Депресија (и како да се справите со истата)

snowbela

Нов член
30 јануари 2013
29
12
3
34
Ансиланот- матичниот доктор, а другиве психијатар во мојот град. Сепак несакам да откријам кој. Извини.
 

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
Во ред е, сакав само да те насочам да отидеш кај една жена што мене искрено ми помогна со мојата депресија, ама нема врска.
Само мој совет - ни црна магија ниту гатачки... само психијатар и напорни вежби - ќе мине, само со волја.
 

snowbela

Нов член
30 јануари 2013
29
12
3
34
Ти благодарам. Ако не ти смета можеш да ми кажеш за која жена се работи па да се обратам кај неа. Несакам да одам на психијатар во мојот град, затоа што градот е мал и слушнав муабети дека зборувал за пациентите. А овде знаеш како е? Веднаш те прават дека си луда или ментално оболена ако дознаат дека одиш на психијатар.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: 84 sk_Y ^_-

snowbela

Нов член
30 јануари 2013
29
12
3
34
И ти мина низ тој пекол. Колку долго ти траеше тој период? Имаше ли некоја посебна причина така да се чувствуваш или ? Јас искрено незнам зошто сум ваква. Изгледа многу работи ми се собраа една по една и пукнав.
 

Hkakashi

Староседелец
13 јуни 2012
1,543
1,697
1,133
26
Куманово
Ја ке ти кажу да заебеш ти психијатари посебно овија туј куде нас, а исто и апчиња. Не се труј џабе. Најбољи лек ти е да си најдеш другара или беќара што ке те разбере увек и нема да кажуе на никога што му ти кажуеш, и ти ке му кажеш што проблеми имаш и сл. Ја сам прошја низ тој само не сам бија толко депресиван и сг на девојку ми можу да ву кажу све и она на мене ми кажуе и много помага кт можеш сс некога да правиш муабет около тија работе. Остави психијатари мене некој да ме одведе куде њима ке ги изназбору глупости ке помслив психопат сам.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: S.B., parvati and snowbela

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
7 години ми трае, се научив да ја контролирам состојбата ама не дека е помината. Мене ми е од лошо детство, како дете не ги гледаш работите на начин на кој што почнуваш да ги гледаш кога ќе созрееш. Во моментот кога почнав да созревам направив грешки што дополнително ме убија, подоцна сето тоа на купче собрано ми предизвика депресија, и посетив погрешен психијатар кој ме уништи со антидепресиви, ама сега веќе се враќам во нормала.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena and Angiie

snowbela

Нов член
30 јануари 2013
29
12
3
34
Блазе си што имас другари на кои можеш да се довериш. Моите другарки се такви, што ке ме ислушаат и толку. Ке заборават или ке им бидам чудна. Но, овде се моите родители. Знаат ја целата ситуација и безрезервно ме подржуваат. Но ете не успевам. Мислам на лоши работи и ме добивам паничен напад.
 

snowbela

Нов член
30 јануари 2013
29
12
3
34
Немој да ме сфатиш дека ти се радувам на маката, но мило ми е да знам дека не сум единствена која го има тој проблем, дека има и други кои се борат и тоа ми влева поголема волја и надеж. За антидепресивите-јас бев очајна и кога докторот ми ги препиша веднаш се напив и нестрпливо чекав да поминат 8 часа за да се напијам повторно со желба што побрзо да се излечам. Но, го прочитав упатството и во несакани ефекти пишеше дека може да си наштети на себе си, да добие самоубиствени мисли. Се исплашив од сето тоа што беше напишано, ги оставив и решив сама да се борам без апчиња.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Hkakashi

Hkakashi

Староседелец
13 јуни 2012
1,543
1,697
1,133
26
Куманово
Пошто не се разбирам у овој ке ти кажу само да не пиеш тија апчиња и остави ги психијатри куде нас не разбирав ништо, а и плус зборив после и разнесуе се тој ке те направив психопат. Само верују дека тој ти е поради што, аммм(ке ти га пишу на англиски незнам на македонски како да ти га објасну), "You care to much". Не зимај све на срце и на придавај важност на много работе. Толко од мене. Поздрав, све најубаво.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: snowbela

Аркантос

Romanticist
23 август 2012
2,352
3,849
1,153
@smowbela физичка активност бела... многу многу активност да немаш периоди на слобода каде што можеш да размислуваш на се’ и сешто. искажување на некого се’ до најмал детал(јас бидејќи сум човек што ретко се искажува водам дневник и помага - ненормално многу) таа вежбата што ти ја кажав со огледалото, слушање многу музика-ама не електронска, туку музика за релаксација, побарај курс за јога...
- се што ти набројав имам пробано - се помага.
 
  • Ми се допаѓа
Реакции: Lena, Bibi@ and snowbela