... убаво ти направиле, и арно што си посетил затвор, кој за жал не ти направил будење на мозокот(леле чекај па не сум бил на добар пат) Но добро, сепак сиромаштијата те натерала на истото..нели?. Ахх кога сите сиромашни би се занимавале со вакви бизниси... светот би бил едно прекрасно место за живеење.

Кога некогаш ќе ја поминеш таа улична школа каде што си оставен сам против сите можеби ќе научиш некои животни лекции.
Можеш да ми се фатиш на малото прсте за сите мои искуства кои сум ги имал јас, и низ сите трауми низ кои сум поминувал сам.без никој околу себе.
Мој живот, мое право на избор.Утре ако сакам и сунет ќе се правам пак сам на себе ќе си направам.
Боли ме уво ти дали мислиш дека сум продадена душа или што се не.
Будалите зборат, паметните работат и ќутат.

Македонците биле Штуро, Брзи, Цане, Џокер, познати криминалци кои и ден денес се слободни.Меѓу поголемите наркобосови во околината на Скопје.За нив сум работел.Кажи ми која е логиката мене да сакаат да ме стават во затвор?Тие бандити сакале нивниот гз да го извлечат на мене и мојата мака да свртам голема пара и да исчезнам.И ден денес бизнисот им цвета и денес се имуни на полиција.Што правиме со нив? Тие какви се а јас каков сум?

Кога ќе го сфатиш тоа што сум го пишал со вратата тогаш ќе сфатиш зошто сиромашните се сеуште сиромашни.
Муабетов нема резон затоа што очигледно е или имаш плито размислување или намерно не сакаш да разбереш некои работи.
 

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Кога некогаш ќе ја поминеш таа улична школа каде што си оставен сам против сите можеби ќе научиш некои животни лекции.
Можеш да ми се фатиш на малото прсте за сите мои искуства кои сум ги имал јас, и низ сите трауми низ кои сум поминувал сам.без никој околу себе.
Мој живот, мое право на избор.Утре ако сакам и сунет ќе се правам пак сам на себе ќе си направам.
Боли ме уво ти дали мислиш дека сум продадена душа или што се не.
Будалите зборат, паметните работат и ќутат.

Македонците биле Штуро, Брзи, Цане, Џокер, познати криминалци кои и ден денес се слободни.Меѓу поголемите наркобосови во околината на Скопје.За нив сум работел.Кажи ми која е логиката мене да сакаат да ме стават во затвор?Тие бандити сакале нивниот гз да го извлечат на мене и мојата мака да свртам голема пара и да исчезнам.И ден денес бизнисот им цвета и денес се имуни на полиција.Што правиме со нив? Тие какви се а јас каков сум?

Кога ќе го сфатиш тоа што сум го пишал со вратата тогаш ќе сфатиш зошто сиромашните се сеуште сиромашни.
Муабетов нема резон затоа што очигледно е или имаш плито размислување или намерно не сакаш да разбереш некои работи.

А ти пошто збориш(збориш пишувајки во случајов)значи не работиш,пошто не ќутиш,тогаш тоа значи?
 

Шмекси

Истакнат Член
15 февруари 2012
1,133
1,065
113
Скопје
www.statik-group.com
А ти пошто збориш(збориш пишувајки во случајов)значи не работиш,пошто не ќутиш,тогаш тоа значи?

Душо па те нема да пишеш.Ме изненади :*
Мислев на оние сеирџиите кои серат по другите а не се гледаат самите себеси.За тоа ми беше наменето ама не беше нагласено за што точно станува збор.
Однапред се извинувам за ненамерната грешка.
 

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Душо па те нема да пишеш.Ме изненади :*
Мислев на оние сеирџиите кои серат по другите а не се гледаат самите себеси.За тоа ми беше наменето ама не беше нагласено за што точно станува збор.
Однапред се извинувам за ненамерната грешка.
Те молам не обраќај ми се обратно од она што мислиш.
Иначе ептен ме разочара овој пат.
Знам,знам дека не ти е гајле дали си и кого си разочарал.
Порано мислев детево кчови фрла,ајде и да не се поткрепени целосно,и на пола да се,пак колку толку направил нешто во животот.
Ама сега?
Што и да кажам е џабе.А и секако веќе одамна мислењава се офф и полни со навреди.
 

