Депресија (и како да се справите со истата)

Viktor k

Староседелец
4 мај 2012
827
537
1,103
34
Скопје
Е незнам неможам да одредам ни кога ни како навлегов , а не па да го најдма решението за депресијата најверојатно долги прошетки и да имаш кој може да те истрпи да те сослуша
 

Luckky

Upright
22 февруари 2012
2,636
5,812
1,153
31
Western Sky, Land of Oz.
да тоа ми е јасно дека треба да го совладам стравот , немам страм да кажам дека ми се случува тоа но срам ми е да кажам за проблемите низ кои поминувам (не сакам да зборувам за тоа).Фала на советите , треба да посетам психијатар и да извршам преглед.Да мислам дека тоа е напад на паника затоа што тоа ми се случува повеќе кога сум сам и кога сум во темница.Иначе имам 18 год и матурант сум :D
Не е битно колку години имаш, јас би те советувала да одиш на психолог не на психијатар - been there , done that ;) За нападите на паника ќе ти кажам само едно што мене ми го кажаа, не се плаши кога ќе се случат. Знам дека е непријатно чувството но гледај да не паничиш , пушти си некоја музика , комедија или едноставно зборувај со некој, ептен помага. А за секој случај направи си контрола на срцето колку да и докажеш на потсвеста дека се е во ред и нема потреба од тоа :) Со среќа ;)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena, Angiie and JaMi

snowbela

Нов член
30 јануари 2013
29
12
3
34
Zdravo Crnobelkovci :) Nova sum na forumov i se zacleniv zatoa sto mi treba pomos i mislenje. Vo posledno vreme sum mnogu depresivna, pesismist, mislam na losi raboti, samodoverbata mi e na nula, me tera da placam, nemozam da ucam. A bev najgolemiot optimist, hrabra, nasmeana zadovolna so sebe. Problemi? Mnogu. Bev na psihijatar,me islusa i mi bapna apcinja gajle go e za mene. Neznam kade da se obratam, mi rekoa deka mi e napravena crna magija. veruvate vo toa? Kako da se izvlecam od ovoj depresiven krug? KAKO?
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Бриго and МиГ 21

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
Абе оти моми сте толку непослушни? Што ќе ве кошта ако си користите кирилица?
Инаку... Црна магија - има еден ветар што ги оплодува цветовите се вика „ебиветар“ така и тоа муабетот со црна магија.
Антидепресивите создаваат тешка зависност, ако ти е рана фаза на депресија треба да се обидуваш со ментални вежби.
Најчеста вежба која најмногу помага е разговор во огледало - припремање за директен контакт очи во очи со јавноста.
 

snowbela

Нов член
30 јануари 2013
29
12
3
34
Нова сум на форумов и незнаев дека треба да се користи кирилица :) Се извинувам. Да, ми препишаа антидепресиви, но одбивам да ги пијам. Сакам сама да се извлечам од ова, а не со апчиња. Ке пробам со огледалото :)
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Caci

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
Нова сум на форумов и незнаев дека треба да се користи кирилица :) Се извинувам. Да, ми препишаа антидепресиви, но одбивам да ги пијам. Сакам сама да се извлечам од ова, а не со апчиња. Ке пробам со огледалото :)
Смеам да знам кој антидепресиви ти се препишани?
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
Ако добро забележав пиша дека неможеш ниту да учиш. Толку седативи прима средношколец? Хм....
 

snowbela

Нов член
30 јануари 2013
29
12
3
34
Студирам, трета година. Тие апчиња ми ги препишаа, но испив само неколку ми беше страв да не станам зависна од нив.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Arkantos