Депресија (и како да се справите со истата)

ivanbademot

Нов член
5 мај 2012
6
0
1
30
па вака пијам магнезиум мислам дека тоа е витамин , тоа служи за опуштање на срцевиот мускул и разбистрување на мозокот и бедоксин за смирување на витаминска база.Депресијата ми е страв од смрт во секој момент ми се чини дека ќе умрам.Иначе фала на предлогот ScoobyDoo мислам дека во блиска иднина ќе почнам да посетвам психијатар , не ми е страм од тоа јас стално сум отворен за тоа за секој што има уво за слушање затоа што ако кажувам се чувствувам подобро па макар и да ме мислат луд.Фала :D
 

existence

Boolean
Член на администрација
Админ
3 март 2012
7,448
9,155
1,683
Кушкундалево
ivanbademot Магнезиум не е витамин, но е минерал кој е потребен во организмот. Да, магнезиумот служи за опуштање. Бедоксинот е синтетизиран витамин Б6 (пиридоксин). Се надевам дека внимаваш колку бедоксин земаш затоа што долготрајно користење во големи дози може да ти наштети на нервниот систем.
 

m.o.p.

Активен Член
14 февруари 2012
348
221
43
33
Чајџилница
вежбам ме отпушта по релакиран сум така се справувам ментално мислам сум јак и немам такви мисли ке се убијам заколам и сл.
кој сака нека проба со вежбање ,спортување помага поздрав на сите
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: JaMi

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,527
14,438
1,683
Таму каде што треба
Така е како што кажа членот пред мене ,вежбање, пешачење ,комуникација со луѓе,читање на книги гледање на филмови-комедии и уште мн други работи ќе ти помогнат да го надминеш проблемот...
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: m.o.p.

ivanbademot

Нов член
5 мај 2012
6
0
1
30
не можам да вежбам затоа што како што кажав предходно имам страв од срцев удар а кога вежбаш го забрзуваш срцето а тоа со комуникација на луѓе навистина помага кога зборуваш со други забораваш на лошите работи ....
 

m.o.p.

Активен Член
14 февруари 2012
348
221
43
33
Чајџилница
не можам да вежбам затоа што како што кажав предходно имам страв од срцев удар а кога вежбаш го забрзуваш срцето а тоа со комуникација на луѓе навистина помага кога зборуваш со други забораваш на лошите работи ....
оди на клиника на физиологија ако си од Скопје ке ти направат преглед најмодерно е со сите апарати инструменти те ставаат на трака ке потрчаш ке ти го следат срцето на монитор се абе се најмодерно за 200 ден мислам не е ништо да се провериш па после почни со некој активност 10000% ти гарантирам ке ти биде одма подобро
 

JaMi

Староседелец
22 февруари 2012
6,527
14,438
1,683
Таму каде што треба
не можам да вежбам затоа што како што кажав предходно имам страв од срцев удар а кога вежбаш го забрзуваш срцето а тоа со комуникација на луѓе навистина помага кога зборуваш со други забораваш на лошите работи ....
Мораш прво да го совладаш стравот од смрт,затоа најубаво обрати се кај стручно лице за да ти помогне...сепак е компетентно и образовано да зборува и да помага на луѓе со секакви проблеми ... секој има страв од нешто... но стравот треба да се контролира и да се победи... не е воопшто никаков срам ниту смешна работа ... затоа помогни си прво сам на себе и дозволи да ти помогат другите кои знаат :) ме интересира на која возрааст си?
 

m.o.p.

Активен Член
14 февруари 2012
348
221
43
33
Чајџилница
За да го совладаш стравот направи како што ти велам преглед на Физиологија и прејателкава над мене како што вика стручен совет побарај кога ке си помогнеш самиот ке се види колку јака личност си ке добиеш самодоверба , само не чекај многу време што побрзо толку подобро
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: JaMi

Luckky

Upright
22 февруари 2012
2,636
5,812
1,153
31
Western Sky, Land of Oz.
не можам да вежбам затоа што како што кажав предходно имам страв од срцев удар а кога вежбаш го забрзуваш срцето а тоа со комуникација на луѓе навистина помага кога зборуваш со други забораваш на лошите работи ....
мислам дека не станува збор само за депресија чим имаш појава од страв од срцев удар и срцебиење се појави на анксиозност дури можеби и напад на паника . Дали е така?
 

ivanbademot

Нов член
5 мај 2012
6
0
1
30
да тоа ми е јасно дека треба да го совладам стравот , немам страм да кажам дека ми се случува тоа но срам ми е да кажам за проблемите низ кои поминувам (не сакам да зборувам за тоа).Фала на советите , треба да посетам психијатар и да извршам преглед.Да мислам дека тоа е напад на паника затоа што тоа ми се случува повеќе кога сум сам и кога сум во темница.Иначе имам 18 год и матурант сум :D