Шмекси

Истакнат Член
15 февруари 2012
1,133
1,065
113
Скопје
www.statik-group.com
Точно на формот не смееш да имаш различно мислење инаку одма ти се лепат етикети за дискусии овде да не ни помислувам зш одма има навредени мн се нежни знаеш изгледа сите се раснени под стаклени ѕвона или така си само умислуваат. Не етикетира а најмалка дискриминирам некого овде.
Во право си кој како се снајде така ке живее јас и ти кажав дека да припаѓаш во некаја партија е личен избот и како што знам не се плаќа данок него чланарина може и во грешка сум. Значи ти цело време пропагираш нешто овде на форумот како од беда и сиромаштија си излегол почнувајки со работа на 15 год ама никако некажуваше каква е работа и оваа не е работа дилање на кокаин не квичи како браќата по крв сакале да наместат знаеш дека во твојот бизнис владеат непишани закони ама свесен ли си за тоа дека со твоето збогатување колку животи имаш уништено а?
Не глумам јас светица далеку од тоа ама чисти ми се рацете, совеста ми е мирна и спијам убаво мене тоа ми е поважно од сите пари на светот.
Да беа сите како мене не ке шетаа некои сега слободно а најмалку ке помислуваат да ми ја делат државата и тоа со војна а ти ке беше во Шутка и ке свиреше клавир па глуми колку сакаш по форумот со тоа како од беда и сиромаштијаси станал газда ...
Несакам ни за миг да сум на твое место а тоа дека си можел да заработиш без да уништуваш млади луѓе си можел ... не ме убедувај дека не е така ... сеуште некои девојки овде на форумот ке свршуваат кога ке те читаат.
Државата ни пропаѓа ама и низ вековите пропаѓала и гледаш сеуште постои, можеби сиромаштија и беда има ама ке дојдат и подобри времиња нема се вака да е ама знаеш ли како викаат се што правиш во животот ти се враќа ако не тебе на твоите најмили.

Гледај....јас на форумот сум дојден да си пишам тоа што ми лежи на душа.Значи право на слободен говор.Или конкретно право на слободно пишување.Вајда за тоа служи овој форум.
Тоа што се сложувам со некои “чудни“ работи или пак што отворено си кажувам за користењето на некои работи со цел да ти докажам дека не е се’ како што ќе прочиташ на интернет е мое право.И никој нема да ми го земе.Не мораш да ме читаш.Јас си пишувам за своја душа.
Не знам ни зашто уствари ми пиша.Толку сум ти трн во око? Толку си ја сакаш татковината? Те нервираат шиптариве или шо е работата?
Имаш копче игнор и не ни мораш да ме читаш.Фала богу има и таква опција а?
Моето зборење за работата беше кога еден дечко на форумов (не ми текнува на име нити тема) се пожали дека во Македонија нема шанси да работиш.Нити пак да најдеш работа со факултет.И дека цел негов труд бил залуден, а сепак ништо не направил немало работа за него.
И јас со тоа што му го пишав за мене, мало кратко резиме сакав да му докажам дека може ако стварно многу се потрудил.
Некој тоа го сфати како фалење, некој како курчење.Можеби за некого било поучно.Од тука почна тоа мое откривање за самиот себе.
Можеш да видиш дека името тука не си го кажувам.Провери да видиш дали воопшто сум регистриран со меил или пак преку фејсбук.Прашај го и админот ако сакаш :)
Значи сум сакал да бидам дискретен ама ете се случило да си кажам.
И сега затоа што јас си кажувам тоа што ми лежи на душа другите женски свршуваат на мојот фонт и едвај чекаат да ме видат во живо за да ме легнат.
Жити се.Глупости.
Совеста ми е мирна и тоа многу.Си имав проблеми со совеста и со главата ама после 3 месечно изолирање од цел свет излегов со нова глава и нови размислувања околу работите.
Повеќе совеста ме гризе за тоа што не сум можел на другарите да им помогнам кога умирале.Тоа и ден денес ме јаде.А за некое копиле богато кое што не знаело кај да ги троши парите па влечел како правосмукалка и умрел од срцев удар, искрено да ти кажам ме боли левото маде.
Да беа сите како тебе, ќе немаше доволно зографи за да направат толку икони од вас светците.Те разбирам што сакаш да ми кажеш.
Јас никого не сум уништил.Само сум му завршил работа.Јас не сум го терал со сила да зема.Он сам сакал јас сум му продавал.Бизнис бејби тоа така функционира.

Да бе, македонскиот народ пиреј, колку и да го корнеш пак ќе никне.Вечна им слава на нашите прадедовци која оваа анегдота ја измислиле за да сеуште живееме во нашата имагиnaрна држава која одамна не постои во ниеден нацрт :)
 

alba

Староседелец
15 март 2012
1,424
2,015
1,123
Гледај....јас на форумот сум дојден да си пишам тоа што ми лежи на душа.Значи право на слободен говор.Или конкретно право на слободно пишување.Вајда за тоа служи овој форум.
Тоа што се сложувам со некои “чудни“ работи или пак што отворено си кажувам за користењето на некои работи со цел да ти докажам дека не е се’ како што ќе прочиташ на интернет е мое право.И никој нема да ми го земе.Не мораш да ме читаш.Јас си пишувам за своја душа.
Не знам ни зашто уствари ми пиша.Толку сум ти трн во око? Толку си ја сакаш татковината? Те нервираат шиптариве или шо е работата?
Имаш копче игнор и не ни мораш да ме читаш.Фала богу има и таква опција а?
Моето зборење за работата беше кога еден дечко на форумов (не ми текнува на име нити тема) се пожали дека во Македонија нема шанси да работиш.Нити пак да најдеш работа со факултет.И дека цел негов труд бил залуден, а сепак ништо не направил немало работа за него.
И јас со тоа што му го пишав за мене, мало кратко резиме сакав да му докажам дека може ако стварно многу се потрудил.
Некој тоа го сфати како фалење, некој како курчење.Можеби за некого било поучно.Од тука почна тоа мое откривање за самиот себе.
Можеш да видиш дека името тука не си го кажувам.Провери да видиш дали воопшто сум регистриран со меил или пак преку фејсбук.Прашај го и админот ако сакаш :)
Значи сум сакал да бидам дискретен ама ете се случило да си кажам.
И сега затоа што јас си кажувам тоа што ми лежи на душа другите женски свршуваат на мојот фонт и едвај чекаат да ме видат во живо за да ме легнат.
Жити се.Глупости.
Совеста ми е мирна и тоа многу.Си имав проблеми со совеста и со главата ама после 3 месечно изолирање од цел свет излегов со нова глава и нови размислувања околу работите.
Повеќе совеста ме гризе за тоа што не сум можел на другарите да им помогнам кога умирале.Тоа и ден денес ме јаде.А за некое копиле богато кое што не знаело кај да ги троши парите па влечел како правосмукалка и умрел од срцев удар, искрено да ти кажам ме боли левото маде.
Да беа сите како тебе, ќе немаше доволно зографи за да направат толку икони од вас светците.Те разбирам што сакаш да ми кажеш.
Јас никого не сум уништил.Само сум му завршил работа.Јас не сум го терал со сила да зема.Он сам сакал јас сум му продавал.Бизнис бејби тоа така функционира.

Да бе, македонскиот народ пиреј, колку и да го корнеш пак ќе никне.Вечна им слава на нашите прадедовци која оваа анегдота ја измислиле за да сеуште живееме во нашата имагиnaрна држава која одамна не постои во ниеден нацрт :)

Гледам ... на форомутот можат сите да пишуваат што сакаат ама и секој може да те цитира во случајот јас сум таа и несакам никакво право да ти одземам овде и немој сега и ти да ми квичиш како другите нели дискутираме не плашисе толку. Твојот идентитет ни најмалку ме занима јас тука те цитирам тоа шо го имаш напишано не си придај значење далеку од тоа дека си ми трн во око на таков начин никогаш ги немам гледано луѓето нема ми сега.Си ја сакам бе татковината и во мојата татковина има место за сите ЛУЃЕ што досега живееле и ке живеат ама не и за оние кои ми ја делат. Не ме нервираа албанците, за мене постојат како што пишав ЛУЃЕ и нелуѓе. Ме интересира дали и кога одиш во штабот кога треба да платиш данок со ******* им се обракаш ?
Нареден пат кога пишуваш препрочитај се еднаш ти е мирна совеста друг пат не, колку и да ме ставаш во светици а еве најискрено ти кажувам не сум, моите раце сепак не допринеле за нечија смрт. Колку и да се оправдуваш сепак си дел од тоа и тоа е најмизерна одбрана - не сум го терал со сила. А утре да сме живи и здрави може и твојот син да биде богато копиле шо влечел како правосмукалка па ме интересира дали и тогаш вака би велел болиме к.р а?
Оваа држава постои и не ги гледај по штабовите кратите знаеш дека лесно се цртаат.
 
 • Ми се допаѓа
Реакции: Oleri and melpomena

melpomena

Енигма
3 март 2012
8,210
17,754
1,673
На сигурно
Преземено :D

‎,,Македонскиот јазик треба да биде строен и изразит, да биде вистински белег на македонската нација зашто преку литературниот јазик се закрепнува најздраво свеста за припадност кон нацијата. Македонскиот литературен јазик треба да биде навистина македонски.“

Блаже Конески
 

Шмекси

Истакнат Член
15 февруари 2012
1,133
1,065
113
Скопје
www.statik-group.com
Гледам ... на форомутот можат сите да пишуваат што сакаат ама и секој може да те цитира во случајот јас сум таа и несакам никакво право да ти одземам овде и немој сега и ти да ми квичиш како другите нели дискутираме не плашисе толку. Твојот идентитет ни најмалку ме занима јас тука те цитирам тоа шо го имаш напишано не си придај значење далеку од тоа дека си ми трн во око на таков начин никогаш ги немам гледано луѓето нема ми сега.Си ја сакам бе татковината и во мојата татковина има место за сите ЛУЃЕ што досега живееле и ке живеат ама не и за оние кои ми ја делат. Не ме нервираа албанците, за мене постојат како што пишав ЛУЃЕ и нелуѓе. Ме интересира дали и кога одиш во штабот кога треба да платиш данок со ******* им се обракаш ?
Нареден пат кога пишуваш препрочитај се еднаш ти е мирна совеста друг пат не, колку и да ме ставаш во светици а еве најискрено ти кажувам не сум, моите раце сепак не допринеле за нечија смрт. Колку и да се оправдуваш сепак си дел од тоа и тоа е најмизерна одбрана - не сум го терал со сила. А утре да сме живи и здрави може и твојот син да биде богато копиле шо влечел како правосмукалка па ме интересира дали и тогаш вака би велел болиме к.р а?
Оваа држава постои и не ги гледај по штабовите кратите знаеш дека лесно се цртаат.

Capture.PNG

Замисли само овој погоре колку е виновен затоа што пола држава е сиромашна и многу немаат куќа нити пак леб за јадење.Дали знаеш дека маркираниов господин е сопственик на фирма за „продажба“ на патики, и истиот има испрано преку 5 милиони евра преку фиктивни фактури за извршени услуги.
Дали знаеш колку усти ќе биле наранети со тие пари?
А истиот е македонец, патриот од владеачка партија, кој е скромен и има имотна состојба од 500 евра.Грев манастирски :D

Значи муабетот ми беше дека многу ги пратите работите за некој што по вас се издвојува или ќе каже различно мислење и одма е предавник итн итн.

Погледни наоколу и види колку патриоти ја предаваат државата и ја цицаат како пијавици.


Поздрав4е